| мιнαɛℓα36 a întrebat:

Incepand de azi si pentru urmatoarele cateva zile, in loc de Buna ziua vei auzi Hristos a inviat! Tu, ateu fiind, ce raspunzi?

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Ateii si catolicii pot sa raspunda cu "buna ziua" sau "serus" (asta a doua in special catolicii, ca la ei se folosea acest salut, si l-am preluat si noi, ceilalti ardeleni de la ei).
Deci, eu iti zic tie "Iisus a inviat", tu raspunzi "buna ziua" si suntem fericiti amandoi ca ne inghitim unul pe altul, desi avem pareri diferite in legatura cu credinta.

30 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Stii ce fac? Il bag in origini, apoi il iau la bataie ma, asta fac. Adica ce? Face pe smecherul cu mine. Pai nu stie ca sunt ateu? Imi sfideaza autoritatea?

Acum serios, chiar atat de mult caz se face pe asa ceva? Adevarat a inviat. Trei cuvinte.
Nu crezi ca intrebarea este exagerata?

| мιнαɛℓα36 explică (pentru Inferno):

Nu este exagerata celoc intrebarea! Un ateu, care se simte si chiar este ateu pana in maduva oaselor, nu ar trebui sa raspunda la un astfel de salut! Cel putin nu cu formula asta: Adevarat a inviat!
Esti ateu? De ce te-ai preface ca nu esti?

| pietrean a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Ai perfecta dreptate!

| мιнαɛℓα36 explică:

Bineinteles ca multumesc tuturor pentru raspunsuri...am adoptat metoda lui @Dani_Doroga_1984, am raspuns ca am aflat mai devreme ca a inviat...sau ma rog, ceva de acest gen! happy Iar atunci cand nu eram singura, il lasam pe cel/cea de langa mine sa raspunda! happy

| kamykaze88 a răspuns:

Buna ziua, salut etc la fel

Răspuns utilizator avertizat
| CoquineNoire a răspuns:

Pastele este o zi semnificativa pentru crestini.
e ca si cand ai ura "la multi ani" cuiva, atunci cand nu iti sarbatoresti tu aniversarea.
si hai sa fim seriosi, un ateu sarbatoreste intr-un fel pastele, deoarece sunt sigura ca nu se poate abtine de la cozonaci sau friptane, chiar daca sufletul sau nu accepta tot ce tine de aceste sarbatori.
nu?winking

| RAY a răspuns:

Chestia e in fiecare an, nu raspund nimic sau salut acea persoana daca ma intreaba de ce spun ca is catolic la mine deja a inviat de mult

| Mădă0611 a răspuns:

40. Buna ziua, sau ma fac ca nu aud, de fapt eu oricum ma fac ca nu aud. laughing

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Daca si ateii raspund din convingere inseamna ca-i bine

| pietrean a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Nu raspund din convingere, ci din politete, celor ce nu stiu ca sunt ateu(apoi le comunic ca sunt ateu), iar celor care LE-AM SPUS DEJA CA SUNT ATEU, doar ii salut!

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Hmm,nu vreau sa par nesimtita, asa ca le raspund:"Adevarat a inviat!"happy

| Alphawolf a răspuns:

In nici-un caz nu-i fac jocul! Convingerea mea este alta, nu o sa-i zic ce-i convine lui/ei, sa-i intaresc credinta. Nu am de gand sa sustin tradidia, obisnuinta, normalul...

| pietrean a răspuns:

Pana cum, din politete raspundeam(doar raspundeam) cu "Adevarat a inviat", dar acum la 60 ani, dar si de ceva ani in urma, raspund si celor care nu stiu ca sunt ateu, doar cu un simplu "buna ziua"! Si daca vor o explicatie, sunt dispusa sa le explic, ca nu pot sa ma prefac daca eu nu cred in asa ceva!

| HueyFreeman a răspuns:

"Sa fie sanatos."

| dracu14 a răspuns:

Ai dovezi?
glumeam, tot buna ziua/seara zic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Servus"

Din moment ce majoritatea crestinilor nu au respect pentru alte religii, pentru alti zei sau pentru cei care nu au deloc, de ce sa am eu pentru religia lor? Si in plus de asta, cu ce ii deranjeaza un simplu "salut"? Nu suporta un singur cuvant in perioada asta? Vor neaparat ca altii sa le faca jocul? Ei in 25 decembrie nu fac salutari legate de alti zei (pentru ca acea data nu are legatura cu crestinismul).

Ii vad pe unii aici ca o ard cu "respect". Serios? Daca zici un simplu "salut" nu oferi respect sau oferi mai putin? Data viitoare, pupa-le picioarele si lauda-le inteligenta. Se pare ca doar "salut" nu emana suficient pentru unii. Ei vor cuvinte de lauda la adresa prietenului lor imaginar ca sa se simta bine.

| Exilee a răspuns (pentru anonim_4396):

Gaia! Draga (,) Gaia! Pentru ce oare esti tu neindreptatit?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Exilee):

Da tu prin ce esti neindreptatit daca ti se spune un simplu "salut"? Daca cineva te saluta cum se saluta in religia X, o sa ii raspunzi cu un raspuns care tine de acea religie? In data de 25 decembrie si nu numai, tu o sa vorbesti despre zeii altora si o sa folosesti saluturi specifice?

Sigur ca nu. Tu o arzi cu "vreau ca voi sa oferiti saluturi specifice religiei mele si vreau sa-mi respectati religia" iar cand vine vorba ca tu sa oferi saluturi specifice altor religii zici "eh... eu nu cred in asa ceva deci nu o sa zic".

Tu vrei ca altii sa-ti respecte religia si zeul dar nu esti capabil sa respecti religiile si zeii altora sau sa-i respecti pe cei care nu au asa ceva.

| Exilee a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu sunt deloc neindreptatit.
Fiecare cum crede de cuviinta.
Gaia, te rog, spune-mi ce ti se intampla. De ce ii privesti pe crestini cu alti ochi? Nu ti-au gresit cu nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Exilee):

De ce mi-ai raspuns la primul comentariu? Nu inteleg... de ce ai lasat un comentariu aiurea la un raspuns care zicea "raspund cu un simplu salut" si ai intrebat ca "sunt neindreptatit"? Ba mai mult de atat, ce vrei sa zici prin "privesti cu alti ochi" si "ce ti se intampla"? Si tu faci parte din cei care o ard cu "daca nu ai acelasi punct de vedere ca noi atunci singur ti se intampla ceva, ai tu ceva" sau alte idiotenii de genul. Doar pentru ca nu am acelasi punct de vedere cu tine nu inseamna ca am "probleme". Intelegi ba? Deja deveniti penibili. "Nu ti-au gresit cu nimic"... hai sa nu exageram. Cand te bagi in viata altora cu mult tupeu, nu poti sa zici "nu ti-au gresit". Si aici nu ma refer doar la mine ci la altii. Va bagati in vietile altora, incercati sa faceti tot posibilul ca drepturile unora sa fie respinse, va bateti joc de zeii si religiile altora, aveti tupeul sa va bagati in stiinta fara ca macar sa stiti despre ce vorbiti, o ardeti cu "noi avem raspunsurile la toate" fara sa puteti prezenta niste dovezi cu adevarat bune cand vi se cer iar la sfarsit o ardeti tupeisti si plini de nesimitre zicand "nu au gresit cu nimic, nu ne persecutati" si alte idioteni ide genul. Daca nu cunosti istoria, ai macar bunul simt sa o studiezi inainte de a comenta despre ceva. Si daca tot e vorba de prezent, uita-te in jur si o sa vezi cum crestinii nu gresesc nimanui cu nimic.

Dar sa revenim la comentariul meu... ce legatura are ce ai zis tu cu ce am zis eu?

Răspuns utilizator avertizat
| andreiush25 a răspuns:

Ii raspund inapoi cu Adevarat a inviat ...doar pentru ca sunt ateu asta nu inseamna ca nu am respect pentru credinta lui.

| Krokodil a răspuns:

Da' eu nu socializez, deci cine sa zica?laughing

| deadwillow a răspuns:

Avand in vedere ca eh...nu imi scrie pe frunte ca-s ateu, ii raspund frumos prin buna seara/ziua sau "adevarat a inviat" big grin

| agoodfriend a răspuns:

Buna ziua, eu sunt un orfan.

| PartyClatita a răspuns:

Ii raspund politicos Adevarat a inviat. Nu vreau sa creada ca sunt rasist sau altceva happy

| rosini a răspuns:

Iti pui degetu paralel de ureche si ii faci semnul ca e nebun. Adica de ce sa imi fie rusine ca el este ticnit, lui ar trebui sa ii fie rusine ca face asemenea afirmatii.
De raspuns poti sa ii raspunzi "buna ziua si dvs.", nu trebuie sa afirmi ceva in care nu crezi, doar nu esti schizofrenic, iar daca considera ca e lispa de respect il bagi in origini sa vada ce este lipsa de respect.

| GaNjaGUN a răspuns:

O sa vezi ca oricine se crede ateu la nevoie se va ruga li Dumnezeu!

| anonim_4396 a răspuns (pentru GaNjaGUN):

Ateii se roaga la zeul crestin la fel cum crestinii se roaga la Odin.