| RAY a întrebat:

Întrebare pentru persoanele atee.

Ce părere aveți despre noul ateism? Nu este o doctrina, dogma, credință?

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Da se poate spune că e o doctrină deoarece se bazează strong/gnostic ateism nu cel slab/agnostic. Au până și o "biserică" în Anglia "The First Church of Ateism" care se bazează pe ateismul pozitiv.
Well nu știu dacă ca religie poate fi considerat the new atheism, dar doctrină ideologică cu siguranță.

6 răspunsuri:
| Mclaren12 a răspuns:

Adica neo-marxismul? Negarea oricarei forme de spiritualitate si cultivarea materialismului si monetarismului? In afara de comunism nu inseamna nimic altceva.

| SG1995 a răspuns (pentru Mclaren12):

Vorbești tâmpenii. Comunism e comunism, materialiasmul e materialism, dar cum ești neo-nazi și o arzi pe site-uri conspirative de rahat e normal să ai disonață cognitivă.

| Mclaren12 a răspuns (pentru SG1995):

Uita-te la definitia materialismului patronule. Comunismul ce dracu' crezi ca promova? laughing
Karl Marx insusi era impotriva religiei de orice fel si a oricarei forme de misticism. Tu credeai ca comunismul este doar o doctrina politica?

| SG1995 a răspuns (pentru Mclaren12):

Prietene știi să faci diferența între materialism și comunism? Doctrina comunistă e una politico-economică, materialismul fiind un concept comogonit. Pe scurt nu e necesar să fii comunist să-l fie adept al materialismul, doar să gândești nițel:
Dacă creierul face legătură între psihic și fizic în lipsa acestuia cum comunică psihicul cu mediul fizic?

| Mclaren12 a răspuns (pentru SG1995):

N-am zis nicaieri ca materialism este acelasi lucru cu comunismul. Ce am incercat sa sustin este ca doctrina comunista promoveaza printre altele si materialismul. Asta este evident avand in vedere atitudinea comunistilor asupra religiei. Iar materialism asta inseamna, limitarea la realitatea pur fizica si negarea oricarei forme de spiritualitate (religii, meditatii etc.)
Chiar nu vezi nicio legatura intre ele?

| SG1995 a răspuns (pentru Mclaren12):

Totuși în incipent comunisti era o mână de habotnici creștini. Vezi că Marx făcuse inițial parte din Liga Comunistă care avea la bază Biblia, mai exact Faptele Apostolilor, Marx fiind ateu dinainte să fie comunist când a scris manifestul a prezentat ostilitate față de religie. Spunea că religia e opium popoarelor și la nivel neurochimic are dreptate, religia acționează similar unui drog, e adictivă.