| Danielcristian a întrebat:

Mai este valabil vechiul testament avind pe noul testament?

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Allrc24 a răspuns:

Noi crestinii suntem sub Legea Noua adica Legea Noului Testament.in esenta tot crestinismul se rezuma la un singur lucru si anume IUBIREA. Iisus a refacut comuniunea om-Dumnezeu. de aceea in El avem mantuirea.asta e porunca. sa nu se inteleaga ca Legea Vechiului Testament era gresita. daca observi in esenta sunt cam la fel numai ca spuse in alt fel(cele 10 porunci si fericirile)
http://catehism.ortodoxiatinerilor.ro/? p=771

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Creștinismul, cu falsul păcat adamic, este oricum, la ora asta, o religie a minciunii și care trebuie combătută vehement, pentru inepțiile, pe care le conține, și le promovează.
În afara de : să nu furi și să nu ucizi, nu am găsit nimic demn de a fi reținut, din tot creștinismul ăla.
Sunt la fel de valabile amândouă testamentele, spre a fi folosite, când nu mai ai hârtie igenică.

| Danielcristian explică (pentru alabalaportocala2011):

Dai dovada de cit de intelept esti cu hirtia igienica si cu:În afara de : să nu furi și să nu ucizi, nu am găsit nimic demn de a fi reținut, din tot creștinismul ăla. Ai gasit demn 2 porunci, de ce astea sunt demne?
Tie frica de puscarie?

| alabalaportocala2011 a răspuns (pentru Danielcristian):

Câtă vreme nu comit infracțiuni, de ce aș ajunge la pușcărie?

| CredintaInDumnezeu a răspuns:

Sigur ca este valabil, vechiul testament este Baza Bibliei.
Este scris
Aşadar să nu judecaţi nimic înainte de vreme, până când va veni Domnul. El va lumina cele ascunse de întuneric şi va descoperi planurile inimilor şi atunci fiecare va primi de la Dumnezeu lauda cuvenită.