| Steregoi a întrebat:

Necredinciosii dau vina pe religie pe inchizitie insa ignora cele doua razboaie mondiale si altele dinainte si dupa care au fost din cauza nationalismului ateist. Ce puteti spune?

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa e natura umana sa de-a vina pe altii pentru razboaie, ca ori crestinii ori ateii sunt de vina dar de fapt una e o prostie mai mare ca alta.
Suntem impotriva razboaielor si le consideram "rele" pentru ca reprezinta o piedica in supravietuirea noastra ca oameni, nu pentru ca ar fi ceva "rau" - raul si bine - de fapt nu existã, exista doar in mintea noastra programata de religie, societate, legi si tot felul.
Razboaiele au fost si incã nu sau terminat, aceasta e ciclul vietii distrugererefacere, e in natura noastra sa luptam pentru supravietuire de la cele mai mici pana la cele mai mari chestii.
Dumnezeu e incã un subiect controversat, cine cunostea tainele si puterea lui, o putea folosi in scopuri bune sau rele de aceea au fost atât de multe razboiae si omoruri in masa,, acum e sparare pe creier in cam toate taberele.

| Steregoi explică (pentru anonim_4396):

Ai scris ca "raul si bine - de fapt nu existã, exista doar in mintea noastra programata de religie, societate, legi si tot felul." Asa cum am spus in postul de adineaori toate explicatiile s-ar rezuma la doua feluri de virusi - virusi spre bine si virusi spre rau care coabiteaza in om. Tu spui ca nu exista nici bine si nici rau. Insa chiar si asa ceva exista. Intrebarea e ce exista? Ai pomenit de conceptul de programare. Si societatea de cine e programata? Si in tot acest proces de distrugere-refacere exista o memorie ca de exemplu consemnarile istorice care arata omului rezultatele diferitelor actiuni si ceva ii spune ca rezultatele contra supravieturii sunt rele si tot nu scapam de un concept al binelui fie ca il numim bine fie ca il numim rau adica e vorba de ceva dominant precum tendinta spre supravietuire. De unde si din ce cauza exista instinctul de supravietuire? de conservare a demnitatii, a onoarei, de formarea a unui rasunator renume care sa dainuie cat mai mult in viitor? Ai spus ca "e natura noastra". De unde si cum a aparut natura umana?
Ai spus ca e vorba despre spalare de creier. De fapt cine pe cine cauta sa dezinformeze sa spele pe creier? Tu ai spune ca un grup de oameni influenti si bogati cei mai evoluati. Si jungem la teoria evolutionista si asa mai departe pana unde? Pana la originile existentei materiei.

| Romanul86 a răspuns:

E cred că trebuie să fim democratici adică oamenii să aibă libertăți și datori.
Eu cred că democrația înseamnă faptul că nu există manipulare, impunere, referendumuri ci acceptare sau neacceptare.

| noone0000 a răspuns:

Cele doua razboaie mondiale nu au pornit din cauza ateismului, inchizitia a fost un grup de instituții/tribunale ecleziastice din cadrul sistemului Bisericii Catolice care intenționa să combată public erezia comisă de creștini botezați.

| Steregoi explică (pentru noone0000):

Habar nu ai de istorie.

| noone0000 a răspuns (pentru Steregoi):

Lumineaza-ma

| Steregoi explică (pentru noone0000):

Hitler si Stalin erau atei.

| noone0000 a răspuns (pentru Steregoi):

Hitler nu a actionat in numele ateismului pe cand inchiziția a fost un grup de instituții/tribunale ecleziastice din cadrul sistemului Bisericii Catolice care intenționa să combată public erezia comisă de creștini botezați. Oricum Hitler nici macar nu a fost ateu, Hitler a fost catolic (vezi pe ro.wikipedia.org/wiki/Nazism mai jos la "Nazismul și religia"). Daca o persoana dintr-un grup face ceva rau nu este vina grupului respectiv atat timp cat grupul nu o incurajeaza. DACA Hitler ar fi fost ateu si ateismul ar fi fost o doctrina care sa fi incurajat ceea ce el a facut atunci si ateismul ar fi fost de vina. inchizitia, din nou, a fost un grup de instituții/tribunale ecleziastice din cadrul sistemului BISERICII CATOLICE care intenționa să combată public EREZIA comisă de creștini botezați. Ateismul nu a incurajat niciodata oamenii sa faca rau, ateismul este doar negarea existentei oricarei divinitati.

| Steregoi explică (pentru noone0000):

Https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Nazism

"rămâne sub semnul întrebării măsura în care Hitler se mai considera creștin. Unii autori creștini îl considerau ateu"

Hitler s-a folosit de catolicism pentru a-si pune in aplicare intentiile ateiste. Pe Hitler nu-l interesa in realitate scopul Lui Dumnezeu ci victoria si prosperitatea Germaniei naziste sau a rasei ariene sub influenta teoriei evolutioniste ateiste. Nu a fost exclus pentru ca nazismul ajunsese sa fie simpatizat de mai multi germani in detrimentul catolicismului. Hitler nu si-a declarat ateismul sau ori necredinta pentru a ascunde intentiile sale ateiste fata de nemtii care mai aveau o doza de credinta. Hitler a adaptat crestinismul la nazism. Hitler nu a adaptat nazismul la crestinism. Hitler s-a imbracat in blana de oaie a crestinismului pentru a-si ascunde intentiile de lup nazist ateist. S-a folosit de aceasta blana pentru a atrage simpatia
si respectul a tot mai multi nemti pentru a-i manipula mai usor si pentru a-i atrage spre simpatizarea nazismului ateist stiind ca in timp nemtii vor renunta complet la credinta in Dumnezeu dupa dorita victorie finala cand vor fi atins prosperitatea materiala economica prin subjugarea raselor sau popoarelor subjugate militar si economic.

https://www.historia.ro/......si-vatican

"Prin urmare, Biserica Catolică este privată de susţinerea sa politică, o dată cu declararea oficială a NSDAP-ului ca fiind unicul partid legal in Reich, la 14 Iulie 1933. Hitler hotărăşte, abil, să se ralieze formal cauzei catolicismului, susţinând că apără creştinismul, dar îl submina, în acelaşi timp, prin teroarea şi manipularea clerului şi credincioşilor."

Https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Adolf_Hitler

Ideologia național-socialismului

"viața reprezenta numai „supraviețuirea adaptabililor". Asta e o idee ateista. Ateismul are mai multe forme. Un om se poate declara creștin sau credincios dar in realitate e ateu. Ideea de superioritate rasiala este un concept ateist bazat pe teoria evoluționistă eronata si ateista.

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Eva_Braun

"Eva își revine iar părinții află despre legătura ei cu liderul NSDAP-ului. Ei nu au fost de acord, această relație fiind în contradicție cu principiile lor atât catolice cât și politice. Tatăl Evei nu era un susținător al naziștilor, iar mama ei nu dorea pentru fiica sa un concubinaj clandestin. Însă Hitler nu avea în plan o căsătorie, el spunând deseori că soția lui era Germania."

https://www.historia.ro/......e-pe-evrei

"Papa Pius al XII-lea, cunoscut sub numele de „Papa lui Hitler" a decis să lăse persecutarea evreilor şi a catolicilor în seama episcopilor germani, în mod conştient, potrivit Foreign Policy."

"Clemens August Count von Galen, episcop de Münster, era un om normal, cu abilităţi intelectuale destul de limitate, care nu a putut vedea, până de curând, unde duc lucrurile, şi tindea întotdeauna să ajungă la învoială, scria episcopul Berlinului, von Preysing, în vara anului 1941. Aici avem de-a face cu fiinţe umane, cu vecinii noştri, fraţi şi surori, invalizii şi săraci... neproductivi - poate! Dar au pierdut ei oare dreptul de a trăi? Ai tu sau am eu dreptul de a exista doar pentru ca suntem "productivi"? Un blestem asupra bărbaţilor şi asupra poporului german, dacă încălcăm porunca sfântă:Să nu ucizi... Vai de noi poporul german, dacă nu doar am permis această infracţiune atroce ci am şi lăsat să fie comisă fără consecinţe!

După această predică, episcopul german era pe punctul de a fi arestat.

Protestele publice ale lui Galen au condus la o stopare temporară a programului de ucidere. Naziştii au fost afecaţi şi trebuiau să ia în calcul opinia publică, scrie Foreign Policy.

În cancelaria Reich-ului se lua în considerare spânzurarea lui Galen pentru a intimida ceilalţi episcopi. Hitler a vrut să fie judecat. În final, s-a decis amânarea cazului până la victoaria finală. Crearea de martiri catolici în mijlocul unui război, nu-şi avea sensul, întrucât ar fi dus la opoziţia populaţiei catolice în faţa regimului nazist."

La fel ca nazismul prin ateism se cauta acapararea simpatia a tot mai multi oameni in combinatie cu umanismul iar cand va ajunge la pretinsa victorie finala isi va arata afevarata fata adica dictatura ateista in numele presupusei si pretinsei stiinte.

Se vede ca habar nu ai de istorie.

| noone0000 a răspuns (pentru Steregoi):

Pui o intrebare pe TPU dar nu te intereseaza raspunsurile. Nici macar nu stii ce este ateismul... ateismul nu respinge principii morale care se regasesc si in doctrina crestina, ateismul nu este o secta care invata oamenii sa faca rau. Ateismul este respingerea credinței în existența unor zeități. Asta nu inseamna ca ateii sunt indoctrinati sa omoare lumea. https://ro.wikipedia.org/wiki/Holocaust#Antisemitism_%C8%99i_rasism
"De-a lungul Evului Mediu european, evreii au fost supuși antisemitismului bazat pe teologia creștină, care îi blama pentru respingerea și uciderea lui Isus. Chiar și după Reformă, catolicismul și lutheranismul au continuat să-i persecute pe evrei, acuzându-i de omoruri rituale și supunându-i pogromurilor și expulzărilor."
"În Imperiul German, noțiunile völkisch și rasismul pseudo-științific deveniseră fapt divers și erau acceptate în toată Germania"
"Ideea de superioritate rasiala este un concept ateist bazat pe teoria evoluționistă eronata si ateista"- ideea de superioritate rasiala nu este un concept ateist ci pe un concept PSEUDO-stiintific acceptat in Germania nazista (Pseudoștiința constă în cunoștințe, metodologii și/sau practici care încearcă în mod eronat, deliberat sau prin ignoranță, să treacă drept științifice).
"La fel ca nazismul prin ateism se cauta acapararea simpatia a tot mai multi oameni in combinatie cu umanismul iar cand va ajunge la pretinsa victorie finala isi va arata afevarata fata adica dictatura ateista in numele presupusei si pretinsei stiinte."- tot ce inseamna ateismul este ca nu crezi in existenta unei divinitati, tot ce ai scris aici nu are sens, ateismul nu este o secta, nu se cauta acapararea mai multor persoane pentru a porni al 3-lea razboi mondial sau pentru a se ajunge la omogenitate rasiala prin exterminare la scara mondiala. Ateismul nu sacrifica moralitatea in numele stiintei. Ai pus o intrebare pe TPU pentru a le putea spune oamenilor ca ateismul este la baza a tot ce este rau pe pamant, nu te intereseaza raspunsurile, ti-am dat un raspuns cu niste surse care spun ca Hitler a fost catolic si a crezut in Dumnezeu la care mi-ai raspuns cu speculatii cum ca ar fi mintit pentru a controla masele. "viața reprezenta numai „supraviețuirea adaptabililor"- nu este o idee ateista, rasismul in general nu este o idee ateista, dea lungul istoriei, oameni din toate grupurile inclusiv grupuri religioase au fost rasisti. Sa spui ca ateismul este rau pentru ca Hitler si Stalin erau atei este o eroare logica, concluzia nu reiese din premise, desi am spus ca Hitler se considera crestin si credea in Dumnezeu (si mi-ai raspuns cu speculatii) nu ai dat nici o dovada cum ca ateismul ar fi cauza a ceea ce s-a intamplat, diferenta intre inchizitie si Hitler este ca actiunile inchizitiei au fost dictate de Biserica Catolica pentru a combate erezia pe cand actiunile lui Hitler nu au fost dictate de ateism ci de un punct de vedere extremist dictat de experienta lui de viata si posibil de catolicism. Consider ca nu ajungem nicaieri cu discutia asta asa ca nu cred ca o sa mai raspund, consider ca am adus destule dovezi care sa-mi suporte punctul de vedere si ca ti-am raspuns la intrebare. Sa fii sanatos si bafta in viata!

| Mai2 a răspuns:

Ca suntem pierduti? laughing
Acum si ateii au dreptatea lor. Multe lucruri stupide se intampla si s-au intamplat din cauza religiei, sau mai bine spus a omului ce a dat-o in extreme fara sa mai vrea sa priveasca si in alte directii. "Credinciosii" au facut din religie ceva de respins. Multi o fac sa para o aberatie, ceva complet fara sens si nu sunt in stare sa explice anumite lucruri ce isi au raspunsuri foarte simple.
Si in in ateii se pot naste lucruri bune si fara religie. Un om nu este bun doar daca este bun pentru ca asa ii spune o religie.

Asta se intampla cand omul se lasa condus de tot felul de dorinte egoiste si nu renunta la orgoliul sau, cu timpul devenind surd la inima sa.

| Steregoi explică (pentru Mai2):

"Credinciosii" au facut din religie ceva de respins - ai pus bine intre ghilimele.

Si in in ateii se pot naste lucruri bune si fara religie - datorita constiintei de la Dumnezeu.

Apropo, se spune ca constiinta se datoreaza unui virus.

https://www.descopera.ro/......neasteptat

"emergenţa conştiinţei umane se datorează unui virus vechi ce şi-a găsit loc în codul genomului uman din creier. 40 - 80% din totalul genomului uman provine de la invaziile virale. Virusul este un parazit genetic. Îşi injectează ADN-ul în celulele gazdei şi le deturnează, folosindu-le în scopuri proprii - deseori acest lucru înseamnă crearea de alte virusuri. Câteodată, virusurile sunt utile pentru organism şi ajung să fie cooptate de acesta. Studiul din 2016 a arătat că genele virale par să aibă un rol important în sistemul imunitar şi în primele zile de dezvoltare a embrionului. Nu doar că un virus vechi este încă activ în celulele nervoase ale oamenilor (dar şi ale animalelor), dar se pare că funcţia lor este crucială în procesele de cogniţie complexă, iar fără acesta, inteligenţa dezvoltată nu ar fi putut apărea. Atunci când o sinapsă este activată, gena virală cunoscută sub numele de Arc se trezeşte la viaţă, scriind instrucţiunile codului genetic în ARN. ARN-ul este agentul şi mesagerul ADN-ului, transportând informaţie în locurile în care este relevantă. Astfel, „pachetul" cu informaţie genetică se deplasează de la neuron la neuron, fiind încapsulată cu ajutorul unei membrane. „Aceste procese stau la baza funcţiilor creierului, de la procesele clasice la cogniţie umană şi conceptul de sine"

Legat de acest articol, apare intrebarea: daca e vorba de acelasi virus care e la om si la animale de ce animalele nu au ajuns sa gandeasca complex sa abstractizeze precum omul? Alta chestie este ca stim de la scoala ca un virus chiar daca sufera modificari este vorba de aceeasi tulpina de virus. Ori in articol spunde ca "deseori acest lucru înseamnă crearea de alte virusuri" sau ca este vorba de dezvoltarea altor tulpini dintr-o tulpina premergatoare asa cum pretinde teoria evolutionista. Cu asta putem intelege din articol ca nu este vorba de fapt de un virus ci de mai multe tulpini sau feluri de virusi. Totusi aceste virusuri ar avea ceva in comun deoarece oamenii au o conceptie comuna despre ceea ce inseamna rau precum conservarea demnitatii, a onoarei, a reputatiei. Insasi tendinta spre progres spre evolutie este de fapt o lege a evolutiei care de fapt e evolutia scopului unei inteligente superioare precum Dumnezeu. O explozie ca cea a big-bangului nu cauzeaza neaparat ceva care in timp evolueaza constant spre progres spre supravietuire decat daca exista ceva constant in afara materiei si acesta nu este nimeni altcineva decat Dumnezeu. Fie ca Dumnezeu a implantat constiinta in om prin virusi fie ca in alt mod de fapt toate explicatiile converg catre aceeasi entitate si anume Dumnezeu. Nu degeaba Hristos a spus ca el este "calea, ADEVARUL, si viata" pentru ca toate intrebarile primesc raspunsul corect si adevarat in persoana lui Hristos si mai ales in persoana lui Dumnezeu Tatal.