| soimos a întrebat:

Nu este religia crestina o adevarata blasfemie la adresa lui Dumnezeu, atunci cand stim ca Dumnezeu i-a dat lui Moise DOAR Legea Lui, cuprinsa in cele 5 carti numite Cartile lui Moise (Pentateuchul) care cuprind si Torah adica Legea, iar crestinii nesocotesc exact aceste 5 carti, nerespectand Torah ci incalcand-o in mod constient si flagrant.
Pai ce fel de religie "a lui Dumnezeu" este o religie care faca cacao tocmai pe Legea lui Dumnezeu, Lege pe care apostolul crestinilor Pavel, o declara ca fiind GUNOI!

Nu vi se pare cel putin curios acest lucru?

25 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| soimos explică:

Care Dumnezeu?
Pai Tu ai impresia ca Dumnezeu se naste dintr-o pipoasca unei femei care a ramas gravida cu soldatul din vecini?
Tu nu iti dai seama ca tu il blasfemiez pe Creatorul Universului prin faptul ca il denumesti pe un taranoi nascut intr-un grajd ca vitele ca fiind Dumnezeu!
Tu chiar nu intelegi ce spune Dumnezeu in Isaia 43, 10?
Sau pentru tine ce spune Dumnezeu este egal cu curpapirul?

| soimos explică:

Pentru ca eu ma refer NUMAI la ceea ce zice Dumnezeu personal!
Pe cand Biblia este plina de vorbele unor rahati cu ochi care il batjocoresc pe Dumnezeu si spun ca Dumnezeu este un taranoi analfabet care s-a nascut in grajd ca vitele!

| soimos explică:

Si daca nu a stricat Legea, a declarat-o ca fiind GUNOI si astazi toti crestinii se cacao pe Torah care este exact Legea lui Dumnezeu!
Nu ti se pare ca vorbesti niste prostii pe care "realitatea crestina" le contrazice total?

| soimos explică:

Ce sa vad?
Naluci cum vezi tu?
Pacat este de capul tau care vede realitatile bdin ceruri si nu isi da seama de realitatea de pe pamant!

| OOOLEOOO a răspuns:

Mie sincer tu mi se pari foarte curios laughing ne-ai bosit mereu cu aceleasi intrebari hypnotized macar de ai fii citit un raspuns pana acum!

| Tudorand a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Recomand sa-l ignoram.

Dacă nu cunosti revelat - prin gratie divină - sau inspirat, nu cunosti nimic. De pildă, povestea cu mărul lui Newton, care a căzut. Nu stiu unde am citit eu stupiditatea asta: ''Il tomba dans une méditation profonde qui l’a conduit jusqu’a la loi de la gravitation universelle''. Si eu spun: dacă Newton gîndea pînă la Judecata de Apoi, nu descoperea nimic! Dar el a fost mult mai întelept. Cînd a fost întrebat cum a descoperit gravitatia, a zis: Am fost inspirat. Păi scrie pe măr, sau scrie undeva în natură '' legea gravitatiei''? Fenomenele lumii interioare si ale lumii exterioare tac. Iar omul autonom si orgolios creds că explorează lumea interioară si exterioară cu jocul lui de ipoteze si că descoperă ceea ce vrea el. El caută; dar eu spun: La început era Cuvântul, şi Cuvântul era cu Dumnezeu, şi Cuvântul era Dumnezeu.

| soimos explică (pentru OOOLEOOO):

Poi tu ai vazut pe cineva, si cu atat mai putin tu, sa dea un raspuns argumentat la intrebaril; e mele?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru soimos):

Au fost gramade de raspunsuri intelepte, in care s`ar fi putut intelege ceva, dar tu nu vrei sa intelegi acel ''ceva''! atunci de ce mai pui toate aceste intrebari daca stii ca nu vrei sa-ti schimbi parerea?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Tudorand):

Şi Cuvântul S-a făcut trup şi a locuit printre noi, plin de har şi de adevăr. Şi noi am privit slava Lui, o slavă întocmai ca slava Singurului născut din Tatăl. – (Ioan 1:14)

Amin,pace tie big grin

| conexx777 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

El face pe inteligentul.nu contest inteligenta lui numai ca nu si cunoaste limitele nu face anumite diferente intre religii secte eretici. ii baga pe toti in aceeasi oala.el nu are nici o vina.il inteleg perfect petru ca la scoala religia care se invata este o batjocura,la ora de biologie te invata ca omul s a tras din maimuta, deci in concluzie societatea in care traim da nastere unor oameni care nu inteleg nimic din viata asta si nu au cum sa fie de acord cu existenta lui DUMNEZEU. mai repede cred ce zice unul cu nume ciudat, sau ce scrie maine in ziar decat sa creada ceea ce exista cu adevarat.nu sunt de comdamnat oamenii ca el. dovada exista i am dat exemplu si daca i as plati drumul sa il duc acolo la ierusalim tot nu ar crede. ar veni cu idei de efecte speciale sau extraterestrii happy.

| drhotzu a răspuns:

Ce importanta are cine este mesagerul sau unde se citeste mesajul?
IMPORTANT ESTE: ai primit mesajul? l-ai inteles?
PS: sunt ateu asa ca nu intereseaza subiectul decat la nivel de scrieri si nu de "apartenenta"... asa ca toata lumea se bate in piept ca noi suntem religia adevarata si singurul d-zeu, dar intrebarea mea este: daca sunt mai multi concomitent? atunci ce te faci? sau si mai important daca nu exista si ajungi si mori si te-ai chinuit sa ajungi in rai toata viata si ce faci atunci?
si daca nici macar intre religii nu va intelegeti cum va mai asteptati la pace mondiala? nici macar sa va respectati unul altuia religia... asa ca revin la ideea urmatoare: de ce va bateti capul?
intelegeti o data toti mesajul tuturor religiilor si problemele se rezolva, chiar daca nu cred in existenta lui d-zeu, nu contest importanta si aplicabilitatea bibliilor si invataturilor tuturor religiilor, dar doar la nivel ideologic, si nu in ceea ce priveste practitcile religioase...
pentru sugestii si reclamatii va rog sa le lasati in cutia mileiwinking
salutari voua si cititorilor nostri!

| Tudorand a răspuns (pentru drhotzu):

Iti respect punctul de vedere, dar ar fi bine sa stii ca a fii Crestin inseamna sa-ti iubesti semeni. A iubi nu inseamna a te chinuii sa ajungi in rai. Toate religiile au un punct comun, deci un punct de plecare(acelasi). Nici eu nu pot ignora un musulman, dar nici un musulman nu ma poate ignora pe mine fiind CRESTIN.Parerea mea.

| cryaotic a răspuns:

Intrebare capcana nu?

| conexx777 a răspuns:

Credinta ortodoxa este cea mai sigura cale a sufletului spre DUMNEZEU.nu trebuie sa cistesti mii de carti, nu trebuie sa asculti parerile unor oameni care daca au o varsta sau educatie se cred foarte intelepti.ca sa te comvingi ca DUMNEZEU exista si ca, credinta ortodoxa este cea dreapta.te invit de pasti la ierusalim sa vezi LUMINA SFANTA.nu sunt efecte speciale nu este absolut nici un truc ieftin. DACa nu ai posibilitatea atunci un simplu click pe youtube cu specificatia "LUMINA SFANTA DE LA IERUSALIM". si nu mai ai nevoie de nici o explicatie ca sa faci tot ceea " ce zice popa si nu ceea ce face el". ca o completare aceasta lumina cateva minute o vezi dar nu arde ca o flacara normala, este o lumina dumnezeiasca ceea ce nu pot explica mari inteligenti ai lumii si nici nu o pot contesta.

Răspuns utilizator avertizat
| soimos explică (pentru conexx777):

Vorbeste incultura din tine!
Orice soldat american are in rucsacul sau pentru supravietuire acea "flacara sfanta"

| conexx777 a răspuns (pentru soimos):

Eu cred ca habar nu ai despre ce vorbesti.ar fi mai bine sa dai click pe youtube sa te lamuresti. flacara aia de la soldati cateva minute arde fara sa degaje caldura?! cu toata incultura mea eu stiu ca nu! mai intai in toata inteligenta ta mai studiaza in 5 6 facultati si ai sa te lamuresti despre ce vorbesc! stiu ca suntem o tara plina de ingineri si mari inteligenti se si vede acest lucru.si nu mi aduc aminte ca,credinta ortodoxa sa fi omorat in numele lui IISUS, nu stiu ca pana acum sa sa fi demostrat de ce apa sfanta nu se strica. chiar ultimile cercetari s au facut in japonia, iar cei de acolo nu au gasit o explicatie logica de apa isi schimba compozitia chimica( vorbim de apa sfintita fara busuioc si cruce din argint( au existat si exista inteligenti care in desteptaciunea lor au gasit o explicatie si anume ca datorita argintului si busuiocului nu se strica apa ani de zile)! iti spune asta un incult ca mine! inainte sa intri intr un dialog informeaza te si apoi stam de vorba.

| conexx777 a răspuns (pentru lolosaurus):

Serios?! esti sigur ai fost acolo? daca te uiti mai bine la niste filmari clare lumina vine sub forma de fulger, iar la unii credinciosi se aprinde inainte de a iesi parintele cu lumina! eu zic sa te documentezi mai bine inainte de a face afirmatii eronate! nu esti tu vinovat ca nu crezi in DUMNEZEU.asa ai fost crescut educat de catre parinti scoala. sincer nu ai nici o vina.au fost altii mai inversunati ca tine care injurau de toti sfintii si a venit ziua in care s au intors la 360 grade.fie ca iti comvine sau nu DUMNEZEU EXISTA. dovezi sunt dar nu te intereseaza.mai repede crezi o reclama sau ca evenimentele de la 11 septembrie au fost puse la cale de 10 arabi in ismene.happy.nu te judec nu ma dau vreun inteligent in fata ta dar te rog pe viitor cand afirmi ceva fi comvins de ceea ce spui si vino cu argumente.iti vor fi tie de folos si te vei simti mai bine

Răspuns utilizator avertizat
| conexx777 a răspuns (pentru lolosaurus):

Filmele de pe internet legate de lumina sfanta nu sunt filmele alea cu mii de efecte care te au zapacit de cap. ma faci drogat si prost. ai dovezi si nu vrei sa le crezi.esti genul de persoana care si dupa ce se da cu capul de prag striga sus si tare ca nu era nici un prag acolo. presupun ca nu ai mai mult de 13 14 ani si vorbesti numai prostii.iti place sa arunci in noroi cu altii si inghiti toate prostiile ce iti sunt servite la televizor si internet fara macar de a verifica informatia.o iei de buna pentru ca a zis nu stiu cine cu nume interesant si suna bine.esti o persoana fara carcater pentru ca ma faci prost si drogat.cat priveste faptul ca u nu crezi in DUMNEZEU nu stau sa mi bat capul cu tine pentru ca esti o cauza pierduta.raiul si iadul nu exista sau sunt una si aceeasi aici pe pamant.totul pentru tine incepe si se termina aici.daca vrei dovezi platesc eu drumul de unde esti u plus cazare mancare asigurata vom face mai multe vizite la persoane care au contestat vehement existenta lui DUMNEZEU. DACA VII CU ACUZATII ATAT DE DIRECTE SI JICNITOARE EU VIN CU O OFERTA PE CARE SIGUR O VEI REFUZA. SUNT DISPUS SA ARUNC 5 MIL PE GEAM NUMAI SA ITI ARAT CA CEEA CE SUSTIN ESTE ADEVARAT.daca esti vreun pusti care pierde timpul aruncand vorbe aiurea nu te mai obosi. poti sa ti desfasori spectacolul in alta parte.in concluzie daca erai acolo nu mai vorbeai prostii acum sau poate esti vreun sectant de ziua a saptea sau mai stiu eu ce inventii din astea de secte.oricum am uitat sa mentionez ca acolo in ziua de pasti sunt prezenti oameni din toate comfesiunile religioase si fiecare se roaga in felul lui dar numai la ortodoxi se aprinde lumina sfanta. daca ei care vad si din motive pur financiare nu termina cu catolicismul si alte secte ce pretentii sa am la unul ca tine care nu crede in nimic.singurele fiinte care traiesc dupa bunul lor plac dar si ele au niste reguli de la care nu se abat sunt animalele.omul are constiinta, dreptul si obligatia de a sti pentru ce traieste de ce traieste si ce este cel mai important in aceasta viata.nu cred ca un caine s a interesat vreodata de ce traieste sau de ce este tinut in lesa de ce este dresat (manipulat). omul din ziua de astazi nu este departe de un animal happy.tin sa precizez ca nu este un apropo.pe viitor nu mai judeca aiurea fara macar sa stii cu cine vorbesti.asta daca esti om si intelegi, daca esti roman ai sa continui sa jignesti si sa vorbesti prostii. stima

Răspuns utilizator avertizat