| soimos a întrebat:

O intrebare referitoare la obiceiul cu cei trei crai de la rasarit.

Ne zice chiar Ap[ostolul Petru in 2 Petru 1.19 ca Christos a coborat din ceruri ca un Luceafar:

2 Petru 1. 19 Şi avem cuvântul prorociei făcut şi mai tare; la care bine faceţi că luaţi aminte, ca la o lumină care străluceşte într-un loc întunecos, până se va crăpa de ziuă şi va răsări luceafărul de dimineaţă în inimile voastre.

Oare cine s-a nascut in iesle daca Petru ne vesteste sosirea lui Lucifer/Luceafarul in inimile noastre si cei trei "magi" (adica vrajitori si nu crai) au venit urmand o stea (Luceafarul/Lucifer) sa-l vada pe noul nascut Isus?

20 răspunsuri:
| Varahil a răspuns:

Auzi,da' tu din ce Biblie citesti de obicei? Ai vreuna scrisa special pentru tine?
Daca vrei neaparat sa fii satanist,na,fii, da' nu veni cu toate ciudateniile prezentandu-le ca citate, da?

| soimos explică (pentru Varahil):

Citesc si citez din Biblia ortodoxa On Line!
Odata ca nu sunt satanist ci ateu, si doi citatele le iau din Biblie, asa ceva daca ai probleme rezolva-le cu autorii Bibliei, adica acei "parinti ai bisericii" care de la inceput au dat viata Diavolului, pentru ca Diavolul a aparut odata cu NoulTestament, mai exact odata cu moarte rabinului Isus si cu nasterea celui Christos care recunoaste in APOC 1.18 ca este stapanul cheilor Iadului

| Varahil a răspuns (pentru soimos):

Ti-am mai explicat o data ca ai inteles acea afirmatie gresit. Ti-am explicat si ce inseamna de fapt.Nu ai primit raspunsul, nu ai inteles sau nu crezi?

| soimos explică (pentru Varahil):

Nu trebuie sa ne explici tu nimic, pentru ca nu esti tu detinatorul Adevarului Absolut, si ce scrie in Biblie putem intelege si noi!

| Varahil a răspuns (pentru soimos):

Inteleg exact.VOI.sunteti mai multi. Minunat! Si daca intelegi tot, de ce pui intrebari? Iisus-Adevarul a zis:In ziua aceea nu veti mai intreba nimic.Se refera la ziua la care totul va fi inteles.Deci?

| soimos explică (pentru Varahil):

Pai vezi ca nu te prinzi!
Intrebarile sunt retorice si au ca scop sa demascheze minciuna crestina!

| Varahil a răspuns (pentru soimos):

Daca ai fi o clipa logic, ti-ai da seama ca te contrazici.Parerea mea e ca ai inteles ceva gresit, si ti-ai bazat intregul sistem de principii pe acea greseala.Crestinismul in sine nu e o minciuna.

| soimos explică (pentru Varahil):

Daca ai avea un pic de ratiune ti-ai da seama ca si Biblia se contrazice mereu si tot sunt unii "destepti" care sa isi fundamenteze viata pe baza acestei contradictii.
Ai dreptate, crestinismul nu este numai o minciune ci este si o mare sarlatanie, desi si acest termen este prea slab ca sa poti aprecia corect zecile de milioane de crime comise din "voia Domneului"!

| Filip23 a răspuns:

Se pare ca esti un ateu pasionat de Evanghelie. Spor la lectura.

| soimos explică (pentru Filip23):

Mai degraba sunt un ateu specializat in combaterea religiei cu propria ei arma, si anume Biblia!
Adica combat religia cu Materialul Clientului!

| Filip23 a răspuns (pentru soimos):

Aha, m-am prins. Insa nu m-am prins de ce o combati, ateii care se respecta isi vad de cercetarile sau de profesia lor (cum au fost Francois Jacob, Erwin Scroedinger, Niels Bohr ). Iti aduce vreun castig? Pentru ca timp oricum iti ia, iar daca pierzi timpul sistematic fara nici un scop se ridica un mare semn de intrebare asupra persoanei tale...

| soimos explică (pentru Filip23):

> ti aduce vreun castig?<
Nu dar imi omoara timpul liber cand nu am clienti, si in plus de asta ma distreaza sa le dau cu flit habarnistilor care cred asa "a proasta"!

| Filip23 a răspuns (pentru soimos):

Ai putea sa iti omori timpul citind, discutand cu prietenii. Din argumentatiile astea nu prea iese nimic; din cate stiu eu sunt vreo 4-5 ortodocsi si cativa penticostali care mai citesc postarile de pe TPU. Si nu sunt genul de oameni care sa renunte la crezul lor peste noapte. Da', ma rog, daca te distreaza, poti sa te pui cu placerile omului?

| NinelHell a răspuns:

Orice text sacru are mai multe înțelesuri ascunse "ințelepciunii" ignoranților, destinate doar inițiaților.Asa a fost dintotdeauna si in orice religie.Fiecare intelege cat poate si ce poate.Cine intelege mai mult isi da singur seama ca este bine sa tina pentru el ce stie.
Aveti ochi dar nu vedeti, aveti creier dar nu intelegeti.Sunteti numiți si recolta pierduta.

| soimos explică:

Nu cumva a fost chiar Lucifer?

| soimos explică:

> Orice text sacru are mai multe înțelesuri ascunse "ințelepciunii" ignoranților, destinate doar inițiaților< Oho! Gura pacatosului adevar graieste! hai sa le spunem deschis celor care nu sunt Initiati marele secret al religiei crestine! Mai intai va intreb: Stiti de ce Cavalerii Templieri, Papa de la Roma, Calugarii Iezuiti si Masonii se inchina lui L U C I F E R? Pai simplu! Crestinismul ca de exemplu un balaur, are cap si coada! Capul conduce si in anumite ocazii trebuie sa muste si sa UCIDA ca sa se apere sau sa isi apere interesele, iar corpul, coada si membrele trebuie sa ASCULTE TOTAL de CAP! Din cauza asta spune Isus ca nu a venit sa aduca Pacea ci Sabia, si de aceea va cere DOAR VOUA sa fiti smeriti si ascultatori ca niste oi din turma!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ma.asa e cum spui.luceafarul,lucifer,magi vrajitori.e chai asa cum ai inteles tu.bine eu stiu altfel dar pentru tine asa e cum ai zis.succes in combaterea ta.ca tu combati tare.nu stiu sigur ce combati sau cine ti-a cerut-o dar daca o faci pe TPU si la nivelul asta char nu meriti atentie.da nici un pic.esti de-a dreptul ridicol si insignifiant.

| soimos explică (pentru anonim_4396):

Combat minciuna crestina si pe Diavolul pe care il numiti Dumnezeu, fara sa intelegeti ca adevaratii vostrii Dumnezei sunt parintii vostrii!
Tu esti liber sa faci ce vrei, pentru ca nu in mod special tie ti-am postat ci tuturor celor care ne citesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai vezi ma soimos cat esti de teligent? asta cam asa e. intrucat ai discoperit marile misterururi ali lumii si ali relijiei, ti numesc mari maestru jedai pisti toati turmili di la TPU incolo.plecasiuni marite soimos, ave tie alupigus mare masonsoimos.ma mir cum di nu ti-am cunoscut mai divremi?

| soimos explică (pentru anonim_4396):

Alupigus si tie si la tata familia si tat neamul tau!
Ma bucur ca ai aflat adevaru si marile misteruri ale lumii si d'acum nu ti mai dusi bre sa dai bani la popa si sa lingi ca prostu nisti icoane scuipate de altii!