| Moisie a întrebat:

Oare din ce cauza au impresia crestinii ca Botezul cerut de Isus, se face prin scufundarea fundului in apa, cand de fapt Isus in Matei 26 spune clar ca Botezul se face prin inavatura si anume invatand oamenii sa pazeasca Legea lui Dumnezeu si NU sa o calce in picioare asa cum fac crestinii?

13 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Dar ce relevanta au aceste lucruri pentru tine daca tu esti un fanatic al unei religii NECRESTINE caruia iti place sa-ti insulti propria religie fiind atat de murdar si intolerant...

| milan9 a răspuns:

Dar ce relevanta au aceste lucruri pentru tine daca tu nu cunosti SFANTA SCRIPTURA?!

| Moisie explică (pentru milan9):

Raspunde la intrebare si nu mai fa spam!

| milan9 a răspuns:

Sute de intrebari fara substanta, si asta mai ales in timp ce oamenii de pe aici de pe TPU nic nu stiu ca de fapt ca tu vrei doar sa arunci cu pietre in CRESTINISM.
Raspuns la intrebare? Dar ce raspuns sa se dea unor aberatii, nu, dar acum zi si tu... happy

| Moisie explică (pentru milan9):

De ce sa raspunzi la intrebare?
Ca sa vada tot poporul ca mint si ca vorbesc aberatii!
Dar pentru ca stii bine ca nu mint si nici nu bat campii, tot o balmajesti asa a proasta!
Hai arata sa vedem acel verset din Biblie in care Isus a fost UNS, astfel ca sa merite titlul de UNSUL adica Christosul!
Pina cand nu o faci inseamna ca este falsul Christos, adica Antichristul numit si Lucifer!
Si daca mai vedem si faptul ca Biserica Crestina il are ca Dumnezeu pe Lucifer, atunci avem o imagine clara a diabolicitatoo acestei biserici, si o explicatie a faptului ca biserica crestina este cea mai bicisnica institutie mafiota din istoria umanitatii!
Iata dovada ca Lucifer este Dumnezeul bisericii crestine:

youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

Hai incearca sa dovesti argumentat ca eu bat campii!
Sau daca nu esti capabil sa o faci, atunci tine-ti gura!

| RexCuParuCret a răspuns (pentru Moisie):

Milan ti-a explicat video ala de o suta de ori dar nu vrei sa intelegi ce rost mai are sa bagam in seama intrebarile tale?

| Moisie explică (pentru RexCuParuCret):

Evident ca am acceptat explicatia lui Milan pentru ca ea confirma ceea ce spus si eu, doar ca raspunsul sau nu este complet, si anume Milan uita sa faca legatura tot metaforica intre acea stea si Diavol asa cum este prezentat tot metaforic sub forma de stea Diavolul in Isia 14:12 dar si steaua cu care umbla colindatorii la nasterea lui Isus!
Asa ca Milan nu explica aceasta legatura metaforica care exprima o realitate ci vrea sa o mature sub pres.
Sau ai impresia ca eu sunt acela care am lansat ideea ca Lucifer = Diavolul?
Asa ca te rog explicamacar tu de unde vine aceasta legatura facuta prin metafora intre Luceafar si Diavol?

| RexCuParuCret a răspuns (pentru Moisie):

Sunt de acord cu tine la faptul ca botezul cu apa nu inseamna nimic si nu aduce nimic bun/rau.
Dupa cum bine stii luceafarul e o denumire data unei stele foarte stralucitoare. Legatura metaforica dintre Diavol si Luceafar este acea ca Diavolul este cel mai luminat(ca frumusete, intelepciune, stiinta etc) dintre toti ingerii iar dupa aceia i sa atribuit si denumirea de Lucifer impreuna cu altele ca sarpele cel vechi, tatal minciunii etc(toate reprezentand cate o particica din caracterul sau)
Acum o luam logic daca luceafar inseamna lumina pot spune ca Domnul Iisus este luceafarul lumii(lumina lumii) care vindeca pe orbi.

| Moisie explică (pentru RexCuParuCret):

Asa este, si Lucifer=Christos, in "viata sa cereasca" inainte de azvarlirea sa in IAd a fost unul din ingerii de incredere a lui Dumnezeu, dar a devenit Diavol cand i s-a opus lui Dumnezeu si a fost azvarlit in Iad asa cum vedem in Isaia 14; 12.
2 Sarpele vechi nu este de loc nici Diavol si nici Tatal minciunii pentru ca religia mozaica in care este acest mit nu are personalizari ale raului precum Diavolii si nici Sarpale nu a mintit ci a spus adevarul si cine spune adevarul nu pooate fi tatal minciunii!
3 Da si Isus este luceafarul si lumina lumii veacului acesta, dar lumina lui o vedem prezentata in mod simbolic la sarbatoarea invierii atunci cand "lumina "lui este doar lumina unui muc de lumanare data la miezul noptii, adica un fel de zero barat fata de adevarata lumina de la miezul zilei care iti permite activitate4a de Cunoastere. Mucul de Lumina vindeca niste muci de orbi, cine vrea sa se vindece sa mearga in miezul zilei la spital unde prin adevarata lumina a cunoasterii se pot vindeca oamenii, asa ca activitatea lui Isus in materie de vindecari si de a da oamenilor lumina este exact ca cea a Diavolului, care vrea sa tina oamenii in intuneric sisa vindece miraculos un om la 10 milioane ca sa isi arate puterea, care este un zero barat fata de puterile stiintei care vindeca zilnic zeci de milioane de oameni prin spitalele planetei!
Intelegi diferenta intre lumina unui muc de lumanare si adevarata lumina a cunoasterii?

| AdiTorrent7 a răspuns:

De ce sa mai invete acea Lege a evreilor pe care Biblia crestinilor a desfiintat-o deja?

| Moisie explică (pentru AdiTorrent7):

Pentru ca acea Lege NU este a evreilor ci este Legea lui Dumnezeu!
Iar asa zisa Lege Noua NU este de la Dumnezeu ci de la niste oameni care au primit de la Lucifer = Christos, putere si stapanire peste Diavoli.
Oare crezi ca Lucifer= Diavolul, poate desfinta Legea lui Dumnezeu?
Cine crezi ca este mai puternic Dumnezeu sau Diavolul care a orbit mintile oamenilor?

| Marian001 a răspuns:

Intrebare: Ce parere aveti despre botezul savarsit prin turnare sau prin stropire? Este valid? Cel botezat astfel trebuie botezat din nou? Poate fi preot? Arhim. Efrem: Nu are putere. Nu exista botez prin stropire. Botezul este prin afundare, aceasta este Traditia. De aceea eu acest lucru il resping. Chiar am auzit ca unii preoti din lene nu afunda, ci stropesc; sau sunt altii care iau in mana apa si pun deasupra copilului. Spunea Parintele Paisie Aghioritul ca multi dintre tinerii de astazi sunt demonizati pentru ca preotii nu i-au botezat prin afundare completa. Trebuie foarte multa atentie in aceasta privinta. Ar trebui, Inalt Prea Sfintia Voastra, sa atrageti atentia preotilor sa boteze in mod corect!

IPS Andrei: Insistam, insistam. Din nefericire, in Ardeal este o influenta prapastioasa a altor confesiuni la care se adauga si comoditatea si rutina. Da. Insa, in general, preotii tineri boteaza prin afundare. Din pacate in Ardeal s-a imprumutat de la celelalte confesiuni ce-i mai prost. (de cand imprumuta ortodoxia ritualuri de la eretici?)

Intrebare: Un om botezat prin tornare trebuie rebotezat prin cufundare?

Arhim. Efrem: Nu va fi botezat din nou, insa botezul lui nu este corect si trebuie sa luam aminte la acest lucru. De aceea, sa mergeti la preoti cu evlavie care sa va boteze corect copiii.

IPS Andrei: Au porunca acum sa faca corect!
"Sfintul Botez este întâia dintre Tainele Sfintei Biserici; este usa prin care se întră în Sfânta Biserică. Si numai ajungând membri ai Bisericii lui Hristos ne putem învrednici si de primirea celorlalte Sfinte Taine.

Taina Sfântulul Botez a fost asezată de Mântuitorul Iisus Hristos prin cuvintele : «Mergând, învătati toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui si al Fiului si al Sfântului Duh» (Matei XXVIII, 19). Acestea le-a grăit după învierea Sa din morti.

Dar Taina Sfântului Botez nu este numai usa prin care se intră în Sfânta Biserică a lui Hristos, ci si pentru câstigarea impărătiei lui Dumnezeu, asa cum ne încredintează însusi Mântuitorul, zicând : «De nu se va naste cineva din apă si din Duh, nu va putea să intre în împărătia lui Dumnezeu.» (Ioan III, 5).

Si înaintemergătorul Mântuitorului Hristos, sfântul Ioan, a botezat la Iordam. Dar botezul lui nu era Taină, ci inchipuia doar curătirea. de păcate prin credintă si pocăintă; el era mai mult un îndemn la pocăintă, un semn văzut si pregătitor spre cele ce aveau să vină, cum mărturiseste chiar sfântul Ioan Botezătorul: «Eu unul vă botez cu apă spre pocăintă, dar Cel ce vine după mine este mai puternic decât mine; Lui nu sunt vrednic să-I duc încăltămintea. Acesta vă va boteza cu Duh Sfânt si cu foc» (Matei III, 11). Mai târziu, si sfântul apostol Pavel, întâlnind în calea sa pe unii care primiseră botezul lui Ioan, i-a întrebat: «Primit-ati voi Duhul Sfânt când ati crezut? lar ei au zis către el: Dar nici n-am auzit, dacă este Duh Sfânt. Si el a zis : Deci în ce v-ati botezat? Ei au zis: In botezul lui Ioan. Iar Pavel a zis : Ioan a botezat cu botezul pocăintei, spunând poporului să creadă în Cel ce avea să vină după el, adică in Iisus Hristos. Si auzind ei, s-au botezat în numele Domnului Iisus» (Fapte XIX, 1—5), adică au primit Botezul crestin.

Sfântul Botez instituit de Mântuitorul Iisus Hristos nu este doar un semn pregătitor pentru cele ce ar fi să vină, ci este o Sfântă Taină a Bisericii lui Hristos.

Partea văzută a Tainei Sfântului Botez constă din afundarea de trei ori în apa sfintită a celui ce se botează si în rostirea cuvintelor : «Botează-se robul lui Dumnezeu. (N) In numele Tatălui, amin, si al Fiului, amin, si al Sfantului Duh, amin.; acum si pururea si in vecii vecilor, amin».

Sfânta noastră Biserică face Botezul prin afundare, nu prin turnare sau prin stropire, pentru că chiar cuvântul botez are insemnarea de «a afunda", «a cufunda».

Sub formă de turnare sau prin stropire se săvârseste doar în împrejurări cu totul deosebite, când, de pildă, cineva este greu bolnav sau când nu se află la îndemână apă din destul.

| Moisie explică (pentru Marian001):

Adica botezul intru Lucifer se face prin scufundarea fundului in apa, multumesc ca ma confirmi
Oare ce interes au oamenii ca sa intre in biserica in care Lucifer este slavit ca Dumnezeu?
Sa fie faptul ca Lucifer le ofera viata vesnica in imparatia sa care este Iadul?