| Dorugar a întrebat:

Oare din ce cauza crestinii umbla cu Biblii si se straduiesc sa citeasca cat mai mult din ea, pentru ca Isus niciodata, niciunde si nicicand nu le recomanda sa citeasca aceasta carte scrisa chiar de Tatal sau?
Nu vi se pare asta o ciudatenie ca sa nu zic blasfemie, ca Tatal Ceresc sa inspire o carte... si Fiul lui sa nu o recomande niciodata nimanui sa o citeasca, nici macar nu citeaza niciodata versete din ea, dar le cere sa citeasca o alta scriptura a unei alte religii, si anume Legea Torei pe care zice el ca a venit sa o implineasca?
Oare din ce cauza?

Răspuns Câştigător
| AnicaiAlin a răspuns:

Din punct de vedere istoric isus nu avea cum sa ceara cuiva sa citeasca o carte ce nu exista. biblia a fost scrisa la mult timp dupa moarte lui isus.
Oricum biblia este un rahat cu multe pagini nefolositoare si orice om intreg la minte nu ar cere nimanui sa citeasca ceva fara folos. Decat sa citesc o carte plina de minciuni mai bine o carte de bucate si macar o sa mananc bunataturi pe urma, ca de pe urma bibliei capat efectul de turma si probabil o sa o tin din post in post si o sa imi donez banii bisericii.

| Dorugar explică (pentru AnicaiAlin):

Asa este, ai perfecta dreptate! Mai clar se poate spune ca Biblia nu este "Cuvantul lui Dumnezeu" ci doar un text furat de crestini dintr-o alta religie, text caruia i-a fost marsavit intelesul, si apoi pus sa serveasca sarlatania crestina.

14 răspunsuri:
| Raquella a răspuns:

Pentru ca in Ea gasesc cuvintele vietii!

| Dorugar explică (pentru Raquella):

Destul de trist sa vezi cum cineva gaseste "cuvintele vietii" tocmai intr-o minciuna pusa la cale de niste sarlatani sub conducerea unui criminal ca falsul Apostol Pavel, carte atat de diabolica incat sta la baza a sute de milioane de crime care se justifica prin aceasta carte.
Oare nu crezi ca mai bine ar fi sa cauti "cuvintele vietii" in manualele scolare pe care cred ca le respingi?

| Raquella a răspuns (pentru Dorugar):

Nu le resping, sunt studenta ultimul an, imi place sa studiez si sa cunosc cat mai mult.

| Dorugar explică (pentru Raquella):

Grav! Oare cum de inca nu ti-ai dat seama de diferenta enorma intre raspunsurile pe care ti le ofera verbul A STII si a rationa corect pe date exacte, si A CREDE adica a delira tampenii irationale fara sa stii nimic?
Oare cum de nu-ti dai seama ca esti membru benevol a celei mai criminale organizatii din istoria omenirii, si ca acel Cuvant al lui Dumnezeu" este de fapt un furt intelectual savarsit asupra unor texte cronica a poporului evreu scrisa de rabinii ei!

| shadovv a răspuns:

Eu nu cred ca am citit vreodata mai mult de 15 pagini... si cat de cat intru in categoria care se numeste "crestinii".

| MishuD a răspuns:

Mpaaaai... cauza e una simpla.crestinismul e un rahat pictat sa arate frumos. si oitele se uita la acel rahat, zambesc supus si mananca cu pofta ca asa fain ii colorat tot.

| CristiAndrei a răspuns (pentru MishuD):

Chiar mi-a placut asta laughing

| RAY a răspuns:

Marius alt fanatic crestin, pocaiti umbla cu biblia in cautare de cotizatii de 10% totul in lumea asta are un singur scop si ala se numeste BANUL, chiar imi spunea cineva ca astia isi dau cartii gratis pana devi a lor apoi te pun sa le cumperi, banul este cel mai de pret lucru al omului, desi nu recunoastem acest lucru, banul =totul in viata, fain forumul tau

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru RAY):

Pocait? Pardon? Ai vazut ca am zis eu vreodata vreo dogma gresita, sau am facut prozeletism? Sunt si voi fi ortodox si niciodata nu voi incerca sa fac adepti doar pentru a ma sminti sau a ma simti bine.
Vezi ca nici nu sti despre ce vorbesti? Raspunsul tau a fost? Off-topic!
Vad ca vi tu cu niste (pre)conceptii, sarcasm ieftin, inexactitati, doar pentru a-ti justifica punctul de vedere care este unul nul.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Ce aberatii si cretinitati vorbesti!
Pai Iisus atunci de ce i-a mai invatat pe oameni? I-a invatat doar pe oamenii aia de atunci sau si pe noi, pe toti si de atunci si de acum si cei ce vor mai fi?
Daca nu l-am apucat pe Mantuitorul, normal ca citind inveti din invataturile propovaduite de el.

Uite ca tot te intereseaza un verset din Biblie pentru tine : "Cu cel nebun nu lungi vorba, şi nu merge înaintea prostului."

| Dorugar explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Esti incult!
Isus nu a lasat invataturi pentru crestini ci pentru cei din religia sa si a parintilor sai, si eventual pentru secta sa(a Nazariteanului) apartinand nu religiei crestine ci religiei mozaice, secta pe care voi crestinii ati interzis-o ucigandu-i membrii.
Prost este acela care nu STIE nimic despre religia sa si CREDE totul a proasta!

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru Dorugar):

Huh? sunt incult? De unde scoti frate? da-mi macar niste surse.
Iisus a lasat invataturi doar pentru parinti lui? Atunci explica-mi
"Drept aceea, mergand, invatati toate neamurile, botezandu-le in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, Invatandu-le sa pazeasca toate cate v-am poruncit voua."
Pe cine sa invete sa pazeasca?
Trebuie sa iti clarifici in ceata pe care o ai, ca, Iisus cand s-a Intrupat, a venit sa Implineasca Legea, deci Crestinismul a fost de fapt Implinirea mozaismului (cum se proorocea despre Hristos, care o sa vina) dupa cum a zis si Mantuitorul :
"Să nu credeţi că am venit să stric Legea sau Prorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc".
Deci vezi cum vorbesti, cand despre ce nu sti!

| Dorugar explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Vad ca la tine e grav de tot, pentru ca vad ca nu poti intelege ce am postat eu.
Eu nu am afirmat ca Isus a lasat invataturi doar pentru parintii sai, ci pentru cei de Religia SA si a parintilor sai, adica religia mozaica!
Isus nu a facut nicio afirmatie ca cea data de tine, asemenea afirmatii idioate le-au facut doar acei ucenici pe care Isus ii batjocorea mereu pentru prostia lor.
Isus nu s-a intrupat in nimic, si dupa ce a murit a vorbit la fel de mult oamenilor... ca oricare alt mort copt.
Afirmatia cu Legea vad ca ai retinut-o dar ca nu esti in stare sa o intelegi si nici nu pricepi ca voi crestinii nu urmati Legea pe care Isus a venit sa o implineasca (in speta Legea lui Dumnezeu numita Torah) ci voi incalcati si terfeliti cum puteti aceasta Lege.
Deci vezi ca vorbesti fara sa intelegi ce spui!