| UnderPressure a întrebat:

Pentru atei:
Ce urmăriți cu propaganda pe care o faceți aici?
Întoarceți creștinii la ateism?
Primiti recompense?
Vă simțiți bine scriind împotriva religiei?
Care este motivul pentru care puneți mii de întrebări și dați mii de răspunsuri?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

UnderPressure a întrebat:
"Ce urmăriți cu propaganda pe care o faceți aici?"

Si daca urmaresc un scop, si daca nu, doar pentru ca posteaza NUMAI la Religie arata un singur lucru:
Faptul ca sunt stupizi.
Adica, Prosti. big grin
Pot sa dovedesc asta, spunandu-ti motivul pentru care userul dany1988122 umple rubrica Religie cu cretinisme:
Acesta mi-a marturisit ca, prin "campania" lui dusa la Religie, spera ca statul roman sa nu mai finanteze biserica.
Ai destula imaginatie sa iti inchipui ceva mai stupid de atat?

Daca in al doisprezecelea ceas totusi, user dany1988122 realizeaza cretinismul grav al motivului sau si incearca s-o intoarca...il sfatuiesc sa NU. happy
Am o memorie care l-ar face instantaneu, maro.
Despre restul mi-am spus parerea.
Stau toti toata ziua la Religie cu "Nu exista" si cu "Stiinta" in gura...dar nu ii vezi aproape niciodata la rubrica Stiinta, iar cand totusi apar pe acolo, o fac cu intrebari si raspunsuri tembele.

| Holiday a răspuns (pentru Darkmagic):

"Argumentele pro sau contra existentei date cu ajutorul stiintei nu prea au sens, pentru ca Stiinta nu poate dovedi nici existenta, nici inexistenta unui Dumnezeu."

"...dar nu ii vezi aproape niciodata la rubrica Stiinta..."

Mdea...

15 răspunsuri:
| ania a răspuns:

De ce sa nu scrie? Fiecare are datorita cinstiintei dorinta de a- i ajuta pe altii sa gaseasca adevarul pe care el considera ca l-a gasit si sa -i lumineze pe ceilalti sa nu mai creada ceea ce el considera ca e minciuna.Asa ne-a creat fiecaruia Creatorul constiinta.

| Hammurabi a răspuns:

Cui crezi că-i pasă ce anume crede sau nu crede un ateu sau un religios? Sau ce comentează...
Unui om normal, nu.
Un om normal crede ce vrea el, iar convingerile lui sunt numai ale lui. Nu face bravadă de ele, nu le folosește ca să arate, cât e el de deștept.
Cei care, la categoria asta, au comentarii aiurea, se dau deștepți și au "abonament" să atace tot ce prind pe aici, nu sunt decât niște cerșetori de atenție care n-au mare lucru în cap. Ei, nici măcar nu înțeleg că fiecare om e liber să creadă sau să nu creadă, orice vrea el. Fără să dea socoteală nimănui.

| UnderPressure explică (pentru Hammurabi):

Am fost curios să citesc totuși câteva păreri, îmi arată multe despre ei.
Andreisergiu123456789 cere limbaj adecvat, politețe, și îmi scrie "ciocul mic". laughing
Politețe de școală profesională, nici nu a înțeles ce l-am întrebat, atunci când l-am întrebat.

| halogen001 a răspuns:

Minciuna și fantezia primitivă nu are ce căuta în mintea omului inteligent. Dacă vrem să facem ceva bun pentru noi sau pentru ceilalți, părerea mea e că trebuie să o facem într-un mod cinstit.
Părinții noștri, bunicii noștri și tot neamul nostru a fost mințit și înșelat secole de-a rândul, deci dacă un individ ca mine de exemplu mai spune din când în când adevărul, nu e nici o problemă. Nu trebuie să se teamă "credincioșii". Nu e Dumnezeu atotputernic? Nu se apără singur? Are nevoie zeul cel atotputernic nevoie de apărare? Are nevoie să fie invizibil? A făcut tot ce există, e atotștiutor și nu poate comunica cu omul? A făcut tot ce există, e bun, iubitor, atotștiutor, dar ne trezim cu purici și păduchi, neștiință, primitivism, hoție, tâlhărie, boli și războaie?
Oameni cu capacitate de înțelegere mai redusă există, pentru că nu sunt toți oamenii la fel de dotați, deci religia care e o consecință a capacității reduse de înțelegere și a naivității unora va exista garantat până la sfârșitul lumii când va fi acela.
Are nevoie zeul atotputernic și nemuritor de credință sau omul mincinos ca să-i fie crezută minciuna în lipsa dovezilor?
Zeul e atotputernic, deci poate produce dovezi și de aceea nu are nevoie de credință.
Așa e omul obișnuit să ajute pe alții, să apere adevărul, dreptatea, să combată minciuna. Un om care se lasă înșelat îi prostește și pe alții, vrând să-i ajute și așa se propagă minciuna.
Știința înseamnă adevăr, iar credința e drumul spre minciună.
De aceea omul mincinos va fi întotdeauna în favoarea credinței și împotriva științei, deci împotriva adevărului care nu-l lasă să-și facă treaba.
E perfect. Așa e viața. Face fiecare ce poate și cum poate. E normal ca un om care are beneficii de pe urma religiei sau are doar impresia că are beneficii să apere religia. La fel de normal e ca cineva care consideră religia un lucru negativ să o combată.
Așa e viața. O luptă. Cine e mai bun câștigă, cine nu pierde. Nu prea contează dreptatea.

| UnderPressure explică (pentru halogen001):

Lupți deci pentru sfârșitul religiei, este motivul tău.
Ți-ai socotit șansele?
Și cine a hotărât că minciuna și fantezia nu are ce căuta în mințile oamenilor inteligenți, fiindcă oricum sunt inteligenți, chiar dacă au o religie sau nu o au.

| halogen001 a răspuns (pentru UnderPressure):

Aș lupta eu pentru sfârșitul religiei, dar știu că am șanse egale cu zero și atunci mai dau și eu 2-3 răspunsuri pe TPU ca să mă simt mulțumit happy
Fiecare are câte o părere despre toate și așa am și eu părerea că pentru un om e mai bine să înțeleagă realitatea așa cum e și mai am convingerea că nimeni nu merită minciună și fantezie primitivă.
Alții pot spune că e foarte bine cu minciună și fantezie.
Aș vrea eu să fie toți inteligenți. Nu m-ar deranja deloc, pentru că s-ar trăi mai bine, dar nu pot spune că un om care crede niște aberații e așa de inteligent.
De exemplu se spune că zeul a făcut tot ce există, e inteligent, atotștiutor și iubitor. Dacă era așa, nu mai făcea omul păcătos și neștiutor, nu mai lăsa viața să se supună selecției naturale, făcea direct un om bun, puternic, cinstit, inteligent și așa mai departe, deci nu făcea ceva rău de care să se declare mai apoi nemulțumit.
Toate poveștile astea sunt complet absurde, deci un om ca să creadă așa ceva trebuie să aibă o inteligență redusă.
Orice om care crede într-o religie, are garantat o inteligență redusă pentru că nu e capabil să facă deosebirea dintre minciună și adevăr, dintre ficțiune și realitate.

| halogen001 a răspuns:

Pentru SufletelulAlbastru. Întrebarea nu e așa de grea. Răspunde fiecare când poate și când consideră că e nevoie.
Credincioșii spun că zeul e atotputernic. Dacă e așa, atunci nu are nevoie de inchiziție, de cruciade, războaie sau de apărare din partea omului.

Se poate face o analogie cu situația în care un om puternic și chiar înarmat (echivalentul zeului) se întâlnește cu alt om care nici măcar nu are intenții dușmănoase. Dacă acel om puternic e însoțit de un cățel, în unele cazuri se observă un comportament agresiv al cățelușului. De ce se întâmplă lucrul ăsta? Pentru că acel cățeluș nu înțelege situația respectivă. Nu realizează că stăpânul lui e puternic, stăpân pe situație și nu se află în nici un fel de pericol.

Dacă ar exista zeul, situația ar fi similară cu cea din analogie.

O idee (falsă sau nu) în absența zeului trebuie apărată de cei care o susțin pentru că nu are cine să o apere (dacă exista zeul atunci o apăra el).

Întotdeauna trebuie căutate cauzele. Când eram mic puneam foarte des întrebarea "De ce?". Cu timpul am început să o pun din ce în ce mai rar. Probabil că aflasem deja o parte din răspunsuri sau am obosit. Acum văd că e o întrebare esențială și e foarte bine să o punem cât mai des și să încercăm să găsim un răspuns corect la ea.

| Theo94 a răspuns:

Trebuia sa scrii "Pentru unii atei:", nu cred ca toti ateii, nonreligiosii, agnosticii fac "propaganda" la sectiunea/categoria religie sau pe TPU in general.

| UnderPressure explică (pentru Theo94):

Așa este, am greșit felul în care am formulat întrebarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oare de ce nu s-au îngrămădit ateii cu răspunsurile thinking

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca noi nu atacam la comentarii, cel putin nu cei cu bun simt

| andreisergiu123456789 a răspuns:

Foarte corect.
Randul nostru.
Ce urmariti de mii de ani cu propaganda asta religioasa, care conform istoriei religiilor e sortita esecului?
Daca comentam ceva de ce suntem imediat atacati si nu ni se respecta dreptul de a publica un comentariu? Eu d eobicei nu raspund cuiva din comentarii ci la intrebare in sine. Care este motivul pentru care nu aveti dorinta de a intelege ceva ce va zicem? Nu vreti sa intelegeti poate, dar nu ca nu intelegeti.
Cum voi va promovati convingerile si noi le promovam pe ale noastre.
Pupici.

| UnderPressure explică (pentru andreisergiu123456789):

Nu avem dorința de a înțelege ce?
Că trebuie să devenim atei sau ce trebuie înțeles din discuțiile de la religie?
Pupici. laughing

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru UnderPressure):

Randu meu, poate te prinzi, noi ateii nu avem dorinta sa ce?
Sa devenim crestini.
Eu am mentionat mai sus ca de obicei raspund doar la intrebari nu la oamenii din comentarii, tu imi raspunsa si acu ma silisi sa răspund. laughing
Iti sustii religia, eu cauza.
Am mai pus i trebari pe forum si am fost asaltat de crestini ca de ce gandesc asa. Ciocul mic si nu te preface ca nu intelegi.