| Spenser_Edmud_1998 a întrebat:

Salut am si eu o intrebare, Daca eu fac botezul si fac mici greseli in viata de zi cu zi credeti ca Dumnezeu va regreta ca ma numit copilu sau?

9 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Singurul care a trait fara de pacat este Domnul Isus. Fiecare gresim intr-un fel sau altul, dar ne cerem iertare si incercam sa nu repetam acel pacat. Pentru crestin pacatul sau greseala este un accident nu un mod de viata.

| danay72 a răspuns:

E normal sa facem greșeli pentru ca suntem păcătoși. Sa nu facem păcate care sunt grave și sa ne străduim să facem mereu îmbunătățiri. Apoi, de cate ori greșim e important sa ne credem iertare și sa ne corectam.

| oprescudorin11 a răspuns:

Niciodata! Dumnezeu iarta tot, cu conditia POCAINTEI(Adica a regretului si nerepetarii greselilor). Botezul la Crestinii Ortodocsi Romani se face anual, mai des chiar sub forma IMPARTASANIEI(care implica Spovedania, Pocainta-adica marturisirea in fata preorului a greselilor si apoi regretul gresalelor).
Orice Impartasanie este ECHIVALENTUL Botezului!
Daca esti corect si sincer, inviezi de fiecare data cand gresesti din voia sau nevoia ta!
Deci ramai Fiul Iubit al Lui Dumnezeu! Daca-i respecti cele 10 Porunci sau macar incerci(DECALOGUL), nu ai de ce te teme!

| Nilsson a răspuns:

Viata de credinta este o crestere spirituala continua, poate ca toti au mai gresit dupa botez, dar e important sa iti doresti cu adevarat sa nu mai pacatuiesti in momentul in care ai incheiat un legamant cu Dumnezeu, iar El iti va da in timp si puterea de a nu mai pacatui.
Prin forte proprii nu putem acest lucru.
Botezul este angajamentul de a te preda lui Dumnezeu si de a incepe o viata noua.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nilsson):

Unde vezi tu creștere spirituală în creștinism? Ai măcar cea mai mică idee despre ce-i aia spiritualitate? Să o asociezi cu creștinismul este ca și cum ai asocia strugurii cu berea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Firește că va regreta. O să te trimită în chinul etern.

| Spenser_Edmud_1998 explică (pentru anonim_4396):

Asa faci la ori si ce postare? incerci din toate rasputerile sa descurajezi oamenii? Nu te inteleg, asa rau imi pare de tine esti o cauza pierduta, fapt care te va duce la pierzare.

| Nilsson a răspuns (pentru Spenser_Edmud_1998):

Stii si tu pilda semintei cazuta langa drum.
Cum vorbeste cineva din Cuvantul lui Dumnezeu, vin si pasarile sa contrazica.

| smaly a răspuns:

Dumnezeu o sa te ierte doar daca o sa te rogi la el dar daca o sa continui sa faci rele degeabea te rogi