| anonim_4396 a întrebat:

Salut,de ceva timp am un sentiment ciudat.Parcă aș vrea s-o iau spre ateism,dar nu vreau să părăsesc credința și biserica. Azi,m-am enervat că a trebuit să merg la biserica, deoarece fiindcă l-am înjurat pe Dumnezeu în cele mai urâte moduri,nu mai văd rostul.În gând,îmi ziceam cu voia,,Așa de milostiv ești Tu?", „Mare lucru ", „Vrei să mă judeci? Să te judeci pe tine însuți, Isuse ". Acum, regret foarte rău ce am zis, dau cu capul de pereți, nu vreau să mai vorbesc cu nimeni, prefer să stau singur. Îmi cer iertare că am pus întrebarea asta de 100 de miliarde de ori, dar mi-e frică că am fost părăsit de Dumnezeu. Încep să cred că hulesc cu voie.Nu prea mă mai ajută cartea lui Roger Morneau. Aș dori să găsesc un site de creștini unde pot să-mi exprim problema și să pot primi sfaturi. Mi-e frică să spun problema altora.Cu toate acestea, mă bucur când aud că hula împotriva Duhului Sfânt e o stare de împotrivire sau cu alte cuvinte, necredința. Până și mama mi-a zis asta (nu i-am spus problema, am întrebat-o doar ce înseamnă ).Dar,după ce am văzut un clip care zicea ce e hula împotriva Duhului Sfânt, m-am întristat din nou, să nu mai zic că cred că unii ați ascultat prostii și contexte scoase din context. Voi ce părere aveți, credeți că mai are rost să mai cred? Adică,totul a început când mi-am făcut obicei de a citi Biblia. Curios, am vrut să văd unde zice de hula împotriva Duhului Sfânt.Am găsit,citit, dar gândurile mi-au apărut instant.Voi ce credeți, să renunț?

26 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu! Nu renunța! Gândurile sunt de la cel rău, nu-i convine ca citești Biblia si îți dorești sa faci voia lui Dumnezeu. Ești in situația lui Iov.El nu știa de ce i se întâmpla, dar noi stim, ca satana urla ca un leu căutând pe cine sa înghită, daca e cu putință chiar pe cei aleși. Nu te da bătut. Când îți mai vine in gând lucruri care nu sunt după voia lui Dumnezeu spune cu voce tarebig grinumnezeu sa te mustre Satana.Mai mult ceea ce ai spus in întrebare nu e hula împotriva Duhului Sfânt.Isus spune ca :"Oricine va vorbi împotriva Fiului omului va fi iertat..." Matei 12/32

| Meme10Memu a răspuns:

E cazul sa parasesti religia pana nu ajungi sa innebunesti.

| Helper07 a răspuns:

Tu ce crezi? Ce vrea Diavolul? Ce vrea Dumnezeu? Ce vrei tu?
Diavolul vrea ca omul sa renunte la Dumnezeu. Dumnezeu vrea ca omul sa fie cu El in imparatia Sa. Tu? Tu vrei ce vrea si Diavolul. Chiar nu vezi drumul pe care trebuie sa-l urmezi? Chiar nu iti dai seama ce te impinge spre ateism? Chiar nu iti dai seama ca nu ai nimic de pierdut daca il alegi pe Dumnezeu? Sentimentul influenteaza decizia, iar cand nu iti poti controla sentimentele, iei decizii gresite. Ratiunea trebuie sa domine sentimentul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Raționezi și ai în acealaș timp reacții afective. Crezi. nu crezi, ți-e frică de pedeapsa divină, suferi din cauza asta. Toate acestea sunt vitale pentru tine. Te ajută efectiv să trăiești, așa se pare. Dar crezi sau speri că este cineva pe TPU care să chiar înțeleagă ce ai tun în minte. Tu însuți crezi, apoi hulești apoi îți este frică de pedeapsă și suferi groaza. Toate le faci cu mintea ta. Toate sunt adevăruri absolute pentru tine. Cine vrei să ți le dărâme, să ți le schimbe, să îți arate că greșești!? Numai tu poți.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Recomand grpurile de rugăciune și părtășie. Cele cu dezbateri Biblice au devenit o harababură multe dintre ele. Și întrunirile de tineret din Bisericile Creștine ajută foarte mult, pentru că nu esti singurul care-a avut astfel de ...perioade.

| AndaAlexandra a răspuns:

Nimeni nu îți poate spune ce sa faci. Faci exact ceea ce simți că trebuie să faci.
Nu trebui sa mergi neapărat la biserică pentru a crede in Dumnezeu. Nu trebuie sa crezi într-o anumită religie că sa fi credincios.
Tu ești singurul care ar trebui să simtă legătura pe care o ai cu divinitatea.
Există foarte multe păcate. Unele mari, altele mai mici. Sunt sigură că dacă te căiești pentru păcatele tale, vei fi iertat.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Uite cat te consumi din cauza unei prostii de religii. Da-o-ncolo!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Da,dar exisă o excepție.Nu-mi place când oamenii spun că hula împotriva Duhului Sfânt nu se iartă.Am încercat raționamentul, dar nu am ajuns nicăieri, ci doar la concluzii pripite și cringe

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Dă-te tu-n-colo! Vezi că nimănui nu-i pasă de ateismul tău

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

No, atunci stai si sufera. Lasa-te rapus de ganduri!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Ok

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Oricum,decât să mă iau la discuții și să mă înfrunt cu gândurile de hulă, mai bine trag un pui de somnic

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca apoi sa te trezesti si sa incepi iar sa hulesti, aha. Sau si mai bine, sa ai parte de vise in care hulesti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Ce gânduri bă!? Că eu nu mai am chef de nici un gând

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu n-oi avea, da hula vine fara sa vrei. Te poseda.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Și ce să fac?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa te lepezi de prostia de credinta, ca te consuma.
In momentul ala n-o sa-ti mai pese de toate prostiile, deci vei putea fi linistit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Bine

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Care e exceptia? Problema e ca nu accepti adevarata defintie a hulii de acest gen.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Dar frate, dex-ul zice că a huli înseamnă a înjura

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta nu e singura definitie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Frate,dacă întrebi pe oricine ce înseamnă,, a huli ", îți va zice că e înjurătura

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca Il intrebi pe Dumnezeu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Tot asta

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde sti, L-ai intrebat?