| Super2016 a întrebat:

Nu m-am spovedit niciodata si simt nevoia sa fac asta, insa nu stiu cum. De unde pot stii eu care sunt pacatele mele, exista o carte sau ceva care spune despre asa ceva? Am nevoie de raspuns urgent.

14 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Biblia te poate ajuta sa vezi ce este corect și nu, în fata lui Dumnezeu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Se cheama PSIHOLOG ceea ce ai tu nevoie. Te duci, discuti ca de la om la om, nu mergi la un ninja nenorocit ca sa te simti vinovat de lucruri normale.

| anonimg a răspuns:

Aici http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/exod/20/ vei gasi scrise toate cele 10 porunci incepand cu versetul 1 si inclusiv versetul 17. Intr-un minut le-ai citit pe toate.
Citindu-le, vei vedea ca stii despre ele -ce este bine sa faci si ce nu, chiar daca nu ti-a spus nimeni mai inainte; pentru ca ele sunt "scrise" in inima oricarui om care s-a nascut vreodata pe pamant. Calcarea unei singure porunci din aceasta lege, reprezinta pacat.
Cand Duhul Sfant al Lui Dumnezeu constientizeaza omul de pacat, atunci Acesta il conduce pe om la jerfa Domnului Hristos de la cruce, si astfel Dumnezeu ii ofera omului care se vede pacatos, salvare. Ii ofera salvare din vinovatie.
Dar omul chiar daca nu se simte vinovat, asta nu inseamna ca nu este calcator al Legii divine. Cand omul recunoaste cu sinceritate marturisindu-si greseala personal inaintea lui Dumnezeu, omul trebuie sa creada ca Dumnezeu il iarta. A promis ca va oferi iertare si o va face cu bucurie de fiecare data cand i-o cerem.
Noi nu trebuie sa mergem la preoti ca sa cerem iertare lui Dumnezeu. Noi putem sa stam de vorba personal cu Dumnezeu; trebuie doar sa gasim un loc linistit si sa ne asiguram ca nu ne deranjeaza nimeni; astfel putem sa ne dechidem inima inaintea Tatalui ceresc, fie in gand, fie cu voce tare.

| AC4S4 a răspuns:

Pacatele tale, adica ce simti tu ca ai facut gresit fata de Dumnezeu. Nu trebuie sa mergi la biserica sa ii spui preotului pacatele tale, el nu este un intermediar intre tine si Dumnezeu. Doar trebuie sa te rogi. Aceste traditii ii fac pe oameni sa il considere pe Dumnezeu un obiect. Unii se spovedesc lunar, anual, etc., in timp ce trebuie doar sa te schimbi.

| vocea a răspuns:

Spovedania cu toata incredera ca Dumnezeu te va ierta, cu parere de rau pentru pacatele facute si promisiunea de a nu pacatui ai incredere, Domnul te va ierta.Domnul ne iubeste pe noi nespus de mult, nici nu iti imaginezi asta.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Ar trebui sa citesti indrumatorul de spovedanie.Are 390 de intrebari si deja de la a 10-a incepi sa-ti faci ganduri privind sanatatea mintala a celui care a scris asa ceva.
Te poti spovedi la un psiholog, unui prieten daca chiar simti nevoia sau la un necunoscut.Are exact acelasi efect.
Biserica se foloseste de sentimentul de vinovatie al credinciosilor ca sa faca mai multa avere.
Nici nu ai idee cate persoane au lasat averea bisericii in speranta desarta ca dumnezeul inventat de evrei va avea grija de ei.
http://www.scechurch.org/biblioteca/files/spovedanie.pdf

| Super2016 explică (pentru TrăieşteClipa):

Cred ca nu m-am exprimat bine happy cand am spus ca simt "nevoia" sa ma spovedesc ma refeream mai mult ca nu am facut niciodata asta si ma gandeam ca ar fi "momentul" nu neaparat ca nu m-as simti bine sufleteste.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Super2016):

Ca a sosit sau nu momentul, indrumatorul tot ar trebui sa-l citesti.
Popa de acolo te intreaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fii fără grijă, nu există păcate. Nu este nevoie să te spovedești, asta este o prostie. Poți face câte "păcate" vrei atât timp cât nu încalci legea. N-o să-ți ardă sufletul în "iadul etern" pentru "păcatele" tale pentru că acel "iad" nu există.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foloseste "Indreptarul de spovedanie pentru mireni", al Parintelui Arhimandrit Ilie Cleopa! Este accesabil pe Google.
Nu te lua dupa ateii si sectantii care incearca sa te insele sa nu te spovedesti! Ce iarta popa, iarta si Dumnezeu; ce dezleaga popa, se dezleaga si in Cer. Asa a lasat Dumnezeu putere preotilor si episcopilor, prin succesiune apostolica, sa ierte si sa-i spele pe crestini prin baia botezului pocaintei.
Preotia si Harul exista doar in singura Biserica a lui Hristos, Dumnezeu-Omul: Biserica Ortodoxa.
Hristos este Ortodox!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele 10 porunci - Decalogul
1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2. Sa nu-ti faci chip cioplit nici alta asemanare nici sa te inchini lor.
3. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.
4. Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.
5.Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant.
6.Sa nu ucizi.
7.Sa nu fii desfranat.
8.Sa nu furi.
9.Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
10.Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.
Cele 9 porunci bisericesti
1. Sa ascultam cu evlavie Sfanta Liturghie in fiecare Duminica si sarbatoare.
2. Sa tinem toate posturile de peste an.
3.Sa cinstim fetele bisericesti.
4. Sa ne spovedim si sa ne impartasim in fiecare din cele patru posturi mari de peste an ori daca in fiecare post nu putem cel putin odata pe an in Postul Pastilor.
5.Sa ne rugam pentru cei ce stau in fruntea tarii.
6. Sa tinem posturile pe care le-ar orandui episcopul sau mitropolitul locului in vreme de primejdii de molime sau alte necazuri.
7. Sa nu citim carti eretice sau ale sectarilor.
8. Sa nu instrainam nici sa folosim spre scopuri straine lucrurile bisericesti sau averea Bisericii.
9. Sa nu facem nunti si ospete sau alte petreceri in timpul posturilor.
Citește aceste porunci și meditează asupra lor. Asa vei descoperi pacatele tale.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Inainte de spovedanie trebuie sa te gandesti ce ai pacatuit, scrie pe foaie pacatele, citeste un îndrumar de spovedanie, caiestete de pacate, si citeste rugaciunile înainte de spovedanie si, iar dupa ce te spovedesti cele dupa spovedanie, iar seara înainte de a merge la culcare citeste rugaciunile înainte de Impartasanie, de preferat dupa ce te spovedesti sa nu stai pe net, iar dupa ce te împartasesti rugaciunile dupa Impartasanie.

| gratargratar a răspuns:

Evident ca stii care sunt pacatele tale, dar nu ti-ai forjat constiinta.
De fapt, abia in timp o sa reusesti sa remarci pacatele mici si sa le iei in seama. La inceput, avem o nesimtire cu totii. Dar odata ce avansezi in viata duhovniceasca, o sa vezi cat de importante sunt si pacatele mititele.

Exista indreptare de spovedanie. Cauta unul pentru mireni, caci cel pentru calugari este f. greu. Eu nu am folosit, dar sunt bune daca vrei sa incepi cu dreptul.
Cauta un preot tanar dar bun. O sa-ti dai seama cand il vezi. Daca esti din Ardeal, te pot ajuta eu cu recomandari.

In rest, nu lua seama la ateii si sectarii de aici ca sunt niste propagandisti. Vor sa traga cat mai multi in acelasi namol in care se afla si ei, ca sa nu se simta singuri.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Pai de ce inainte nu simteai nevoia si acum o simti? presiunea sociala te impinge.
informati-va:
www.bibliapentrusceptici.ro /
www.godisimaginary.com /
http://godisimaginary.com/all-videos.htm /
cineva a numarat si estimat fiecare crima facuta de Dumnezeu si a ajuns la cifra de 25.000.000 (mai mult decat Hitler 11.000.000) > http://bibliapentrusceptici.ro/......in-biblie/
https://www.facebook.com/Dumnezeu-343779225706570/?fref=ts&ref=br_tf /
https://www.facebook.com/Bibliapentrusceptici?fref=ts /
https://www.facebook.com/......694470774/ /
sfarsitul lumii a fost prezis de sute de ori in istorie. aici o parte din lista http://bibliapentrusceptici.ro/lista-sfarsitul-lumii/
http://forum.softpedia.com/......ilmecarti/ /
http://www.trilulilu.ws/......romana-1-3
http://www.trilulilu.ws/......romana-2-3
http://www.trilulilu.ws/......romana-3-3
https://www.facebook.com/WFLAtheism?fref=nf 326.000 de like-uri. /
https://www.facebook.com/TheGoodLordAbove?fref=ts 2.1mil like-uri /
dumnezeu zice: "Daca un om merge cu o femeie maritata, daca merge cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea sa fie pedepsiti cu moartea." alte indemnari la crima din biblie le poti vedea aici http://alturl.com/sgkid deschide chiar biblia din casa si verifica faptul ca nu spun minciuni. "Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea." exodul31 sutele de prostii din biblie le gasiti subliniate pe http://goo.gl/uwEOch /