| raul230 a întrebat:

Am o întrebare, este masturbarea un păcat? Ma Oprisem 3 săptămâni și am dat-o 1 data.

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ma da odata, ca face bine.

| Plato a răspuns:

Este un subiect controversat. Totusi, atunci cand te spovedesti, preotul te intreaba uneori si de asta, deci cred ca e considerat pacat.
Nu cred, totodata, ca e de o gravitate halucinanta, nu stiu ce crede religia dar asta e parerea mea. Adica, sunt altele mai grele, la o analiza scurta.

| Steregoi a răspuns (pentru Plato):

Te invit sa citesti ce am scris. Probabil te va pufni rasul. In ortodoxie se fac canoane grele pentru mstb. Canonul e un fel de masochism religios inspirat din practica sacului cu cenusa. Dumnezeu nu se lasa pacalit de masochisti si de un sac de cenusa. Dumnezeu nu vrea ca omul sa se chinuie. Evreii erau atat de lacomi dupa femei ca Dumnezeu a permis sa fie poligami. Dumnezeu le-a permis mai mult pentru ca i-a promis lui Avraam ca va ajunge un neam mare. Probabil timpul fiind scurt Dumnezeu a permis sa functioneze fabricile de facut copii evrei la capacitate maxima. Probabil se nasteau mai multe fete decat baieti. Si asta nu era vina barbatilor. Probabil era o incercare din partea Lui Dumnezeu. Daca s-ar fi nascut mai multi barbati atunci urgia ar fi fost mai mare si mai urata cu vio_luri cu cate 10 barbati o data la o biata femeie. Dumnezeu a calculat bine. Femeile in general sunt mai putin aprinse dupa se_x decat barbatii pentru ca in femei nu colcaie sper_ma_tozo_izii. rolling on the floor

| Steregoi a răspuns:

Nu e un pacat ci o curatire in lipsa unei sotii disponibile. In conditii perfecte ca in rai si sanatate perfecta cu amor frecvent nu mai e loc pentru mstb. Este un procedeu curat pentru mentinerea sanatatii organismului.

| doctorandus a răspuns (pentru Irinel15123532):

Geanta e un fanatic religios. Nici macar evanghelicii din SUA nu considera aia pacat. James Dobson, un lider al lor, a scris despre asta.

| Steregoi a răspuns (pentru Irinel15123532):

Daca am spus ca nu e pacat nu inseamna ca incurajez o astfel de practica. Am vorbit ca o viata perfecta inseamna cand nu mai e loc pentru mstb. Ori lumea si sistemul in care traim nu e perfect ci imperfect. Imi spui mie ca e bine sa lasi spma sa se strice in tine? Asta nu e nesfintenie? Spma e menita sa fie eliminata in relatia cu o sotie insa daca ea nu e disponibila ce faci, stai sa se strice in tine? Tu crezi ca eu stau sa-ti citesc linkurile cand tie ti-e lene sa scrii ce stii pe scurt? Polutia nocturna e un mecanism imperfect ca mecanismul ce da senzatia de sete care de multe ori nu functioneza bine. Daca bei apa numai cand ti-e sete atunci esti deseori deshidratat. Polutia se declanseaza cand nesimtitul nu face nimic cu scula lui si spma e de mult stricata sau alterata in el. Si polutia inseamna ca spma se scurge pe unde nimereste de ajungi sa patezi cearseafu. Daca polutia ar fi un mecanism perfect atunci barbatul care nu foloseste scula ar trebui sa aiba polutie in fiecare saptamana. Iar daca mecanismul ce da senzatia de sete ar functiona corect atunci omului i s-ar face sete inainte sa ajunga deshidratat. Cartea Levitic unde scrie despre polutie sau scurgere nocturna se refera la barbati nesimtiti si misogini si care nu fac nimic cu scula lor.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Steregoi):

Si cum poti face aceasta ''eliberare'' fara a te uita la continutul sexual pe care biblia il condamna? Imi pare rau dar te contrazic, foarte multi medici au demonstrat ca masturbarea te epuizeaza, si esti mult mai activ si cu o putere de concentrare mai mare atunci cand nu o practici. La pubertate, organele genitale se pun in funcţiune şi activitatea lor este crescută. Ca şi consecinţă a acestei activităţi crescute a organelor genitale. Tensiunea sexuală acumulată poate fi eliberată prin diferite activităţi. Conform bibliei ''Nimic nu trebuie sa puna stapanire pe mine'' ori masturbarea asta face, am intalnit persoane care doreau sa se lase si nu puteau. Bineinteles, situatia este clara, ne puten bate in argumente diferite chiar si cativa ani, pentru ca fiecare parte are argumentele ei de sute de mii de pagini, sunt 2 baricade si conteaza de partea careia vrei sa fii, noi suntem in baricade diferite. Intentia mea nu a fost sa creez cearta Steregoi, dar am vrut sa imi exprim punctul de vedere. Stiu doar ca biblia o condamna si nu imi poti arata prea multe versete din biblie care ar sugera ca acest lucru este ingaduit. M-ai facut curios totusi, imi poti arata aici versetul din levitic de care spuneai? Multumesc. Numai bine, frate.

| Steregoi a răspuns (pentru Irinel15123532):

Leviticul capitolul 15. Eu nu sunt un adept al mstb ci al relațiilor firești cu sotia cum am mai spus. Nu e nevoie de materiale prn. E păcat pentru cine face din mstb o cale de a înlocui relațiile firești cu o sotie fie singur fie in cadrul unei relații lgbt.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

In biblie nu scrie sa nu faci asta, nu scrie clar

| Panamax a răspuns:

Roaga-te la YHWH sa-ti faca si tie o femeie cum i-a facut lui Adam sau cauta-ti una gata facuta.

| Octavian199 a răspuns:

rolling on the floor

| Mircea08 a răspuns:

Pacate fac doar cei care nu sunt crestini adevarati. Unul in plus sau in minus nu conteaza. Conteaza doar daca iei decizia sa fii crestin. Pentru asta trebuie sa stii ce este un crestin, si iti spun eu, este acela care traieste potrivit invataturii lui Iisus. Pentru asta insa trebuie sa stii care sunt acele invataturi, si le gasesti in Evanghelie (Noul Testament). Daca le citesti cu scopul de a le intelege si a le sti ai facut TOT CEEA CE TREBUIA FACUT. Dupa ce ai inteles asta VEI STI TOT CE AI NEVOIE CA SA FII UN OM FERICIT SI FARA DE PACAT

| pacatosulBogdan a răspuns:

Masturbarea este o forma a pacatului desfranarii. Un alt utilizator de aici, mai cunoscator decat mine in ce priveste religia, il numeste foarte bine "o treapta a pacatului desfranarii". Dar nu e o treapta pe scara catre Rai, ca in scara lui Iacov, ci e o treapta pe scara subreda, care se scufunda in iad. Desfranarea e un pacat de moarte, fiind interzisa prin porunca a saptea din Decalog: "Sa nu fii desfranat!" Iesirea 20, 14; Deuteronomul 5, 18

Sfantul Ioan Scararul numeste pacatul malahiei ca pe "desfranare care se face fara de alt trup".
Sfantul Apostol Pavel afirma, insuflat fiind de Duhul Sfant, in intaia Epistola catre Corinteni, capitolul 6, versetele de la 9 la 10, ca pacatul malahiei este unul dintre cele care opresc omul de la mantuire:

"9 Nu stiti, oare, ca nedreptii nu vor mosteni imparatia lui Dumnezeu? Nu va amagiti: Nici desfranatii, nici inchinatorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomitii,
10 Nici furii, nici lacomii, nici betivii, nici batjocoritorii, nici rapitorii nu vor mosteni imparatia lui Dumnezeu."

Mitropolitul Bartolomeu Anania, care a tradus si dansul Biblia Ortodoxa, in notele explicative la aceste versete spune ca malahienii nu sunt numai cei care practica masturbarea ci si "pervertitii sexuali sub orice forma".

| Cosmin86 a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Nu stiu ce fumezi inainte sa scrii astea... dar vreau si eu!