| Emyemy192001 a întrebat:

Sunt de religie penticostală si vreau să-mi vină un cuvânt de la un frate sau o sora. Am 19 ani și viața mea s-a cam stricat de la niște greutăți prin care trec dacă aveți un cuvânt si pentru mine. Dumnezeu să vă binecuvinteze.

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=ztVOiQ-6g8A&ab_channel=a7tv

Acest om nu are ambele maini, are o sotie si 3 copii, o sotie care il iubeste nespus de mult, este plin de fericire si de entuziasm pentru Dumnezeu si pentru viata.
Esti mai dezavantajat ca el? Tu ai putut scrie singur acest mesaj pe TPU, te-ai imbracat singur de dimineata, ai mancat singur, ai putut sa tii paharul de apa in mana, poti sa mergi unde doresti, poti sa calci pe iarba de dimineata, ai ochi, poti sa vezi cerul, culorile apusului si ale rasaritului.
Poti auzi ciripitul pasarilor, vantul care trece printre copaci.

Prin urmare te intreb, care sunt adevaratele motive pentru care spui ''viata mea s-a stricat ''. Viata ta este aceeasi cum o stii, doar perspectiva ta asupra ei s-a schimbat.

Stii unde este problema? Ai ochi, dar nu vezi, esti orb, nu vezi cat de binecuvantat si privilegiat esti.
Daca doar stai in casa si spui ''vaiiii ce probleme serioase si grave am, de ce eu, de ce mie, de ce eu sufar asa'''
Si nu vezi ca oameni fara maini, fara picioare, sunt plini de viata si bucurie, fa schimb cu ei, cum te-ai simti? La fel.
Fa schimb cu un milionar in euro, cum te-ai simti? La fel.
De ce?
Pentru ca problema ta este de perspectiva.
Schimba-ti atitudinea.
Diavolul intotdeauna te face sa te uiti la ce au altii, si nu te lasa sa te uiti la ce ai tu.
Dar te pune sa te uiti la problemele tale, si nu te lasa sa te uiti la ce probleme adevarate au altii.

Esti fiul Lui Dumnezeu, Duhul Sfant locuieste in tine, ai numele scris in carea vietii, ai toate promisiunile Lui Dumnezeu in biblie care te incurajeaza si te indruma, ceea ce ma face sa cred ca nu ai o disciplina a citirii bibliei.

Isaia 41:10 ''Nu te teme, căci Eu sunt cu tine; nu te uita cu îngrijorare, căci Eu sunt Dumnezeul tău; Eu te întăresc, tot Eu îţi vin în ajutor. Eu te sprijin cu dreapta Mea biruitoare.’''

Ioan 14:27-29 ''Vă las pace, vă dau pacea Mea. Nu v-o dau aşa cum o dă lumea. Să nu vi se tulbure inima, nici să nu se înspăimânte!''

Matei 28 '' Şi iată că Eu sunt cu voi în toate zilele, până la sfârşitul veacului." Amin.''

„Întăriţi-vă şi îmbărbătaţi-vă! Nu vă temeţi şi nu vă înspăimântaţi de ei, căci Domnul Dumnezeul tău va merge El însuşi cu tine, nu te va părăsi şi nu te va lăsa." Deuteronom 31:6.

„Căci Eu ştiu gândurile pe care le am cu privire la voi, zice Domnul, gânduri de pace, şi nu de nenorocire, ca să vă dau un viitor şi o nădejde." Ieremia 29:11.

„Nu vă îngrijoraţi de nimic; ci, în orice lucru, aduceţi cererile voastre la cunoştinţa lui Dumnezeu, prin rugăciuni şi cereri, cu mulţumiri. Şi pacea lui Dumnezeu, care întrece orice pricepere, vă va păzi inimile şi gândurile în Hristos Isus." Filipeni 4:6-7.

„El dă tărie celui obosit şi măreşte puterea celui ce cade în leşin. Flăcăii obosesc şi ostenesc, chiar tinerii se clatină; dar cei ce se încred în Domnul îşi înnoiesc puterea, ei zboară ca vulturii; aleargă, şi nu obosesc; umblă, şi nu ostenesc." Isaia 40:29-31.

„Căci Domnul Îşi întinde privirile peste tot pământul, ca să sprijine pe aceia a căror inimă este întreagă a Lui." 2 Cronici 16:9.

Citeste noul testament, Hristos te iubeste.

| Digikey a răspuns (pentru Irinel15123532):

Citeste Capra cu 3 iezi, Ion Creanga te iubeste.

8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Iti recomand cartea aceasta: https://www.viatasisanatate.ro/viata-lui-iisus
O gasesti gratuit si in aplicatia "EGW Writings 2" de pe magazin play.
Sau aici: https://m.egwwritings.org/ro/folders/216

| Nilsson a răspuns:

Dumnezeu să te ajute să treci cu bine peste aceste greutăți, noi ca și creștini nu trebuie să ne poticnim de necazurile acestei lumi.

| Digikey a răspuns:

Gndeste-te la Solomon ca avea 700 de neveste si 300 de amante.
Ala om cu greutati nu tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai citit Biblia?
Gândește-te la viața lui Pavel. A fost orbit(și vindecat după), iar după și-a petrecut viața fără o casă a lui, fără nevastă, fără bani cheltuiți pe mâncare bună, depinzând de alții, bătut, pus în temniță ș.a.
Cum este viața ta raportată la viața lui și cine crezi că primește o recompensă mai mare dacă mori acum, tu sau el?

Iar Domnul Isus este REGELE existenței și cum este viața ta raportată la viața pe care a trăit-o El?

Vezi tu..., Dumnezeu te va ajuta în lucruri materiale numai dacă este în joc reputația învățăturii Lui sau dacă urmează ceva important la nivel universal(un punct din planul Său).

Domnul Isus ți-a lăsat deja toate lucrurile de care să te folosești pentru ca viața ta pe pământ să fie plină de fericire, bucurie și împlinire, să poți avea pace.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt crestin și am un cuvant pentru tine:
https://www.biblegateway.com/......?/passage/

| marinaru777 a răspuns:

Dupa liceu nici la mine nu mergea nimic si am mers la biserica, nu am gasit serviciul dorit care il am acum a doua zi dar in 2 ani am reusit, sunt crestin ortodox si m-am rugat la Maica Domnului se spune cat poate Dumnezeu cu puterea poate Maica Domnului cu rugaciunea sau cand Dumnezeu si sfintii te au parasit mai e cineva care se roaga pentru tine Maica Domnului

| Whateverrr a răspuns:

"De altă parte, știm că toate lucrurile lucrează împreună spre binele celor ce iubesc pe Dumnezeu, și anume spre binele celor ce sunt chemaţi după planul Său." -Romani 8:28

Versetul ăsta este valabil pentru oricine este născut din nou. Deci, toate lucrurile, inclusiv încercările, greutățile, au un scop măreț în viața celui credincios. Uneori, răsplata este pentru veșnicie, nu putem cunoaște pe deplin planurile lui Dumnezeu, dar chiar și așa este bine să ne încredem în El.