| catalingradofficial a întrebat:

Se pot asocia spirite sau suflete care nu au trecut dincolo (in viata de apoi) de persoane care umbla noaptea prin cimitir si le pot influenta cumva?

4 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Omul e sufletul, iar când moare merge în pământ și nu mai stie nimic. Eclesiastul 3:19, 20, Ezechiel 18:4. Nu pot face rau. Eclesiastul 9:5, 6,10

| milan9 a răspuns:

Omul nu e doar suflet! Sufletul NU ÎNCETEAZĂ niciodată să existe!

Cât de sinistru trebuie să fie un cult CARE SPUNE ALBULUI NEGRU ŞI NEGRULUI ALB: ei bine, iehoviştii (@danay), în mod conştient greşit, neagă dualitatea trup/suflet a omului, DEŞI CUVÂNTUL SCRIPTURII ESTE FOARTE CLAR, fără să lase posibilitate de interpretare diferită şi dubii:

"Nu vă temeţi de cei ce ucid "trupul", IAR "sufletul" nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28); - "trupul" și "sufletul" sunt prezentate ca două lucruri CATEGORIC DIFERITE!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca "pulberea" (trupul, biologicul) să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

| DeyCj a răspuns:

E discutabil.Depinde de spirit. Dacă spiritul ştie că nu mai e în corp şi a decis să rămână în astral, poate să se întrupeze în corpul altei persoane vii, asta dacă şi numai dacă a evoluat spiritual suficient, şi are puterea s-o facă.
Nu-i stres.Şi eu făceam pe satanistu' rebel în liceu asta până să mă mai coc la minte şi să-mi dau seama cât de prost am fost laughing), şi nu m-o posedat nici băutura dapoi spiritele.

| Elide a răspuns:

Nu exista spirite,dar exista demoni care preiau diferite forme sa insele omul, ei pot lua chiar înfățișare de îngeri nu numai de spirite,omul când moare e mort și gata, sufletul lui se duce la Dumnezeu care l.a dat și trupul putrezește in pământ până la înviere, Satan reușește tot mai mult pe zice trece sa bage lumea în beznă cu diferite tâmpenii asupra reîncarnării, spiritelor malefice, ozn-extraterestrii.