| Pinhead28 a întrebat:

Servus! Eu sunt pagan,nu cred in dumnezeul crestinilor,fiindca nu exista,e o inventie evreiasca... Zeul meu e Wotan!
In opinia mea "crestinismul" a fost inventat de evrei pentru a-i subjuga pe oameni intereselor lor malefice,biblia e o facatura ieftina menita sa spele creierul oamenilor...
Voi ce credeti despre dumnezeu,biblie, crestinism?

Răspuns Câştigător
| Deaad a răspuns:

E treaba ta ce crezi, nu ma intereseaza, nu ma deranjeaza, dar am si eu o parere proasta depre crestinism, foarte proasta.Crestinismul,nu numai ca e copiat din alte religii, dar este o forma uriasa de manipulare in masa a societatii. Popii si conducerea bisericilor sunt unii dintre responsabili.
Sa creada cineva intr-o zeitate nu intereseazeseaza, dar parca m-am saturat sa ii vad pe acesti "credinciosi" ducandu-se la biserica si inchinandu-se unei deitati inexistente.Si traditiile lor, sunt deadreptul jalnice, tot prostul le practica acum si culmea, ca nu le practica cum trebuie. Daca esti un crestin adevarat, craciunul si pastele (care mie personal mi se par niste porcarii) nu ar trebui sa insemne doar mancare si bautura.Asta e problema mea cu crestinismul,pur si simplu nu il mai suport,ma enerveaza.
Acum,nici eu nu cred in Wotan ala, dar aceste religii pagane, sau satanismul e mult mai interesant ca crestinismul, are o filosofie interesanta si imi place sa aud si de alte religii, doar sa ma documentez sa aflu alte culte.

| Mistic21 a răspuns (pentru Deaad):

Deaad,diavolul si-a atins scopul cu tine! Ce om il bate pe satan la capitolul inteligenta si viclenie?! Necredinciosii si hulitorii de Dumnezeu sunt marionetele dracilor, ii face sa creada ca el nu exista, ca nu exista decat viata asta, ca au doar trup, ca nu exista altceva decat materie. Ce inselare! Deoarece cererile credintei sunt dure, indiferenta ne indreapta catre ceea ce este mai usor. Ei raspund placerilor si bucuriilor pe care diavolul le ofera, prin liberatatea pacatelor fara discernamant, astfel cad oamenii in neglijenta, ateism si ura pentru religie.
Ortodoxia are cea mai adanca intelegere si traire mistica.
Adevaratul crestin-ortodox, nu e crestin doar cu numele, ci arde in el focul iubirii de Dumnezeu. Ceva de neinteles pentru omul lipsit de spiritualitate.

| KodrutZ a răspuns (pentru Mistic21):

Ai omis un detaliu - nu arde nici un foc daca nu cotizeaza la dumnezo'. Apropos, de ce are nevoie dumnezo' nevoie de bani daca e atotputernic samd?

| Mistic21 a răspuns (pentru KodrutZ):

Dumnezeu n-are nevoie de nimic de la noi,El nu are nimic de pierdut. In schimb,noi pierdem tot in lipsa Lui.
Daca insinuezi despre banii dati preotilor, eu te intreb:ei nu sunt oameni, n-au nevoie de hrana, n-au familii de intretinut, n-au cantine pentru saraci, n-au proiecte religioase tot in slujba credinciosului?
Toti oamenii au nevoie de bani ca sa traiasca, asta e sistemul imputit al lumii noastre.Biserica e singurul institut care te primeste si iti ofera invataturile esentiale, fara sa fi obligat sa platesti ceva.Doar cine vrea, de aceea exista milostenia.
Nu mai judecati voi pe preoti, va bagati pe un teren numit Sacru, despre care nu aveti multe cunostinte. Acel 1 leu pe care il dai preotului e nimic in comparatie cu ceea ce castigi prin intermediul lui. Preotia este o Sfanta Taina, prin care cel hirotonit primeste harul si dreptul de a savarsi celelalte Sfinte Taine si de a calauzi viata in credinta a oamenilor.Iertarea pacatelor se face doar prin Taina Spovedaniei, a caintei si cum altfel decat prin mijlocirea preotilor-ucenicii vazuti ai lui Hristos.

| KodrutZ a răspuns (pentru Mistic21):

Securistii nenorociti in sutana au salariu. Legat de proiectele alea magice, doua chestii am sa iti zic: cum ti se pare posibil ca bor sa aiba PROFIT, si cum ti se pare posibil sa aiba nesimtirea de a cere bani de la bugetele locale, care bani in loc sa fie folositi pentru a renova spitale, scoli, sint aruncati in directia aberatiei aleia de catedrale a binturii neamului?
P.S. Acel 1 leu... scrie undeva prin biblie ca fiul lu' dumnezo' lua bani pentru ce facea? QED.

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

P.S. Am cunoscut preoti ortodocsi care sint oameni extraordinari si care chiar isi fac treaba care ar trebui ca preoti de nota 20. DIn pacate sint minoritari iar capii bisericii sint toti niste nemernici.
P.S. Mistic21, stii cam cit incaseaza oficial patriarhul de la statul roman, nu?

| Mistic21 a răspuns (pentru KodrutZ):

Eu am vorbit despre ce este Taina Preotiei la modul general, ceea ce presupune daruire trup si suflet.Adevaratul preot nu mai traieste pentru sine, ci traieste in slujba celorlati, lupta sa aduca cat mai multe suflete la mantuire. Daca judecam individual, intr-adevar sunt si cei care isi iau rolul de preot doar ca pe o simple meserie, din nefericire. Spui ca ai cunoscut si preoti cu adevarat dedicati.Sunt. Duhovnicul meu sta de dimineata pana seara(fara apa si mancare) in biserica,spovedeste oamenii, ii indruma, se roaga pentru ei, nu primeste bani.Gandeste-te la calugari,la pustnici care traiesc in asceza deplina,doar in rugaciuni pentru omenire, nici macar pentru ei insisi, care mananca o bucata de paine pe zi si dorm pe pietre. Duhovnicul trebuie ales asa cum ne alegem cel mai bun chirurg pentru trup, nu e usor a se lucra cu sufletul si constiinta omului.
Da.Stiu cat incaseaza patriarhul.

| KodrutZ a răspuns (pentru Mistic21):

... si ce parere ai? happy
Nu crezi ca macar niste zeci de mii din "armata domnului" ar trebui sa ia pozitie la abuzurile astea? Adica un securist-sef care se tot pupa pe la teve cu toti tradatorii de tara e uns seful bisericii si cistiga cit 20 de profesori, timp in care profesorii respectivi nu mai primesc nici macar decont pentru transport?

| Mistic21 a răspuns (pentru KodrutZ):

Ma feresc sa judec. Cert este ca orice sistem e corupt; bogatia si religia niciodata n-ar trebui asociate.
Eu sunt adepta monahismului, al teologiei ascetice, isihaste.

| KodrutZ a răspuns (pentru Mistic21):

Pai daca tu te feresti sa judeci, iti dai seama de "turma domnului". Tocmai aici e buba. Preotii ar trebui judecati, nu doar vorbiti pe la colturi in soapta. La fel cum am zis ca am cunoscut citiva care sint OAMENI, la fel era sa bat vreo doi nemernici.

25 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Toti zeii sunt inventii nu doar cel al crestinilor

| mODIN a răspuns:

Nu exista nici unul din ei.Acum du-te la culcare.

| sublime89 a răspuns:

Sigur nu cred in niciun zeul crestinilor, cum n-am niciun alt motiv sa cred nici alti zei inventati vreodata de om. Nu este pentru niciunul dintre ei absolut nicio dovada ca ar exista, ceea ce e prea de tot. Presupun ca daca ar exista, macar unul dintre ei s-ar arata cumva. Dar nu, niciodata nimic, niciun semn. Nimic inexplicabil. Totusi, tu te referi la evrei, si sper ca stii ca majoritatea evreilor nu sunt crestini, nu? Deci ar fi cam ciudat sa fie un fel de cospiratie evreiasca de a subjuga lumea. Te-ai astepta ca primii care sa creada in povestile crestinismului sa fie evreii.

| AirănMeidăn a răspuns:

Biblia exista pentru ca in biblie asa scrie.

| Kalla a răspuns:

Eu fiind crestina cred ca zeul tau Motan, pardon Wotan este o facatura de doi bani. Fara suparare.Asta ai spus si tu despre noi.Nu ai nici un drept sa te iei de evrei!
Dumnezeu a nimicit popoarele pagane din calea evreilor acum mult mult timp.Am prieteni satanisti si pagani dar nici unul nu este asa putin respectos ca tine.
Servus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kalla):

Bravo, insa cu toate ca ai prieteni satanisti si pagani, tot nu ai inteles artele magice. Sincer Kalla mi-ar place sa vorbim undeva pe Facebook daca vrei.

| Kalla a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu dau Facebook-ul meu la nimeni de pe internet : )

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kalla):

Ok,atunci ti-l d-au eu pe pv.

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Invenţie pură. Dacă ar exista, s-ar vedea lucrul ăsta.Atâta spun, că se poate vorbi ore întregi pe subiectul ăsta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca trebuie sa termini cu prostiile
si ca daca intorci W-ul citesti motan

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa crezi in ce vrei si sa intelegi cum vrei.
Este normal ca religia ta sa fie cea mai tare, iar celelalte doar niste facaturi.
Parca am mai auzit undeva chestia asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca wotan al tau e un prost inchipuit, si face o adunatura de idioti, prin tine fiindca nu vad de ce nu ai incapea tu de ceilalti oameni cand pamantul e atat de mare si e loc pentru toti.bafta blegule.sant crestin ortodox si ma rog de iertare daca ti-am suparat cu ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si zeul Wotan ce fel de inventie este? Unde mosmondeste zeul asta? Iti da de mancare in vreme ce tu stai acasa si lenevesti? Iti plateste intretinerea, minutele consumate in reteaua telefonica si ciunga pe care o mesteci?
Cand esti bolnav mergi la zeul tau si te face bine? Ai si tu creierul la fel de spalat si tu si zeul tau!

| Mistic21 a răspuns:

Toti zeii la care va inchinati sunt de fapt draci.
Dumnezeu e Unul.
Dracul,tatal minciunii,lucreaza cu dibacie si viclenie in oamenii necredinciosi,astfel facandu-i sa creada ca el nu exista, ca nu exista suflet, iad, rai, Dumnezeu. Cat despre Crestinism nu ai idee ce vorbesti.In afara Bisericii Adevarului, nimeni altcineva nu detine
si nu administreaza Sfintele Taine. Crestinismul, Ortodoxia este teologia iubirii-intrucat prin iubire ajungem la indumnezeire-dar in acelasi timp si a ascezei.

| Zedechia a răspuns:

Si voi cum va rugati la Wotan? laughing

| Dumniezo a răspuns:

Du-te mă la biserică.