| sandra2012 a întrebat:

Sunteti de acord ca majoritatea, indiferent de religie, o sa ne vedem in iad?

37 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu am certitudinea ca voi merge in rai.Am primit iertarea de pacate, am un loc pregatit in cer.

| caramela a răspuns (pentru EmaS):

Buna! nu cred ca daca primim iertare de pacate, vom ajunge direct in rai, toti primim iertare de pacate, dar nu stim cu certitudine ca vom ajunge acolo, gresim in fiece zi cu gura, cu gandu, cu fapta dar gresim, nu vom sti decat atunci cand vom trece innefiinta si vom da socoteala celui drept si sfant, pana atunci nu ne ia nimeni dreptul de a visa la un loc bun in fata bunului Dumnezeu, o zi cat mai placutawave

| sandra2012 explică (pentru EmaS):

Nu inteleg un lucru. Un om sa zicem ca e rau, criminal, hot si cum o mai fi el, si daca intr-o zi se hotaraste sa se pocaiasca i se sterg toate pacatele? Dar cum ramane cu toti oamenii carora le-a luat viata sau toti oamenii pe care i-a furat?

| caramela a răspuns (pentru sandra2012):

App, in fata lui Dumnezeu, toti suntem egali, deci nu trebuie sa ne face griji, clasificare se face doar la cat bine si cat rau ai facut in viata, iar daca raul depaseste binele, cred ca sarim gardu in cealalta extrema.:d.:*

| sandra2012 explică (pentru caramela):

In cazul asta ar fi bine, ca am mai facut si rele, nu zic nu, dar am incercat mai mult sa fac bine decat rau. Eh, am mai cazut si eu in tentatiile vietii.

| EmaS a răspuns (pentru sandra2012):

Asta-i harul lui Dumnezeu.El primeste pe oricine vine la El.Pentru toti Domnul Isus si-a dat viata la Golgota.El ne cheama :,, Veniti la Mine toti cei truditi si impovarati, si Eu va voi da odihna.,, Ioan 3:16,, Pentru ca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea,ca a dat pe singurul Sau Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica.,,

| FucktheSystem a răspuns:

Teoretic după creștini oricine nu s-a căsătorit virgin, a poftit la ce are aproapele, a fost desfrânat și alte lucruri care majoritatea oamenilor le-au experimentat o să ajungă în iad. Ce tare!

| sandra2012 explică (pentru FucktheSystem):

Deci cam majoritatea, pun pariu

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Abia astept sa-mi vad prietenii de pe TPU.ro in iad, poate mergem si la o bere cu Satan. :-x

Răspuns utilizator avertizat
| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru Mizantropul):

Bere sau vodka, ori tuica fiarta?

Răspuns utilizator avertizat
| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru Mizantropul):

Dar jointuri aduci?

Răspuns utilizator avertizat
| Angel0 a răspuns:

Ingerasul meu de la avatar(iti place?) este de alta parere.

Răspuns utilizator avertizat
| sandra2012 explică (pentru Angel0):

Imi place si ingerasul tau, dar nu ai raspuns la intrebarea mea:d

| chelstone a răspuns:

Eu am certitudinea ca o sa ne intalnim cu totii la groapa.

Răspuns utilizator avertizat
| kabaleon a răspuns:

Credinta budista spune ca in Rai ajung numai oamenii care pana la moarte ajung sa-si dezintegreze toate defectele. Atunci intreb: Cati din noi reusim asta si unde oare ajungem daca nu in Rai? Iadul este un mijloc de purificare. La cat avem noi de purificat, fii sigura ca o sa ne vedem majoritatea si in Iad. Pace!

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Nu sunt de acord cu afirmatia ta!

caramela
| caramela a răspuns:

Nimic nu e imposibil. poate ai dreptate, poate nu.nu stie nimeni nimic, totul e presupunere.

| sandra2012 explică (pentru caramela):

In alta ordine de idei, imi place catelul tau:d.

| caramela a răspuns (pentru sandra2012):

Uofffff: si mie imi place, dar din pacate nu mai ecrying l-am avut timp de 5 ani, si un IDIOT, scuza-mi expresia, dar nu il pot numi altfel, a dat cu masina peste el.si astfel a murit, din acea zi parca am pierdut o mana, un picior, era un mebru important in viata si fam noastrasadam incercat sa imi alin durerea cu o alta catelusa, dar nu se compara si nici nu am invata sa o iubesc asa cim il iubeam si ink il mai iubesc pe Pykysad as vorbi la nrsfarsit despr el si nici nu as termina...papa si o zi bunahappy

| sandra2012 explică (pentru caramela):

Da, sunt si ei niste suflete ca si noi oamenii. Am patit si eu la fel, mi l-a calcat masina, aveam un canish negru. Uneori sufletele astea sunt mai bune decat unii oameni.

| heLLbound a răspuns:

Cine zice asta?
Eu zic ca asta depinde de faptele fiecaruia dintre noi.Nu toti suntem la fel, nu toti facem aceleasi lucruri, nu poti sa te iei dupa "spiritul de turma" adica dupa ce zic majoritatea.

| master77 a răspuns:

Nu sunt de acord. Poate exista sau nu viata de dupa, nimeni nu stie, daca nu vrei sa ajungi in iad, ramai la stadiul de fantoma. Niste afirmatii de la profu' de filosofie: Daca tu crezi in Dumnezeu si El exista ai castigat totul. Daca tu nu crezi in Dumnezeu si El exista ai pierdut totul. Daca tu crezi in Dumnezeu si El nu exista nu ai pierdut nimic(poate doar timp si banibig grin). Daca nu crezi in Dumnezeu si nu exista tot nu pierzi nimic.

| Doηηa a răspuns:

Eu nu o sa ajung in iad. so. te vezi cu altcineva in iad.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti de acord ca daca ar fi asa,dragostea,iertarea,mila si sacrificiul sfintilor ar fi doar vorbe goale si inutile? atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, incat a dat pe singurul lui fiu; deci la o dragoste atat de mare nu cred ca trebuie sa ne asteptam la o pdeapsa atat de extraordinara, si de ingrozitoare.personal cred ca viata noastra este insignifianta in raport cu vesnicia.dar iarasi stau si ma intreb; la o dragoste atat de mare,noi cu ce raspundem? si daca nu ar fi asa,se cade sa ajunga caracterele noastre infecte,fiindca vezi si tu ce e pe la religie,in acelasi loc cu al acelora ce si-au dedicat viata intreaga sfinteniei,si lui Dumnezeu,sau allah sau buda, sau cum se mai numesc? fiindca dumnezeu e unul singur, doar oamenii l-au numit in fel si chip?

| sandra2012 explică (pentru anonim_4396):

Asa e ai perfecta dreptate, dar cine e oare fara de pacat?