| Doηηa a întrebat:

Vă rog să mă ajutați, sunt foarte speriată, s-au adunat toate.
Am o vecină care este certată cu bunica mea(bunica mea stă cu noi, stăm la casă)ea crede că bunica mea de 60 de ani sare gardul la bărbatul dânsei, aceasta este problema lor dar ceea ce mă sperie este că:
-acum ceva timp în fața porții noastre era o farfurie spartă
-odată era un pui mort, jumulit, nu s-a apropiat nici un animal de el
-când a plecat(ea mai pleacă în Italia)a lăsat o geacă într-un copac lângă gardul nostru, acea geacă a stat până a luat-o vântul.
-iar acum ceea ce m-a speriat este că am văzut lângă gardul nostru, un harag care are în capătul lui un craniu de animal mort cu fața spre noi.(ne este frică să punem mâna pe el)
Și mai sunt multe.
Știu că are cărți de vrăji pentru că mi le-a împrumutat și mie(de curiozitate). încep să cred că ne face descântece, bolmoaje, vrăji..nu știu ce să zic, doar îmi este frică pentru familia mea. Ce să fac? Sunt îngrozită!

31 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Crestinii astia, orice cearta=vrajitorie...

| Allrc24 a răspuns:

Sa stii ca sunt adevarate. vrajile chiar exista. dupacum a spus si cristi202 sa nu le atingi.

poti fi sub influenta farmecelor si sunt foarte periculoase. dar farmecele si vrajile de oricefel NU POT AFECTA PE CEL CREDINCIOS. Dumnezeu il protejeaza pe cel credincios. daca simti ca esti afectat de asa ceva iti recomand sincer sa tii post macar miercurea si vinerea, sa faci milostenie(nu saracesti daca dai 1 leu unui necajit pe strada; milostenia atrage mila lui Dumnezeu asupra ta), si rugaciune staruitoare(chiar daca ti se pare ca te rogi in van sau degeaba nu este asa, ai promisiunea lui Dumnezeu ca nicio rugaciune nu se pierde din Fata Lui.) si nu in ultimul rand spovedeste-te prin spovedanie ti se sterg pacatele si ai mai multe sanse sa te ajute Dumnezeu. nu uita rugaciunea cu credinta poate mult
http://www.reinviesperanta.com/......-tale.html
Dumnezeu ne iubeste fii sigur ca nu va lasa sa se intample nimic rau cu tine.
"Iar partea celor fricoşi şi necredincioşi şi spurcaţi şi ucigaşi şi desfrânaţi şi fermecători şi închinători de idoli şi a tuturor celor mincinoşi este în iezerul care arde, cu foc şi cu pucioasă, care este moartea a doua. (Apocalipsa 21, 8)"
"Nu te teme, caci Eu sunt cu tine. Nu te uita cu ingrijorare, caci Eu sunt Dumnezeul tau. Eu te intaresc si tot Eu iti vin in ajutor. Eu te sprijinesc cu dreapta Mea biruitoare." Isaia 41, 10
nimic nu se intampla fara stirea lui Dumnezeu deci stai linistit. daca ai credinta si nadejde la Dumnezeu vraja se va intoarce impotriva celui care a facut-0..stii doar cum se spune:"cine sapa groapa altuia cade singur in ea"

| cristi202 a răspuns:

Nu trebuie sa incepi sa crezi. Crede. Vrajile sunt o realitate in lumea asta. Si eu cu sotia mea am patit intr-un timp lucruri asemanatoare. Si doar faptul ca suntem credinciosi ne-a scapat vii. O data sotia mea a gasit 4 trandafiri rupti in curte, si cind mi-a zis de 4 am stiut ca ceva nu e in regula. E o chestie cu cifra 4 la vraji. Ea a atins un trandafir, si dupa numai o saptamana, in mod stupid a dat unul cu scuterul peste ea. A fost lovita la cap si saptamini de zile nu a putut sa faca mare lucru prin casa. De atunci, nu am mai atins nimic din ce gaseam, luam cu o punga si ma duceam eu si aruncam departe, si nu ni s-a mai intimplat nimic. Insa inainte, cind atingeam, apareau probleme de te miri unde.
Nu trebuie sa fii speriata. Nici sa te temi. Asa vei face ca vraja sa capete mai multa putere.
Ce poti face:
1) Bunica ta sa se impace cu vecina, ca asta sa se opreasca. Desi mi-e greu sa cred ca e posibil, odata ce vecina are o idee fixa.
2) Sa apelezi la un preot. El stie bine ce sa iti zica sa faci ca sa scapi de astea.
3) Nu atinge acele lucruri. Ia-le eventual cu ceva cu care le poti lua fara a le atinge, cum am facut eu cu pungi. Dar cu grija, ca sa nu le atingi.
4) Roaga-te pentru protectie. Atit dimineata, cit si seara. Daca nu sti ce rugaciuni sa faci, nu conteaza prea mult, cere ajutor cu cuvintele tale lui Dumnezeu. Fa-o din inima, si El te va asculta. Si poate ca ar fi bine sa faci din cind in cind "rugaciunea inimii" o rugaciune simpla, dar extraordinara, pentru ca are mai intotdeauna efect: "Doamne Isuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, ai mila de mine, pacatosul" Fa-o din inima, realizeaza ca esti un pacatos care are nevoie de mila Lui, si vei vedea rezultatele! Nu numai ca te va proteja, dar se va intimpla ceva in viata ta care se va transforma in bine.

| harciog a răspuns:

Fi-r-as al naibii daca nu eram in stare sa rod si cranii de om fara sa-mi fie frica sau fara sa ma gindesc ca n-ar putea fi decit guma de mestecat.Totul se bazeaza doar pe frica voastra imbecila.

Răspuns utilizator avertizat
Elianna
| Elianna a răspuns:

Mergeti la biserica si spuneti preotului ce ati patit. El poate face slujbe de contracarare, sau mai bine zis de protejare a voastra si a casei voastre.Vine acasa si face o slujba anumita pentru asta.
Chiar daca ceea ce a facut vecina nu are nici o forta sau putere, faptul ca voi credeti este partea cea mai rea.

| AndraNicoleta a răspuns:

Si tu chiar crezi in asa ceva?
Cu cat crezi mai putin, cu atat exista sanse mai mici sa se intample ceva!

| lăngătinemereu a răspuns (pentru AndraNicoleta):

Taci ttu ca faci numai critice banale

| Nolkyz a răspuns:

Dacă acea femeie putea să facă vrăji, ea ar fi ştiut dacă bunica ta sărea gardu' la bărbasu'. Deci ori aşa e, ori femeia e transportată mintal. În ceea ce te priveşte ca şi creştin, pentru a te simţi în siguranţă, este okay să rezolvi asta creştineşte... Adică sa ceri ajutorul unui preot.

| lăngătinemereu a răspuns:

In primul rand nu-ti mai fie frica in al doielea rand ia op patura care nu-ti mai trebuie si vrei so arunci te apropi de acel cranui de animal si arunci patura peste el apoi il apunci si arunci undeva departe de casa si eu zic ca bunica ta nu poate sa sara la cei 60 de ani sau iei un sac si manusi si iei cranuiul si il arunci si cand o vedeti pe baba aceia nu o bagati in seama si sa vorbiti cu parintele din sat

| AndraNicoleta a răspuns (pentru lăngătinemereu):

Pfff...eu macar nu sunt analfabeta.winking

| lăngătinemereu a răspuns (pentru AndraNicoleta):

Hai pzd
ca la intrebaREA MEA am scris la inceput bine ia-ti olekali nu te mai da cu ata maichiaj laughing

| AndraNicoleta a răspuns (pentru lăngătinemereu):

Ce-s aia olekali?
In continuare dai dovada de analfabetism...

| lăngătinemereu a răspuns (pentru AndraNicoleta):

So crezi tu in **** m-ati cand is nervoasa scriu repede asa pa poarta ochelari si nu te mai dau cu atata machiaj laughinglaughinglaughing

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia craniul de animal si pune un buchet de flori.nu se intampla nimic.ba chiar e mai bine.si nu mai crede toate prostiile. daca ti-e frica inseamna ca ea deja si-a atins scopul. iar bunica ta, sa se inscrie la 100m garduri. da nu acuma.pe la 90 de ani cand e sprintena ca o caprioara.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. impacati-va, vorbiti frumoas cu ea, mergeti vorbiti cu ea

sau

2.mergeti la un popa si spune-ti totul, si vedeti ce parere are el, si ce sfaturi va da.

Vecina mea, de peste drum, cred ca n-ea facut si noua ceva(o banuiesc, desi nu ne intelegem, m-a chemat la ea sa imi dea placinta, cand eram mai mica, si mami ia duso inapoi, deci ceva o fi fost nu stiu), nu ne intelgem cu ea, deloc, si te cred, si te inteleg, sincer. Acum, de la o vreme incoace, vorbim cu ea, ne salutam, etc. Parca e o linistite, nu pot da vina pe ea, pentru ce ni se intampla inainte, dar nici nu ii pot lua apararea, la cat ne-a urat.( oua clocite pe poarta, broasca in casa, tati a pus mana pe ea, si a ajuns in spital, pe moarte, dar s-a dus buni la preot, si a scapat, busola pe geam, si eu sunt prea mare pentru asa ceva, sincer sa ma joc?rolling on the floorsi sunt mai multe dar nu pot sa le scriu, te plictisesti sa citestitongue

Bafta si lasa-i de la voi, ca ea e nebuna

| ateuNEGATIV a răspuns:

Ori esti troll ori faci misto

Răspuns utilizator avertizat
| Sean a răspuns:

Cum ii in tara minunilor?
Tu ori faci misto ori ai o familie de idioti.

| papushikadulcee a răspuns:

Nu stiu ce sa zic...stii ce se sp despre descantece(ca nu trebuie sa atingi lucrurile cu pricina)asa ca nu face nici asta dar chiar mis-a intamplat si mie asta(cu o papusa..cand eram mica)si am luat papusa si am dus-o la mami si dupa aceea mama a aruncat papusa dar dupa 2 ani parintii mei s-au despartit...

| onicel35 a răspuns (pentru papushikadulcee):

Papusa era gomflabila?

| Lulupana1234 a răspuns:

Îmi pare foarte rau pentru ceea ce vi se întâmplă și din spusele tale acea femeie e foarte pornită pe bunica ta, ai putea sa îi sugerezi să pună o camera de filmat pentru a se convinge că bunica ta nu are nici o legătură cu soțul ei.De unde crede ea că ar putea fi bunica ta, sigur este alta femeie sau un demon pentru că asta nu este un lucru curat.Incearca sa te rogi la Sfânta Treime,la Dumnezeu pentru pacea sufletească a acestei vecine,de asemenea te poți documenta in domeniul spiritualității, să îți protejezi casa de duhuri rele prin mai multe metode, ritualuri de purificare a casei și un lucru important nu te atinge de lucrurile străine care apar la poarta voastră, sunt puse special acolo de către ea. Poti incerca sa pui cate un bol de sare in fiecare colt al casei, înăuntru.Sa nu va fie frică, demonii și spiritele necurate se hrănesc cu frica muritorilor.Mesajul tau este din 2012 și sper că acea vecină măcar v-a lăsat în pace că de vrăji nu cred, multă sănătate bunicii tale și tie, multă pace și prosperitate!

| XcritiX a răspuns:

Incearca sa iei si tu legatura cu un preot mai in varsta cu experienta. Bafta

| onicel35 a răspuns:

Rupei dintii asa n-o sa mai poata rosti corect vrajile!laughing

| onicel35 a răspuns:

Femeia asta ce face, vraji sau vrajeli? Fa pi x 2 pe ea, si nu se mai prinde nimic!

| alex2222 a răspuns:

Poliția, sau încercati sa ajungeti cumva la un punct comun.

| Constantin777 a răspuns:

Sfatul meu este ca bunica ta sa se impace cu ea, sau tu personal sa vorbesti cu ea si fara frica! Adesea frica este atrasa de energia negativa ce te face slaba, tu fi puternica si fara frica. discuta cu ea impacati-va caci nu este bine sa ai divergente cu vrajitoare.