| anonim_4396 a întrebat:

Voi daca ati putea alege intre iad si moarte eterna ce ati alege?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Indiferent de "preferinte", sufletul a fost creat pentru a fi nemuritor.
Dumnezeu NU şi-a propus in bunatatea lui să distrugă, să nimicească vreun suflet.

Un suflet nu poate fi ucis, dar in schimb un suflet se poate compromite singur prin neimplinire, prin esec...
Pierderea mantuirii si colaborarea cu demonii este cel mai mare esec al libertatii omului. Dumnezeu este Iubire şi a creat totul pentru VEŞNICIE. Sufletele sunt vesnice. Noi avem privilegiul dar şi responsabilitatea de a ne "configura" şi alege starea acelei veşnicii. Nimeni altcineva în locul nostru.

| Robyi a răspuns (pentru milan9):

Sufletul este muritor. De fapt, omul este suflet.

In primul rand, remarca ce se spune in Geneza 1:21 -- "Si Dumnezeu a creat monstrii marini uriasi si tot felul de suflete vii si sa zboare creaturi zburatoare deasupra pamantului, pe fata intinderii cerurilor!"
Ai observat cuvantul-cheie? "tot felul de suflete vii". Asadar, acele animale nu au primit un suflet, ci ele erau un suflet. SI odata ce ele au murit, automat a murit si sufletul. La fel e si cu omul. Da atentie ce se spune in Geneza 2:7 -- "Si Dumnezeu l-a facut pe om din tarana pamantului, i-a suflat in nari suflare de viata si omul a devenit un suflet viu". Ai sesizat? "Omul A DEVENIT un suflet viu", nu a primit. Asadar, omul ESTE un suflet viu.

| danut a răspuns (pentru Robyi):

Stie foarte bine, dar nu o poate recunoaste, e un preot ortodox care ar trebui sa dea dreptate unui "sectant" asa ca mai bine se duce in.iad decat cu "sectantii".

| milan9 a răspuns (pentru Robyi):

Exista in limba romana, ca de altfel in toate limbile pamantului (dar mai ales in limbajul Vechiului Testament) notiunea sau realitatea POLISEMIEI. Nu stiu daca ai auzit de ea.
Daca ai fi fost atent la ore ai fi putut auzi la scoala despre ea...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI:

1). uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

Gruparea iehovista în mod conştient greşit neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului "suflet". Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:,, Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28);

24 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Intrebarea e putin ciudata deoarece amandoua au aceiasi destinatie, cu acelasi efect fiind in esenta acelasi lucru. Practic nu exista IAD dar exista MOARTE VESNICA (eterna), fizic nici aceasta nu exista inca dar isi va face "aparitia" dupa Judecata Finala. Pare o gluma pentru unii gandind ca dupa ce se vor transforma in pamantul de unde au fost modelati totul se va fi terminat, NICIDECUM, vine judecata finala unde TOTI vor da SOCOTEALA pentru cele facute (asa scrie in CREZUL ortodox, de altfel asa scrie si in Biblie). P.S.
Nu exista nici un "suflet" dupa moarte (vezi ce face Isus cand il invie pe Lazar, il striga PRIVIND la mormant, nu la cer unde s-ar fi aflat vreun "sufletul" lui Lazar dupa mintea unora).

| danay72 a răspuns:

Biblia se refera la moarte eterna, nu chin vesnic. Apocalipsa21:8

| Mădă0611 a răspuns:

Moarte. Noi nu suntem facuti pentru viata, poate de asta nu ne putem imagina infinitul/nemurirea.

| milan9 a răspuns:

Contrar a ceea ce sustin iehovistii, SUFLETUL NU MOARE niciodata!

Dumnezeu NU şi-a propus in bunatatea lui să distrugă, să nimicească vreun suflet.
Un suflet nu poate fi ucis, dar in schimb un suflet se poate compromite singur prin neimplinire, prin esec...
Pierderea mantuirii si colaborarea cu demonii este cel mai mare esec al libertatii omului.

În primul rând, Dumnezeu este Iubire şi a creat totul pentru VEŞNICIE. Sufletele sunt vesnice. Noi avem privilegiul dar şi responsabilitatea de a ne "configura" şi alege starea acelei veşnicii. Nimeni altcineva în locul nostru.

| AvalohAlyn a răspuns:

Moarte eterna.Nimic nu e mai rau, dureros si de nesuportat ca chinurile iadului vesnic.

| MskDesign a răspuns:

Moartea este moarte si atat. Iadul exista doar pentru cei care cred.

| Alphawolf a răspuns:

Sa alegem pe baza de speculatii? Presupunand ca exista "Iadul", nu crezi ca ar trebui sa stiu exact ce presupune el pentru a putea alege?
Eu nu pot intelege oamenii care vizeaza la un loc despre care nu au nici-un fel de notiune concreta.

| anonim_4396 explică (pentru Alphawolf):

Pe baza descrierii crestinilor. Daca ar fi sa alegi.

| Gizăz a răspuns (pentru anonim_4396):

Voiam să ridic aceeaşi dilemă ca Alphawolf, dar a apucat s-o facă el. Nici pe baza descrierii creştinilor nu pot. Nu am cum să mă pun în locul unor concepte aşa superficiale şi retrograde. Nici măcar din creştinism nu vin. Viziunea modernă, stereotipică pentru rai şi iad vine din creştinismul medieval, acolo unde trebuia propagat pentru înţelesul tuturor. Nu e nimic aşa alb şi negru. Îngeri cu harpe şi draci cu smoală. Nici măcar în creştinism. Singurul rai sau iad e chiar aici. În capul nostru sau în jurul nostru. Ţi-l faci singur. Creştinismul timpuriu spunea cam la fel. Inclusiv sectele sale precum catarii şi altele. Reduse toate la tăcere de catolici.

| AlexanderAdrian a răspuns:

E o intrebare foarte buna, simpla dar foarte buna si e pacat ca unii au luat intrebarea in ras sau la misto.

Mai exact ce preferi sa suferi etern dar sa existi dupa moartea corpului fizic sau sa incetezi orice forma de existenta...

Mi-e greu sa-ti spun, toleranta mea la suferinta e foarte mica probabil ca n-as alege iadul.

| anonim_4396 explică (pentru AlexanderAdrian):

Ma bucur ca te-ai prins...eu chiar nu stiu..totusi sa nu mai stii nimic, sa nu mai simti nimic. Deseori mi-am spus ca poate sa simti durere dar totusi sa triesti este mai bine decat sa nu mai existi deloc.Dar poate este una dintre problemele la care probabil nu ai cum sa gasesti un raspuns fara sa experimentezi.

| suffarstar a răspuns:

Moartea. Dovadă că îmi place somnul.

| Dorugar a răspuns:

Moartea este eterna pentru toata lumea, in timp ce Iadul este doar pentru crestini!
Sau nu ei il au ca "Dumnezeu" pe Christosul care se lauda singur ca este seful mortii si al Iadului? (dar nu si al vietii si raiului)!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Pai din,, iad = mormantul comun al omenirii ", se va iesi, dar din moartea a doua, nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Viata vesnica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iadul, de ce? Pentru ca daca ar exista dupa cateva milenii m-as adapta la conditii, si chiar daca nu, tot ar fi funny.Pan' la urma viata e doar un altfel de iad.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Decat suferinta mai bine nimic.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorba aia, decat bolnav si sarac, mai bine sanatos si bogat. laughing

| intermision1 a răspuns:

Sincer niciuna.

| NoNameAsdfgh a răspuns:

Niciuna..pentru ca nu exista. si chiar daca ar exista. iadul nu e un loc plin cu foc si demoni. e o stare straight face la fel si raiul la fel. viata eterrna nu exista. nu avem o doavada sa credem asa ceva. nu e ceva concret. pentru mine e ca o poveste de adormit copii. si in plus daca ar exista Dumneu..ar fi cel mai mare criminal.a omorat o multime de oameni.( in cutremur de ex.)