| anonim_4396 a întrebat:

Vouă vă este teamă de moarte? Ce părere aveți despre ea? Credeți în viața de dincolo?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Salut!
Oricine nu crede in viata de dupa moarte ii este frica.
Mi se pare un eveniment evident.
Da si nu. Pentru cei ce cred in viata de dincolo si in Dumnezeu au parte de ea, cine nu, nu SAU au parte de o viata vesnica constienta inconjurata de nimic, SAU o viata vesnica de chin.

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Desi voua crestinilor nu va este frica de moarte, serios? daca iti pun arma la tampla ce faci imi multumesti ca te trimit in rai, fi ma serios, de ce mergeti la doctor, de ce va plangeti morti, astea sunt povesti

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Salut!
Crestinilor nu le este frica de moarte, de cea biologica desigur.
Daca ai pune arma la tampla unui crestin te-ar ruga sa-l lasi sa faca o ultima rugaciune(te va adauga si pe tine in rugaciune cerandui Domnului sa aiba grija si mila de tine, stiu asta pentru ca s-a intamplat de multe ori ca nevestele satenilor mai ales ce au devenit crestine au fost aproape omorate de soti si au facut acea rugaciune, unele au fost omorate oricum si dupa un timp sotii lor au devenit crestini si au recunoscut cum si ce s-a intamplat, iar altele au supravietuit, sotii lor devenind pe moment pocaiti; la fel si cu fiii unor familii nu prea crestine sau cu persoane dintr-un anturaj prost; când frecventezi bisericile crestine afli multe lucruri de genulhappy ).

"fii ma serios" sau "fi mai serios"? ca nu inteleg.

De ce crestinul nu ar merge la doctor?! De parca nu ar fi tot oameni... ce se intampla cu voi oameni buni?!

Crestinii se plang morti*? Adica?

Mai iesi in lume si vorbeste cu ei, nu cu mine sau cu alt user, vorbeste cu ei fata-n fata, du-te la doctorii ce i-au ajutat, asculta-le trairile; asa iti faci o idee, nu comentând din spatele ecranului la persoane pe care nici nu le cunosti! Ai sa vezi ca exista persoane care nu mint orice ar fi si care te ajuta cu placere pentru ca te cunosc nu pentru ca esti prieten cu ele, acele persoane sunt crestinii!

*daca te-ai referit la "de ce isi plang crestinii mortii(cu doi i)", atunci chiar ca trebuie sa mai iesi in lume, probabil nu mai stii ce sunt sentimentele, ce este afectiunea pentru o persoana, iubirea!

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Omule atata ipocrizie de mult nu am mai citit, ma lasi cu povesti de astea

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mie frica de doua lucruri legate de moarte. Sa nu fie una violenta si sa ma chinui si sa doara... si de durerea celor care raman dupa mine.

In rest odata ce mi s-a oprit inimia si creierul nu mai functioneaza... aia e

| sierra1 a răspuns:

- nu acum
-?
- nu

happy now?

| sierra1 a răspuns:

Dar ție?

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Eu consider moartea un proces absolut normal. Nu există om care să nu o experimenteze

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine o experimentează nu mai e om

| SG1995 a răspuns:

1.Nu, dar îmi e teamă de-a muri în împrejurări neplăcute, gen torturat.
2. E un fenomen natural.
3. Când crierul se oprește se oprește și realitatea pentru persoana căreia
i-s-a oprit creierul.
Creierul tău captează și clasifică informațiile preluate din mediu înconjurător. Adică tj ești suma a doi factori:
Factori genetici
Factori de mediu
Prin prisma acestor factori acumulezi informații despre lume și le prelucrezi constant pe măsură ce acumulezi noi date. Rezultatul e...personalitatea, care e un anglalm funcții psiho-biologice fiind inter-dependente. Ce concluzie tragem de aici?
Când mori mobilul prin care tu te extendinzi și interacționezi cu lumea cedează. Lumea ta psihologică e goală, creierul tău prin intermediul memoriei creează în sine o copie a realități externe, numim asta amintire.
În momentul de față nu
s-a descoperit vreo cale ca psihicul meu și paihicul tău său poate interacționa fără intermedierea legilor fizicii, deci concluzia cea mai onestă, e că de fapt așa ceva e imposibil, ca atare. Viața, sau mă rog existența unui individ se oprește odată cu moartea proceselor bio-chimice. Putem specula mai departe de posibilitatea unei presupuse supraviețuiri a conștiinței în moarte, dar se la nivelul cunoaște psiho-biologiei actuale se impun multe probleme.

| FaraNumePls a răspuns:

Nu pot spune ca mi-e frică de moarte. Iar legat de lumea de dincolo, o sa vad eu atunci daca exista sau nu laughing

| Mircea08 a răspuns:

Imi place poza de profil - cap patrat cu mintea ...brici!
Raspund - unii cred si altii nu. Toata lumea se teme de moarte. Nimeni nu poate sa aiba o parere despre ceva ce nu stie

| pacatosulBogdan a răspuns:

Da, imi este frica de moarte, fiindca sunt nepocait si neindreptat. Nu as vrea sa ma prinda moartea in starea rea in care inca sunt!
Moartea e ceva nefiresc, deoarece omul a fost creat nemuritor prin harul lui Dumnezeu. Dar, printr-un om a intrat pacatul in lume si prin pacat moartea, care a trecut la toti oamenii, fiindca toti au pacatuit in el. - Romani 5, 12
Eu cred ca omul isi continua existenta dupa moartea sa trupeasca, dar intr-o alta forma, cea sufleteasca sau duhovniceasca, pana la invierea de obste cand se vor unii din nou trupurile si cu sufletele oamenilor, insa trupurile vor fi duhovnicesti. Caci, "se seamana trup firesc, inviaza trup duhovnicesc", dupa cuvantul Apostolului. - 1 Corinteni 15, 44
Ca exista viata dupa moarte, asta o stim din Biblie: Sfantul Prooroc Moise, desi mort cu trupul de peste 1000 de ani, s-a aratat impreuna cu Sfantul Prooroc Ilie, pe muntele Tabor, la Schimbarea la fata a Domnului Iisus Hristos, vorbind cu El, deci avand o existenta constienta! - Matei 17, 3; Marcu 9, 4
Domnul Iisus Hristos, dupa moartea Sa pe Sfanta Cruce, a coborat cu duhul in iad si a propovaduit duhurilor aflate acolo. Stim asta din invatatura Sfantului Apostol Petru:
1 Petru 3:
"18 Pentru ca si Hristos a suferit odata moartea pentru pacatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepti, ca sa ne aduca pe noi la Dumnezeu, omorat fiind cu trupul, dar viu facut cu duhul,
19 Cu care S-a coborat si a propovaduit si duhurilor tinute in inchisoare,"

Deci omul are o existenta constienta dupa moartea sa fizica, dar este una doar in duh.
Daca are cineva curiozitatea sa citeasca in Evanghelia dupa Ioan, capitolul 11 discutia dintre Marta, sora lui Lazar, si Hristos, care-l va invia pe acesta.
Hristos ii spune ca fratele ei va invia, iar Marta ii raspunde ca, da, va invia, dar la invierea de obste, in ziua cea de apoi.
Hristos ii atrage atentia ca El este Viata si Invierea si cine crede in El, chiar daca va muri, va trai; si cine traieste si crede in El, nu va muri in veac! - Ioan 11, 23-27
Hristos Dumnezeu este viata noastra de veci!
"Dumnezeu ne-a dat viata vesnica si aceasta viata este in Fiul Sau. Cel ce are pe Fiul are viata; cel ce nu are pe Fiul lui Dumnezeu, nu are viata." 1 Ioan 5, 11-12

| Henrypericolpublic a răspuns:

-Îmi e frica de moarte.
-Am o părere nu prea buna as vrea sa trăiesc veșnic
-E aici e mult de discutat, cred ca e ceva dincolo dar nu putem știi noi.

| melodrama a răspuns:

„ Moartea e un fenomen simplu in natura, numai oamenii il fac inspaimantator. "

Întrebări recente