| Ralu28 a întrebat:

Azi dimineata am cazut foarte tare cu rolele. Acum m-am ales cu julituri zdravene, zgarieturi si vanatai. CE POT FACE? Ma pot unce in acea zona cu FASTUM GEL?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Nu te da cu Fastum Gel, cum s-a mai spus, este doar pentru durerile interne.Iti propun sa te dai cu Rivanol sau Apa oxigenata si apoi sa pui un bandaj, pentru a fi mai comod pentru tine (cand dormi, etc). Sper ca ti'am fost de ajutor.Insanatosire grabnica. Data viitoare fii mai atenta happy

6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu folosi Fastum gel, acesta se aplica pe pielea integra, nu pe rani. Dezinfecteaza cu apa oxigenata si lasa ranile la aer( nepansate) daca nu sunt foarte adanci, va favoriza vindecarea.

| BGDs a răspuns:

Poti sa iti dai cu fastum gel, dar nu e chiar asa necesar. Curata-ti ranile cu apa, apa oxigenata si spirt si tine-le pansate pe alea mai mari cateva zile sa nu se infecteze. Iti poti da cu un unguent cu antibiotic sau cicatrizant ca sa nu se lipeasca pansamentul de rana si ca sa se vindece mai repede.

| znstr a răspuns:

Eu una nu prea ti-as recomanda sa te dai cu Fastum Gel,atata timp cat Fastum e pentru articulatii si muschi din cate imi amintesc. Mai bine da-te cu crema de galbenele sa mai calmeze zona,si daca e chiar atat de grav,mergi la medic sa-ti dezinfecteze juliturile alea. iar cu vanataile nu prea ai ce face,alea trebuie sa treaca de la sine. Eu m-am cam lovit in coltu mesei si m-am ales cu o vanataie cat un ou, mov-albastra de toata frumusetealaughing, pe care m-am dat vreo 3 zile cu argila si s-a vindecat usor-usor. Bafta si ai grija data viitoaretongue

| blackfire a răspuns:

Buna da te poti unge...de lute ori chiar este indicat dar mai e o solutie -APA OXIGENATA-este foarte buna a incredere.Ai grija de tine :*.

| alex999 a răspuns:

Nu te da cu Fastum Gel.Da-te cu Rivanol.Iti vindeca ranile mai repede si nu ustura ca alcoolul medicinal. Daca ranile sunt adnci sa se te pansezi iar daca nu lasa-le asa sa se usuce, pastrnd zona curata. Funda?

| Igorashka a răspuns:

Nu e bine sa te ungi in ziua cind sa petrecut, mai bine dupa ce deja s-a prins coaja, dar acum pune niste foi de la varza si iti va ajuta.