| Anamaria3112 a întrebat:

Bun deci..nu știu ce se întâmplă cu mine. Sufăr foarte tare, am fost diagnosticata in trecut de 3 ori cu depresie și de atâtea ori am stat la spital. Totul era relativ bine până acum 2-3 săptămâni când s-a întâmplat ceva îngrozitor. pur și simplu plâng neîncetat în fiecare zi și nu știu ce să mai fac, nu vreau să cer ajutorul nimănui, nu mă simt în stare. Dar nu asta e problema. În urmă cu câteva zile aveam o " criza " de plâns puțin mai alertă, mai profundă, nu știu cum să mă exprim, și la un moment dat a început să mă doara in spatele capului, pe la ceafa, și nu mai puteam vedea cu ochiul stâng. Inițial era ceva care îmi acoperea imaginea, apoi am putut vedea fix înainte, dar în părți parca nu era nimic, incercam sa îmi pun mana in lateral ca sa o vad dar nu o puteam vedea cu ochiul stâng și nu știu de ce. plus că eram foarte amețită și durerea persista. M am liniștit mai apoi și mi am revenit, desi durerea mai venea câteodată. M a alarmat puțin asta. menționez că eu am de fel probleme cu ochii, miopie strabism și nixtagmus ( sau cum se scrie). as dori sa știu de ce am pățit chestia asta. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Foarte putin probabil sa patesti asta. Plansul excesiv, teama, depresia, anxietatea au dus la starea aia. Incearca sa te linistesti si sa gasesti o solutie sa iesi din starea asta. Depresia nu e ceva ce se poate trata, trebuie sa inveti sa traiesti cu ea, dar nu e asa de grav daca inveti sa o controlezi si sa uiti. Trebuie sa fii stapana pe tine, sa nu te mai superi din orice si sa gasesti ceva care sa te tina ocupata sa nu te mai gandesti la tot felul de lucruri urate.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depresia severa poate da halucinatii vizuale, asa cum ai patit tu

| Bondarel99 a răspuns:

Și mie dacă plâng mi se incetoseaza privirea, tu ai intrat și in panica in momentul ala deci a agravat starea de rău.

| Anamaria3112 explică (pentru Bondarel99):

Deci nu are nicio cauza neurologica, nu? Pentru că am căutat câteva articole pe net și scris ceva de riscul de accident vascular cerebral și chestii de genul.

| Anamaria3112 explică (pentru Bondarel99):

Mulțumesc

| Bondarel99 a răspuns (pentru Anamaria3112):

Foarte putin probabil sa patesti asta. Plansul excesiv, teama, depresia, anxietatea au dus la starea aia. Incearca sa te linistesti si sa gasesti o solutie sa iesi din starea asta. Depresia nu e ceva ce se poate trata, trebuie sa inveti sa traiesti cu ea, dar nu e asa de grav daca inveti sa o controlezi si sa uiti. Trebuie sa fii stapana pe tine, sa nu te mai superi din orice si sa gasesti ceva care sa te tina ocupata sa nu te mai gandesti la tot felul de lucruri urate.