| IoanaAnna a întrebat:

Buna, am o intrebare pentru voi. Sufar de un episod depresiv major care s-a mai ameliorat, fac tratament cu Serodeps 20 mg si iau MagneStress si supliment de vitamime si minerale. Sigurul lucru care ma deranjaza uneori ma sunt ca intr-un vis continuu, ma simt ca si cum as fi "drogata", as vrea sa stiu daca este de la anti-depresive si daca cineva a mai trecut prin asa ceva. Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Da, vorbesc în cunoștință de cauză.
Spui că sindromul depresiv s-a ameliorat.
Atunci, începeți să micșorați numărul de antidepresive luate zilnic, până ajungeți la o jumătate de pastilă doar seara.
Vitamine luați în continuare, inclusiv Complex de vitamine B-uri.
Iar, dacă se poate, să faceți o pauză de la antidepresive.
Preferați niște ședințe la un psiholog.

| IoanaAnna explică (pentru romeo78):

In data de 10 o sa merg sa imi scada din antidepresive, deci sa inteleg ca din cauza asta ma simt asa ciudat

| romeo78 a răspuns (pentru IoanaAnna):

Da, din această cauză! Nu doar să vă scadă cantitatea, dar și dozajul de substanță activă, la cel mai jos nivel! Nu vă cunosc vârstă, dar nu luați decât seara pastile antidepresive, faceți pauză, altfel intrați în dependență de antidepresive, ca și drogații!

| IoanaAnna explică (pentru romeo78):

18 ani, va multumesc din suflet

5 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Buna ziua. Spuneti-i medicului dvs psihiatru sa va reduca doza de antidepresiv si NU sa o eliminati de tot, fiindca aveti nevoie inca de antidepresiv, dar mai putin.happy Iar celelalte suplimnte le puteti lua linistita.Sa nu fie simptome de derealizare si depersonalizare ce aveti dumneavoastra(ca va simtiti ca intr-un vis), cititi pe internet despre si spuneti-i medicului psihiatru cum va simtiti! Sanatate multa!

| Donsavas a răspuns:

Cantitatea de 20 mg de serodeps(escitalopram-substanta activa) este cantitatea maxima! O cantitate mai mare din acest medicament nici ca iti putea prescrie, indiferent de varsta si de greutate. E dozajul cel mai mare! Discuta cu medicul tau sa mai scazi din dozaj deoarece acest escitalopram iti creste prea mult hormonul "fericirii" (serotonina). De aceea te simti altfel.