| noname9519 a întrebat:

Am si eu o problema... De ceva timp, mai exact de aproximativ 2 saptamani, am pe mana stanga, pe antebrat, o pata rosie ce pare uscata. Mentionez ca m.am informat atat despre pecingine, cat si despre psoriazis. Nu este mare, un centimetru, nu are bubite pe deasupra, nu se decojeste pielea si nu arata ca si cum ar avea solzi pe deasupra... Daca aveti vreo idee, spuneti-mi si mie va rog cam ce ar putea fi, am zis ca mai astept putin sa vad ce se intampla cu ea si voi consulta un medic. Dar, sincer, imi este putin teama. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de pitiriazis versicolor - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......itati_1344

http://www.sfatulmedicului.ro/......color_1350

Trebuie să mergi la un control la medicul specialist dermatolog pentru confirmarea diagnosticului prezumtiv şi tratamentul adecvat.

Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie pentru Trimitere la Dermatologie.

Toate cele bune.

| noname9519 explică (pentru bursuc001):

Multumesc frumos! Dar, ideea este ca nu ma mananca absolut deloc... este doar ca o pata, care uneori are un fel de cojite...

| bursuc001 a răspuns (pentru noname9519):

Cu plăcere!

Mâncărimile NU sunt "obligatorii", ele sunt "opţionale" ( pot apărea, uneori )...

O seară/noapte frumoasă.

5 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Posibil doar e ceva temporar deci nu cred că e pe termen lung.
Oricum dacă persistă eu iti sugerez să te duci la un meci.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Du-te la medic poate ai luat o banala raie

| abcde12345 a răspuns:

Ar putea fi o iritatie, sau o alergie la ceva.
nu te trata singur si nu mai lungi asteptarea.
mergi la medic, e singurul in masura sa te ajute