| antoniaidk a întrebat:

Buna seara! De câteva luni am o problema, in ciuda faptului ca am mai mulți bani ca niciodată, arat mai bine decât de obicei, am cea mai frumoasa relatie, cel mai bun partener, sunt extrem de trista și goala pe dinăuntru. Nu ma pot bucura de nimic din ce am, nu am pofta de viața deloc, plang sau sunt nervoasa mereu, nu sunt mulțumită de cum arat și multe alte lucruri. Ce problema credeți ca am? S-a regăsit cineva in cuvintele mele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Hope1992 a răspuns:

Eu ma simt cam la fel ca tine,dar la mine situatia e putin diferita. Vezi ca iti va parea rau de timpul pierdut cu gandurile astea inutile. Ce te sfatuiesc (si in acelasi timp incerc sa cred ca si pentru mine va functiona) este sa iti cauti un hobby, probabil nu ai nimic in viata care sa te antreneze. Fa acte de caritate, ia-ti un animalut de companie(daca poti sa ai grija de el), iesi mai mult cu prietenii, incearca sa iti stabilesti niste obiective si oricat de grele ar fi sa le duci la bun sfarsit, asa iti va creste si stima de sine si o sa prinzi gustul aventurii.

21 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau, dar ceea ce ai descris tu aici confirma realitatea: banii nu aduc fericirea!

| Drimmero a răspuns:

Pai na, banii nu sunt totul. Ce a provocat tristetea si 'goliciunea' ta? Incearca sa iti descoperi pasiuni, sa te axezi pe ele, fac viata mai palpitanta cand traiesti din pasiune pentru pasiuni. Esti de mult asa? sa nu fie doar o faza mai ales ca pe pandemia asta mai toti au luat-o razna din cauza contextului actual.

| J0B0MAT a răspuns:

Dar ce ai mai vrea? Un prinț cu un castel?
Problema e că ești prea răsfățată zic eu.

| wildthing a răspuns:

Ceea ce ai, nu e ceea ce iti doresti. Ce anume iti doresti? Daca nu ai aflat inca, fa un pas in spate, trage aer in piept si analizeaza-ti viata.

| Invictusman a răspuns:

Urmărește prima boala,, depresia, din cele 5.

https://youtu.be/G_3r6pwby8Y

Eu o am de un amar de timp, depresia nu tine cont de statut social, financiar, nu face discriminări cu nimeni, e o boala grava care trebuie tratata din pripa altfel devina cronica.
Ai nevoie de antidepresive, de un medic psihiatru.

| Alverto a răspuns:

Ești bipolară

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

''Arat mai bine decat de obicei'', iar apoi vad ''nu sunt multumita de cum arat'' rolling on the floor Interesant, nu? laughing Hm, lasand asta la o parte si eu am fost intr o situatiune similara tie. Am luat Cipralex. Si a ajutat. Ia Cipralex!

| antoniaidk explică (pentru anonim_4396):

M-am gândit când am scris asta, vreau sa spun ca am slăbit și arat mai bine dar tot nu ma simt suficient, nu sunt fericita

| anonim_4396 a răspuns (pentru antoniaidk):

Pai ia Cipralex. Te va ajuta happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt invidioasă pe relația si situația ta financiară.

| Monst a răspuns:

Banii nu aduc fericirea mult m-ai de pret e iubirea fiindca n-o poti cumpara. Cauta fericirea interioara sau exterioara gaseste un hobby ceva care sa iti placa sa faci prinde curaj ca aceste perioade o sa treaca.Asa am fost si eu cazi si te ridici si mergi mai departe indiferent de ori cate ganduri negre ai avea, sila si dispret fata de viata treci peste toate.Eu imi spuneam in minte asa zi de zi viata este importanta merita traita pentru familie prieteni, credinta. Daca nu rezolvi du-te la un psiholog fara rusine el te poate ajuta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Monst):

Banii nu aduc fericirea? Ce trist e Bill Gates! Iubirea n o poti cumpara zici? Eu cred ca manualul de gramatica nu-l poti cumpara!

| Monst a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu mai multa gramatica decat vei stii tu vreodata.Omul este supus greselii. Sunt treaza de la 6 sunt clasa a XII-a am dreptul sa fac greseli.A gresi este omeneste

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Si Bill Gates este in divort de Melinda, dupa cca. 20 ani de casnicie.
"Saracii" duc lipsa de un singur lucru: intelegerea reciproca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Lasa casnicia, man. Aia nu era bazata pe dragoste din aia din filme neaparat, mai sunt si alte lucruri la mijloc.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Totdeauna problema este la stanga- si la dreapta de mijloc. big grin

| antoniaidk explică (pentru anonim_4396):

Ți se pare ca am scris ceva gresit?

| anonim_4396 a răspuns (pentru antoniaidk):

Era o mica contradictie in idei

| Monst a răspuns:

Este scuzabila domnule.A fost si foarte amuzant ce am spus.Dar nu ma pun la mintea dumitale

| anonim_4396 a răspuns (pentru Monst):

Nici n-ai cum sa te pui laughing Te asigur, stimabilo

| Kakarotto2016 a răspuns:

Du-te si fa o programare la un phiholog. El te poate ajuta la problema ta.