| Safire17 a întrebat:

Am stari de greata si ameteli. Ce as putea face? Am 10 ani. In nici un caz nu pot fi insarcinata

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Numai medicul poate da un diagnostic diferențial și instituirea unui tratament.
Poți avea orice, de la o apendicită la afecțiuni ale ficatului, chiar dacă ai numai 10 anișori.
Pa, pa.

| bulin a răspuns:

Nu este prima intrebare in fiecare zi tot postezi diverse intrebari. Ti-am zis si la intrebarea cu durerea abdominala.Mergi la un medic posibil apendicita.

| Safire17 explică:

Dar fara medic. Va rog eu!

| micurutza2005 a răspuns (pentru Safire17):

Eu ti-am zis ca asa am patit si eu multa vreme ziceau dr.ca ba e apendicita ba e ovarul cu anexita deci mai bine mergi la un medic chirurg stie poate mai bine ca medicul de familie daca e apendicita sau anexita si ar fi bine sa faci si un ecograf poate se elucideaza enigma si afli ce te doare de fapt.

| unknownn a răspuns:

Tu la 10 ani stii ce-i aia sarcina?laughing
Eu la 10 ani inca credeam ca copiii sunt adusi de berze

| Codeine a răspuns:

Pentru greata si ameteala cel mai bun este uleiul esential de ghimbir sau ceaiul de ghimbir. Fa asa: ia o batista (de hartie sau de material, de care vrei) si picura cativa stropi de ulei esential de ghimbir si miroase-o ori de cate ori simti senzatia aceea ingrozitoare de greata si voma. Functioneaza extraordinar de bine, in aproximativ 20 minute senzatia de greata dispare complet. Daca nu tolerezi mirosul uleiului de ghimbir, in cazul aceasta, incerca combinatia de lavanda cu portocala/lamaie in amestec cu un ulei purtator si foloseste-l la incheieturi si dupa lobul urechilor (maxim 50 picaturi ulei essential la 10 ml ulei purtator) Daca nu ai nici uleiuri esentiale, cel mai simplu remediu este ceaiul de ghimbir. Il poti gasi in comert la magazinele naturiste.

Sper ca te-am ajutat happy!

| gki1980 a răspuns:

Anemie sau lipsă de calciu

| TearsOfBlood a răspuns:

Ar trebui sa mergi la doctor.
Probabil ai anemie sau o problema digestiva.

| Lupan7 a răspuns:

Du-te şi consultă un medic.

| Marria1967 a răspuns:

Probabil ti s a aplecat de la ceva...ai mancat ceva cu pofta si ti s a aplecat...happy