| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu ce se intampla cu mine de la un timp, nu mai mananc absolut nimic.Doar dulciuri, sucuri si energizante.Pur si simplu nu mai am pofta de mancare..am inceput sa am dureri de burta de la un timp, ma simt foarte naspa..incerc sa mananc si mancare dar nu prea pot.Am 16 ani, inaltime 1.71 si 59 de kg.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Ai incercat sa elimini sucurile si dulciurile? ia incearca si vezi daca iti revine pofta de mancare.
Mananca supe/ciorbe/consuma apa in loc de suc si vei vedea o schimbare majora.
Dulcele taie pofta de mancare + ca apar si complicatiile.
O zi buna happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai cum sa ai pofta de mancare daca bagi in tine doar dulciuri si sucuri?

| K0sti a răspuns:

Nici noi nu stim ce se intampla cu tine...

| Fatamuntilor a răspuns:

Ai grija ca pofta de dulce,, ascunde'' anumite carente a mineralelor din organism.
Cere de la medicul de familie un set de analize pentru a depista ce-ti lipseste.
Redu cat se poate dulciurile, sa zicem cate o patratica -doua de ciocolata neagra pe zi si asta doar dimineata.
Daca detii un storcator de fructe /blender, incerca sa-ti faci singura cate un pahar de suc/ smoothie in care sa NU pui zahar pentru fructele contin fructoza si nu este necesar.
Poti incerca o salata de fructe, sunt destule combinatii.Insa fara zahar, eventual stafide.
Neaparat la medic.

| untu a răspuns:

Incercati sa va renuntati la mancarea nesanatoasa de la fastfood, renuntati la dulciuri, sucuri si energizante pentru ca va fac rau! Mananca o felie de lamaie cu putin zahar (contine vitamina C) si va va creste pofta de mancare si sa mananci mancare sanatoasa gatita de acasa!

| BobicaFarDeFrica a răspuns:

Incearca sa nu mai mananci dulciuri si suc. Eventual du-te la un doctor specializat in asa ceva.

| Daniela000 a răspuns:

Incearca sa mananci ceva, asa o sa vina pofta de mancare, daca nu mananci nimic si bei sucuri acidulate ti se roade stomacul(nu stiu cum se cheama boala) si e periculos.