| traficanta a întrebat:

Care sunt simptomele apendicitei? Ma doare in partea dreapta jos rau, acolo unde e apendicita, ma durea la inceput cand faceam miscare, acum vad ca a inceput sa ma doara rau.Si de ametit.mai ametesc undeori cand ma ridic din pat, dar ametesc ca am lipsa de calciu.In rest nu mai am alte simptome.Credeti ca s-ar putea sa am?straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Apendicita este o boala acuta. In sensul ca de la debut, simptomele se agraveaza progresiv si in 24-72 de ore se ajunge la peritonita in absenta tratamentului chirurgical. Din pacate, exista chirurgi care, pentru mai multa siguranta, scot si apendici sanatosi doar pentru niste dureri cronice in dreapta, asa cum descrii tu. Ele poti fi produse de un apendice mai lung sau prost situat, dar sanatos, de ovarul drept sau de prezenta nisipului la rinichiul drept.

| Zenithf a răspuns:

Durerea localizata poate fi cauzata de o contuzie. Daca insa este difuza, cu senzatie de intepaturi, atunci este simptom de apendicita. Alte simptome este umflarea zonei, lipsa tranzitului intestinal, greata, etc. Cel mai bine ar fi sa mergi la medic, sau chiar la urgenta.

| AdelinaC a răspuns:

Mergi la medic fara teama ca daca stai prea mult poti sa faci peritonita.

| Catalina_6831 a răspuns:

Buna.pai daca ametesti, iti vine sa vomiti si nai pofta de mancare.si eu am avut apenticita.nu-ti fie frica nu doare deloc operatiawinking. sper ca te-am ajutat:*

| eu_6788 a răspuns:

Eu te-as sfatui sa mergi la un contol medical sau sa iti faci niste analize decat sa te trezesti cu vreo surpriza mai tirziu.
Nu uita insa sa ceri si ajutorul unui adult(mama, tata, bunica, etc)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai sigur

| FulgerMQ a răspuns:

Sintomele apendicei sunt ameteli greturi dureri acolo unde spui tu sad

| miky_1289 a răspuns:

Ar putea sa te doara ovarelethinking

| UnNimeni_8193 a răspuns:

Eu sincer da si vezi ca daca ametesti cand te dai jos din pat inseamna ca esti anemica.

| alexandra_4363 a răspuns:

Sa spunem ca in mare parte ar putea fi vorba de o anumita apendicita. Oricum ar trebui sa mergi la medic sa te consulte!