| anonim_4396 a întrebat:

Cum fac sa ma ingras mai repede? sunt baiat, am 16 ani (in iulie 17), 1.83, 56 kg, dupa parerea mea sunt foarte slab, nu prea am masa musculara, alte detalii, maini slabe, picioare slabe, piept mic etc. De mancat mananc,dar de mic nu prea am mancat fructe, legume mai mananc dar nici foarte multe, am fost si la sala dar... fiind slab nu prea pot sa ridic cine stie ce, sporturi nu fac, ma duc doar la fotbal uneori pe afara cu prietenii. Deci care ar fi solutia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Konata a răspuns:

Mananca mult insa fa miscare! Chiar daca asta te face mai slab trebuie sa o faci pentru a-ti mentine o viata sanatoasa. Mananca multa paine si su-te la farmacie pentru a cauta medicamente care sa-ti stimuleze pofta de mancare. Succes!

| Wehes a răspuns:

Mananci foarte mult. Nu faci miscare deloc..renunti si la fotbal.
Astepti sa mai pun vreo 9-10 Kg apoi du-te la sala sa te definesti.
Bafta.

| Lorenuta2000 a răspuns:

Trebuie sa ai grija SA TE INGRASI SANATOS. Adica sa te ingrasi fara sa mananci toate prostiile de la fast-food. Incearca sa mananci cat mai mult carne, peste si legume.

| Theuta a răspuns:

Baga Mc'donalds, fara caterinca! apoi du-te la sala si fa forta happy

| sile03 a răspuns:

Exact in situatia ta am fost si eu. Eram foarte complexat, toata lumea radea de mine ca sunt slab. Am 1.87 inaltime si aveam vreo 70kg.
Am decis sa ma las de fumat si sa ma apuc de sala. In primul an am pus vreo 10 kg pe mine, apoi in urmatorii 3 am ajuns la 111kg. Uite cum am procedat:
-ai nevoie de o sursa de vitamine, le poti lua din farmacie dar eu iti recomand sa le iei din fructe si legume proaspete (cel putin 2 fructe si 2 legume zilnic);
-ai nevoie de o alimentatie pusa la punct (poti sa folosesti si weightgainere bogate in carbohidrati si proteina).
-obligatoriu odihna (min. 8 ore/noapte si inca 2 dupa amiaza daca e posibil).
-sport cu greutati. sportul tip cardio (fotbal, inot, mers pe bicicleta) te ajuta sa arzi foarte multe calorii deci iti recomand sa o lasi mai usor o perioada.
Pe langa toate astea ai nevoie de multa rabdare, sa nu disperi.

| radu2211 a răspuns:

A trecut aproape un an, am 1, 84, 61 de kg, progres?big grin

| DjFelix a răspuns:

Proteine, dulcuri multe mese pe zi consistente... gen carne