| DanielDanny a întrebat:

Daca am facut 3 antitetanos pana acum cam la un an diferența fiecare, ultimul cred ca a fost in 2019, daca m-am taiat acum cu un fierăstrău care are ceva pete de rugina (stiu ca nu rugina provoaca neaparat tetanos) mai trebuie sa merg sa mai fac un antitetanos?

Deocamdată m-am spalat, am lasat putin sa curga sange si am clatit iar, am dat cu o crema antibacteriana care mi-a recomandat-o mai demult un medic dermatolog dupa o operatie de scos un neg "Fucidin"!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

E bine, mai faci unul sa fii sigur ca are efecthee hee

| Floridori a răspuns:

De ce ai face unul in fiecare an din moment ce protectia vaccinului este de 10 ani?

| Ezymihai a răspuns (pentru Floridori):

Asta am și zis în răspuns

| Ezymihai a răspuns:

Nu, în general are valabilitate 10 ani, așa că prin 2024, vei fi la jumătatea perioadei, nu sunt medic, doar așa știu că funcționează (dacă în ultimi 10 ani nu ai facut și te-ai tăiat, ai 48 să te vacccinezi)