| MarijuanaFanNr1 a întrebat:

Deci ajutor am 13 ani si sunt baiat am 1, 76 si 85 de kg ma supara o chestie ca sunt asa gras si am tatele mari foarte mari deci va rog sa nu radeti am fost la sala dar am inceput sa am probleme de coloana etc vreau sa fac un program de slabit uni rad de mine si isi bat joc dar mie nu-mi pasa ce zic ei dar totusi nu-mi place ca sunt asa gras va rog ajutati-ma dati-mi o dieta pentru varsta mea niste exercitii fizice dupa ce slabesc vreau sa fac si niste muschi va rog ajutati-ma?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai asculta toti astia care zic ca esti in crestere si ca cu timpul vei slabi, nu este adevarat, asta depinde de metabolismul fiecarei persoane.Acum,cel mai bine ar fi sa consulti medicul ala care se ocupa cu probleme din astea de obezitate dar desigur daca nu vrei poti folosi o dieta. Uite, poti folosi reteta cu pepene rosu, este foarte eficienta, 6 kg intr-o saptamana,dar ai grija,respect-o la maxim, adica sa nu faci ceva gresit, deci sa nu mananci nimic in plus decat pune in aceasta dieta, a, si bea multa multa apa, vreo 5 litri pe zi pentru ca apa te ajuta mult la slabit.Repet,dieta functioneaza numai daca tu o respecti, daca in ultima zi a saptamanii ai mancat chiar si un mar in plus decat zice in dieta, numai slabesti nimic.Reteta cu pepene rosu este foarte foarte eficienta, iti doresc bafta si succes in continuare.Sa fii slab si sa te placa fetele.puppy dog eyes

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti pe langa si tu, cu dieta ta de pepene rosu. O dieta se face dupa o consultatie la nutritionist, nu copy/paste de pe net.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Da dar eu tot am luat funda.big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa, si? Esti un copil retardat de te intereseaza funde? Daca tot te intereseaza asta eu sunt in primii 100 de pe site, datorita raspunsurilor bune date de mine si a numeroaselor "mersi" pe care le-am primit, eu mi-am facut cont sa ajut oameni si chiar fac asta, nu ma intereseaza "funde" ca pe o femeie retardata. Vad ca tu esti pe locul 89505, felicitari, esti praf laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Contul meu este suspendat si nu pot primi puncte etc si mi-au disparut toate pe nedrept.Deci mai taci.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si cu ce conteaza punctele? Ti-ai facut cont sa participi la discutii ca o persoana inteligenta, nu sa te intereseze niste puncte tampite.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Da Cosmin stiu, dar tu nu vezi ca daca la finalul unei intrebari daca nu zici ca dai funda nu iti raspunde nimeni? :I

13 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Dieta? O dieta ca lumea e personalizata, facuta de un nutritionist dupa ce iti face o consulatie.

Dar e mai simplu sa scazi cantitatea de calorii din alimentatie, in loc de carne prajita bagi carne fiarta sau la gratar, in loc de cartofi prajiti consumi cartofi fierti sau orez fiert, etc.

Elimini berea, shaorma, cola, whisky si altele de genul.

De ce sa ai probleme cu coloana de la sala? Nu faci exercitiile corect?

Si pune accent pe cardio : alergat, inot, bicicleta. 1 ora de 3-4 ori / saptamana.

| AnnaAnnne a răspuns:

Trebuie neaparat sa mai slbesti probabil ca in familia ta se mananca mancare nesanatoasa si asta te.a afectat gen carne de porc.Incearca sa nu mananci dulciuri si fast food si carne pentru inceput.cauta pe Youtube exercitii de slabit rapid da pe primul link fa in fiecare zi. Manaca fructe si legume si ca si carne doar piept de pui.O sa reusesti sa slabesti daca te straduiestihappy

| theStraightEdgeSavior a răspuns:

Esti in crestere lasa prostiile de diete, alearga in fiecare seara cate o jumatate de ora si vei vedea progrese, si numai manca prostii adica dulciuri chipsuri sau alte cele si fara sucuri, mananca de 3 ori pe zi pana in ora 6 seara...

| Razeph a răspuns:

Lasa tu muschii... important este sa slabesti. Cel mai simplu, te duci frumos in parc si alergi. Iti faci un program de genul asta: Luni alergare 5 minute, Marti 10 minute, Miercuri 15 minute, Joi 20 de minute si Vineri 30 de minute, iar sambata si duminica repaos. Iar luni o iei de la capat. Incearca sa eviti painea si carnea de porc/curcan. Ai voie doar carne de pu isi de peste la gratar sau fiarta. Multe salate etc. Sper ca te-am ajutat. Funda?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Razeph):

De ce sa evite carnea de curcan? Are de 4 ori mai putin colesterol decat cea de pui si aceeasi cantitate de proteine.

| deutza816 a răspuns:

Incearca sa ti o cura de slabit si sa faci o ora de miscare pe zi sau chiar mai mult big grin la mine a mers happy