| Pe_Viata_Anonim_1994 a întrebat:

Fumatul imi ia pofta de mancare? Sa ma apuc pentru a slabi?
Nu pot tine o dieta, am incercat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Te ajut eu cu sex sa iti mentii silueta, fata aia imi tot produce fantezii sexuale cu tine laughing Sa stii ca nu m-as da la o minora ca tine dar daca erai de 18 era bine sa facem sport 2 ore pe zilnic.

| Violleta2022 a răspuns:

Fumatul nu-ti ia pofta de mancare dar iti imbolnaveste plamanii, facandu-ti cancer.
Nu crezi ca ar fi mai usor sa faci un sport, ca sa poti manaca cat doresti?
In felul asta, manaci sanatos la masa si intre mese, mergi si alergi, consumand caloriile ingerate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu te poți abține de la mâncare, nici când o să vrei să te la
lași de fumat nu o să te poți abține.
Dă cheia de la cameră încoace, că te abțin eu.
Nu este cură de slăbire mai dihai ca nemâncarea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Așa a făcut și cumnatul meu.
A murit de cancer la plămâni la 60 de ani.

| NLS a răspuns:

Seful meu a fumat la greu, din acelasi motiv...
(si din cauza stresului).
Era un fum in birou de puteai rezema bicicleta.
Crezi ca i-a folosit la ceva fumatul?
Exact: deloc!
Pentru ca slabitul tine de metabolism, si o sa ai rezultate de indata ce arzi mai multe calorii decat consumi. In traducere - prin sport.
Se ingrasa parca si mai mult... asta pana cand s-a apucat de tenis de camp si bicicleta.
Intr-un an bun aproape si-a injumatatit greutatea.

| aXy99 a răspuns:

Chiar ai probleme cu greutatea sau e in mintea ta?

| Pe_Viata_Anonim_1994 explică (pentru aXy99):

Am soldurile prea mari....in rest totul e ok

| aXy99 a răspuns (pentru Pe_Viata_Anonim_1994):

Din pacate nu putem alege de unde sa slabim, iar daca o facem, dupa ce renuntam la dieta, vom pune inapoi ce am dat jos. E mai complicat de atat. Incearca sa mananci mai putine alimente procesate bogate in grasimi saturate si carbohidrati simpli (fara sucuri, fast food etc.), vei consuma mai putine kcal si poate vei slabi putin.
Daca prin solduri te referi la centura pelviana, deci strict la os, e genetic si nu ai ce face. Daca ai si grasime pe acolo, ai putea incerca sa reduci alimentele mentionate anterior de catre mine.

| Donsavas a răspuns:

Dacă mănânci prea mult, e semn de bulimie. E o boala nervoasă ce se poate trata cu medicamente care sa ti oprească senzația de foame. Nu e nevoie sa fumezi. Consulta un psihiatru!

| Ineys a răspuns:

Mai bine putin supraponderal decat cu viitor posibil ( sigur ) cancer la plamani si alte si alte si alte afectiuni ce tin de aparatul respirator.

De ce nu poti tine o dieta? Ce ai incercat? Nu te poti abtine de la mancare? Nu-ti place mancarea de dieta? Se mananc foarte bine la dieta, crede-ma. Eu am trait numai cu somon, piept de pui, de curcan la gratar, vita, legume si in general mancare foarte buna, nu vad cum nu ai putea sa tii o dieta. Cred ca vointa te impiedica sa faci asta.

| christine99 a răspuns:

Ce idee buna, o sa fii si grasa si fumatoare, mai ales ca ai zis ca nu te poti abtine de la mancare. Succes!

| Porcusorul a răspuns:

Ar fi prostia vietii tale.

| UnTipObisnuit a răspuns:

Fi foarte atenta la alimentatie. In general, nu grasimile si caloriile ingrasa, ci calitatea lor.
Daca iti cumperi un produs si nu intelegi mare parte din ingrediente, cauta-le pe google in timp ce esti in magazin si informeaza-te despre ele.

Daca vrei sa te interesezi mai tare pot sa-ti spun n studii care spun cat de nociv este zaharul si de periculos asupra greutatii si, evident, sanatatii.

ATENTIE zahar intr-un produs nu inseamna doar sa scrie pe lista de ingrediente "zahar". In imaginea din mai jos, fiecare ingredient de acolo, daca il vezi pe lista de ingrediente inseamna zahar. Dozeaza-ti alimentatia dupa cantitatea de zahar si calitatea efectiva a produselor. Intereseaza-te de grasimile saturate/nesaturate etc.

Evident sa ai si o activitate fizica decenta, insa am auzit de la cateva persoane mai interesate decat mine in acest domeniu, si mai informate, care spuneau (si argumentand prin studiile x, y.) ca sportul nu prea joaca cine stie ce rol in procentajul tau de grasime(daca faci sport suficient pentru o persoana normala, nu sa fi un "coach potato").

Poza despre care vorbeam: https://imgur.com/gallery/Sr03fBx

| ngllllll a răspuns:

Citeste mai mult ca sa slabesti

| uchihasasuke09 a răspuns:

Https://www.descopera.ro/......-apetitul, https://www.medlife.ro/de-ce-ne-ingrasam-cand-ne-lasam-de-fumat.html, https://www.cristianmargarit.ro/2010/12/lasat-de-fumat-ingrasare/. Nu trebuie sa ti diete ca sa slabesti fiindca iti slabeste mult corpul, energia si imunitatea.Nu mai manca asa multi carbohidrati(2 fructe pe zi si putine legume maxim, poti inlocui painea cu paine integrala si sa mananci mai putina), nu mai manca asa multe kcal si sa iti asiguri 1.5g proteina/kg corp.Sa te pui sa faci exercitii compuse cu haltera de 3 ori pe saptamana si 2 zile cardio.Nu uita de odihna si alimentatie.https://stronglifts.com/5x5/#gref nu trebuie chiar la fiecare antrenament sa cresti cu 2.5kg poti si o data pe saptamana.

| kimby a răspuns:

Nu, este o idee foarte proasta deoarece fumatul este cancerigen. Nu cred ca exista nimeni care sa recomande fumatul ca solutie pentru slabit.

| Alinadd a răspuns:

Fumatul iti face orice altceva numai nu te slabeste... deci e o prostie treaba asta. Eu iti recomand sa bei zilnic 2l de apa cu lamaie. Sa iti faci un obicei ca imediat cum te trezesti dim sa bei 300ml de apa calduta iar apoi pe tot restul zilei cei 2l de apa in care storci o lamaie. Redu din alimentatie painea si din zahar