| Dyiannaaa a întrebat:

Am o colega de 12 ani, care e cam grasuta. La 12 ani are 61 kilograme si jumatate, sa nu va imaginati ca e o dita-mai grasana, nu se observa kilogramele in plus datorita inaltimii ei. E inalta, are, cu aproximatie 1, 60 m. A inceput curand o dieta destul de dura pentru ea, azi a mancat un morcov *e mare, nu va imaginati ca o buruiana pitica* si cateva frunze de salata, si a baut apa. Nu are voie paine, sucuri, ciorbe, zahar, sare, cafea, etc. De exeplmu, maine va manca mere, poimaine va manca fruce, cateva mere, are voie sa manance o banana si o mandarina. Poimaine va manca iaurt degresat, 0 % grasime, cu legume, deci are o dieta stricta pe care o respecta. Dieta aceasta va dura o saptamana, in care, ar trebui sa slabeasca 7 kilograme. Datorita inaltimii ar trebui sa ajunga la 50 kilograme, nu la 40-45 cum ar fi indicat varstei. Vreau o dieta pentru urmatoarea saptamana, o dieta care chiar sa ajute. Vrea ca dieta sa fie foarte detaliata.
Multumesc anticipat! :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

La varsta voastra ar trebui sa nu tineti diete. Sunteti in crestere si trebuie sa mancati bine. Abia pe la 16-17 ani trebuie sa va puneti problema dieteelor, dar si atunci sa fie tinute cu cap!

| Dyiannaaa explică (pentru SkyPilot):

Mda -_- NU intelegi, e destul de dezvoltata sa tina "dieta" plus ca a fost la medic si daca se mai ingrasa mult i se da o glanda peste cap, si se ingraasa continuu, iar asta va duce la obezitate. Ea chiar trebuie sa tina dieta.

| Pool77 a răspuns:

La 12 ani? O saptamana fara carne? Bravo, dupa sa nu se planga ca are doar oase pe ea.

| Dyiannaaa explică (pentru Pool77):

Nu o doare nimic, dupa 2 zile de dieta nu mai acce-ta corpul dulciuri, ii se face rau.