| WiLd121414 a întrebat:

Prin ecografie la inima se vede si plamanii?
Adica mai exact, Se vede daca ai fumat?

Mentionez ca am fumat timp de o luna.Maxim 5-6 tigari pe zi.

Si in caz ca intrebati, am 15 ani, si da stiu ca fumatul face rau, de-asta m-am si lasat happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vangaelis a răspuns:

Cografia este o metodă de diagnostic de mare utilitate în toate bolile care afectează organe în care în mod obişnuit nu se află aer (= ficat, rinichi, splină, vezică urinară, ovare, prostată, inimă etc). Undele penetrează greu sau de loc oasele. Deci, ecografia nu prezintă mare utilitate in bolile care afecteaza plămânii, creierul sau oasele însele.

| WiLd121414 explică (pentru vangaelis):

Deci se vede ca am fumat sau nu?

| vangaelis a răspuns (pentru WiLd121414):

Nu, nici la radiografie pulmonara.

| WiLd121414 explică (pentru vangaelis):

M-am dus azidimineata cu un prieten de 19 ani si am facut si la inima si la plamani. La inima nu s-a vazut nimic, iar la plamani se vedeau niste pete de abia vizibile. in fine, m-am linistit. Mersibig grin

| vangaelis a răspuns (pentru WiLd121414):

Pai vezi? ca si asistent medical stiam asta. Doar in cazul dupa ani de fumat intensiv 2 pachete / pe zi se observa ca o pneumonie pulmonara. la cancer pulmonar pe radiografie se vede ca un rac sa stii.

| AlcolicSmile123 a răspuns (pentru vangaelis):

Esti prost/proasta? SE VEDE!

| vangaelis a răspuns (pentru AlcolicSmile123):

Eu nu dar tu? Cine esti si ce ai tu cu mine? avem vreo treaba? ti-am zis ceva? ia zi-mi unde am gresit de te crezi asa zeu?

12 răspunsuri:
| AlcolicSmile123 a răspuns:

1. Se vad* nu "se vede"
2.WTF MAN? 5-6 TIGARI/ZI? Mai mult ca un adult!
3.Da, o sa se vada.
Bafta, si fi un copil normal. Apropo, daca o sa se afle afle cine ti-a vandut tigarile (magazinul) vei putea sa il dai in judecata, este lege sa nu se dea Alcool si tigari la minori (sub 18 ani)

| WiLd121414 explică (pentru AlcolicSmile123):

1.Am vrut sa scriu prima oara daca se vede ca am fumat iar apoi am schimbat; Greseala mea
2.Nu cred ca e mai mult ca un adult... de obicei o persoana care fumeaza de cativa ani fumeaza pachetul pe zi.
3. Sper sa aiba vangealis dreptate.

Nu inteleg ce vrei sa spui prin "fii un copil normal"(Daca te referi sa o iau pe urma drogurilor sau alte chestii ai dreptate.).

| AlcolicSmile123 a răspuns (pentru WiLd121414):

1.Imi pare bine ca recunosti ca a fost greseala ta, altii ar fi zis: "DA CINE P*ZDA MATII ESTI DE MA CORECTEZI?"
2. Poate am exagerat.
3.Nu are deloc.
4.Sa fii un copi normal adica:
a) Sa nu fumezi
b) Sa nu te droghezi
c) Sa nu ai iubit/a la 12 ani
etc.
Lasa-te! Nu iti face viata mai scurta!

| StopShowingOff a răspuns:

Nu-ti fa griji ca nu o sa apara nimic. La mine se vedea dupa 3 ani.

| issulove a răspuns:

Da se vede. Si 5-6 tigari pe zi nu este mult. Tatal meu fumeaza aproape 2 pachete happy