| Addaa1998 a întrebat:

De ieri a inceput sa ma doara coastele si la un moment dat nu am putut respira!
Eram afara singura cu 2 place de cumparaturi cand a inceput sa ma doara si sa nu pot respira ...ca norocul ca eram aproape de casa iar cand am ajuns acasa am stat intinsa sa ma relaxex si dupa vreo 5 minute mi-a trecut!
Ce credeti ca e asta.o boala?
O sa mor?
Si mi se mai intampla dar nu chiar atat de des
Va rog TPU, ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

E o durere aparuta la efort, ca un fel de carcei. Mergi la medic sa faci cateva investigatii. Nu e neaparat ceva grav, dar nici nu e bine sa neglijezi asta, mai cu seama ca nu e prima oara cand ti se intampla.

| Addaa1998 explică:

Plase*

| bєαυтιƒυℓ a răspuns (pentru Addaa1998):

Se scrie Please.

| Addaa1998 explică (pentru bєαυтιƒυℓ):

M-am reparat scriind "plase" din greseala mea "place"

| Wihox a răspuns:

Hey, si eu am avut o problema de genu. dar sa stii ca nu te dor coastele te dor muchii pentru ca sunt prea incordati. Mie mi-au intepenit muschii spatelui si am avut dureri ingrozitoare (am ajuns la spital si mi-a facut o injectie cu calmante). Nu este nici o boala, daca faci sport sau te duci la niste masaje nu o sa mai ai probleme deloc. Sper ca te-am ajutat.

| Wihox a răspuns (pentru Wihox):

Dar pentru a fi sigura du-te si la medicul de familie sa iti dea o trimitere la ortopedie.

| stefioctavia a răspuns:

Nu o sa mori, doamne fereste.du-te urgent la spital pentru ca poti sa ai o coasta rupta sau fracturata care iti apasa pe plamani.de urgenta trebuie sa te duci.insanatosire grabnica!

| bєαυтιƒυℓ a răspuns:

Poate ai rahitism.Sau poate stern infundat.Asta inseamna ca, coastele sunt bagate inauntru si iti apasa pe inima in asa fel incat sa nu mai poti respira.Stai linistita, nu o sa mori.Trebuie doar sa mergi la doctor pentru un control si iti va da un tratament. Eventual exercitii de respiratie, sau ceva asemanator.
Sau poate ai facut efort si cand incercai sa respiri un pic mai tare te dureau muschii de acolo.Asta nu e o boala, i se intampla oricui.

| Allexumis a răspuns:

Stai fara griji nnu e nici o boala si nu o sa mor acst lucru l-am patit si eu mai bine du-te la medic si fa-ti un control