| Virgil18 a întrebat:

Salut! Am 18 ani și vara trecuta ma durea foarte tare o măsea pe partea stânga, asa ca am zis sa merg la stomatologie, acolo mi-a găurit măseaua, mi-a curățat canalele, iar apoi mi-a omorât nervul, mi-a pus o pasta doar pentru câteva zile și mi-a zis sa ma întorc sa mi-o plombeze, iar eu am luat decizia ca nu mai e nevoie sa ma duc sa mi-o plombeze odată ce mi-a omorât nervul(știu, greșeala mea) sunt 4 luni de atunci, iar acum mi s-a umflat maxilarul în dreptul maselei lucrate de doctor, de la diferite persoane am înțeles ca și ei au făcut același lucru ca mine, adică nu s-au mai dus sa o plombeze, dar chiar și după 2-3 ani nu au mai avut probleme, unii spun ca sunt șanse ca doctorii sa nu fi lucrat corect măseaua!? Ma poate ajuta cineva cu un răspuns? MULȚUMESC FRUMOS!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salutare,
Tratamentul de canal necesita cel putin 2 sedinte in functie de dificultate, daca e un dentist dedicat si care lucreaza cu grija.
Ti-a pus acea pasta temporara pentru ca nu a avut timp sa refaca si coroana si de asta te-a chemat inca o zi.
Pentru refacerea completa a formei dintelui mai este nevoie de o sedinta unde o sa iti lege de obicei o matrice in jurui dintelui ( un obiect metalic ca o lama ) si va turna material pentru a reface peretii (unde e nevoie) si interioriul dintelui ca sa arate ca cel initial.
Daca ai stat doar cu acea plomba temporara, apar probleme mai tarziu de diferente de nivel unde dintii nu fac contact cum trebuie si nu este tocmai placut.
Ar trebui sa mergi sa refaci corect dintele.

| Virgil18 explică (pentru anonim_4396):

Îți mulțumesc mult pentru răspuns, mâine la prima ora merg la doctor!

| Virgil18 explică (pentru anonim_4396):

Sincer sunt speriat, ma tem sa nu fie punga de puroi, ca e grav în situația asta!

7 răspunsuri:
| florin926481f a răspuns:

Ce sa nu fi lucrat corect cand omu ti a pus plomba provizorie ca asa e procedura cand iti omoara nervul, plomba asta e doar asa ca sa fie astupata gaura ca mai apoi sa iti termine lucrarea, nu stiu cum ti a trecut tie prin cap sa nu te mai duci.Si inca un lucru, nu te mai luat dupa toti "inteligentii" ca o sa ai de pierdut.

| Virgil18 explică (pentru florin926481f):

Unui pom dacă ii tai rădăcinile se usucă și cade, nu asta e logica? Asta a fost în capul meu de nu am mai vrut să mă duc și a doua oara, și sincer sa fie pentru situația mea financiara actuala, a fost cam piperată ședința, s-a dus efectul anesteziei, și când i-am spus doctorului, mi-a zis în felul următor :"asta e, nu-i nimic, rezista și tu"
Dacă vi cu un răspuns contra, nu rezolvi nimic omule!

| Onisim10 a răspuns:

Cred că nu au lucrat bine doctorii, nu toți doctorii pun efort îndeajuns pentru a remedia toată situația.

| Virgil18 explică (pentru Onisim10):

Nu vreau sa arunci vina pe doctor aiurea, dar exista și șansa ca doctorul sa nu fi lucrat corect măseaua! Mulțumesc frumos pentru răspuns!

| Savu4iosif a răspuns:

Te duci la dentist si vezi problema.