| Dobitoc a întrebat:

Am o durere ingrozitoare de masea. Am luat algocalmin, nurofen dar nu isi fac efectul. Cum ma pun in pat cum ma doare mai tare. Am ramas fara idei, mor de somn dar nu pot sa adorm. Aveti vreo idee de calmare a durerii si sa pot si eu sa adorm.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Reduce cauza durerii!
1. Ia o scobitoare (daca n-ai acasa, atunci ascuti un bat de chibrit) si scobeste bine caria de resturile de mancare!
2. Fa un litru de ceai de MUSETEL, lasa-l sa se raceasca la temperatura camerei.
Clateste intens locul cu cate o gura din ceaiul NE-INDULCIT, pana simti ca te inteapa deja la gingie, dupa care scuipi si repeti clatirea cu o noua gura de ceai.

Ceaiul de musetel are un efect dezinfectant foarte bun!
Daca nu ai puroi, atunci durerea va trece dupa cateva clatiri.
Clatind indelungat, chiar daca ai o fistula cu puroi la radacina maselei, aceasta se va umfla si va sparge dupa o clatire intensa ondelungata. Iar dupa spargere, tot ceaiul va si dezinfecta locul, prin clatire in continuare de cateva ori.

| anonimg a răspuns:

Mai este un medicament pastilă numit Aulin care se găsește la farmacie.
În oraș trebuie să existe și cabinete stomatologice care își oferă serviciile în mod urgent.
Trebuie oricum să repari cât mai repede defecțiunea.

| aXy99 a răspuns:

Nu te-as sfatui sa mai iei un algocalmin, desi ai putea. Suna la salvare daca e asa de grav.

| Dobitoc explică (pentru aXy99):

La urgente nu rezolvi nimic.

| aXy99 a răspuns (pentru Dobitoc):

Atunci indura durerea.

| Dobitoc explică (pentru aXy99):

Mersi. M-ai ajutat enorm.

| PumpkinDoll a răspuns:

Incearca niste lidocaina, dar daca ai infectie nu o sa te ajute prea mult, se simte ca si cum ti-ar ocoli maseaua respectiva.Du-te la dentist, o sa te doara daca o sa-ti dea drumul la infectie dar crede-ma cu dupa n-o sa te mai doara.Stiu foarte bine prin ce treci.

| Ioana_Larisa_1994 a răspuns:

Si eu am avut aceași problemă si atunci cand ma durea foloseam GINGIZOL e extreme de bun

| blackzone93 a răspuns:

Încearcă cu Aulin este foarte bun pentru măsele si se găsește la orice farmacie!

| Alex375937474849181 a răspuns:

Incearca sa pui ceva cald pe obraz ca un prosop. Poti sa mai incerci cu ceai cald pe care sa l ții la masea. Daca nu merge incearca cu apa rece. E posibil sa ai infecție la rădăcina maselei.

| baiatdeoras a răspuns:

Cu o linguriță mică, pune puțin bicarbonat de sodiu în locul unde te doare, și după stai cu fața în jos, cu capul pe pernă pe partea care te doare ca sa faci presiune unde te doare.