| alcaponemafia a întrebat:

Ce parere aveti despre steroidul anapolonul, am citit diferite chesti despre el si toti zic ca este foarte periculos doresc sa consum doar 20 de pastile (mie mi se pare foarte putin) iar dupa sa continui cu proteine.Dau funda pentru cel mai bun raspunsbig grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| antigoni a răspuns:

Spun ca trisatul in sport este o lipsa de caracter! Asa am subanteles, ca faci sport. Cunosc o persoana care a luat anabolizante pe o perioada scurta de timp si a dezvoltat niste tumori (nu cunosc termenul medical exact) la ambii pectorali...a fost nevoie de o operatie, tumorile nu erau maligne, insa acum are niste cicatrici ciudate de parca a avut implanturi cu silicon. Sa fim seriosi...nu ai nevoie de anabolizante, poti face performante sportive cu creatina, proteine si alte suplimente nutritive.

| alcaponemafia explică (pentru antigoni):

Creatina nu este periculoasa pentru organism are ceva efecte adverse?

| antigoni a răspuns (pentru alcaponemafia):

Are efcte adverse daca iei prea multa intr-o zi..ca si orice altceva. Respecti doza zilnica recomandata si isi va face efectul. Creatina este folosita si de fotbalisti, asa ca nu ar trebui sa iti faci griji.

| Marius1985 a răspuns (pentru antigoni):

Asta cu trisatul in sport este o discutie foarte ampla. In primul rand trebuie sa participi la o competitie ca sa trisezi. Si toti sportivii profesinisti folosesc substante dopante (steroizi, sau altele); si nu de ierid e azi, de aproape 80 de ani. Steroizii au fost inventati de antrenori olimpici in colaborare cu chimisti, tocmai pentru a imbunatatii eprformantele sprotive, si abia apoi au fost folositi in medicina. Dar trebuie sa stii si ce faci, nu se iau ca bomboanele.
Si ce spui tu, despre prietenul tau, se numeste ginecomastie, nu este tumoare, este tesut mamar, care se dezvolta din cauza estrogenului (hormon feminin), un posibil efect secundar la anumiti steroizi. De obicei li s eintampla tocmai celor care iau steroizi si habar nu au ce sunt si ce fac; problema se evita simplu ptin adaugarea de antiestrogeni, dar multi nu se intereseaza deloc ce baga in ei, doar baga si apoi se plang ca o patesc.
Nu as recomanda consumul de steroizi, majoritatea nu au nevoie de asa ceva, dar e bine totusi sa fim obiectivi happy

| antigoni a răspuns (pentru Marius1985):

Ce sa spun, multumesc pentru completare happy

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Steroizii nu se iau asa, o sa faci o mare varza. cand vrie sa te apuci de steriozi, trebuie sa ai vreo 7 mese pe zi, conditii sa te antrenezi super-intens ( zilnic, atunci nu te mai supra-antrenezi ), un medic sa-ti faca un ciclu si apoi sa-ti faca un ciclu de recuperare.

Fara ciclu de recuperare nu restabilesti propria productie de testosteron a organismului

| Marius1985 a răspuns:

Salut! Din cate stiu anapolonul este destul de toxic, ataca ficatul. 20 de pastile nu sunt multe deloc, dar nici rezultate nu o sa vezi. uite aici mai multe despre el: http://steroizi.ro/steroizi/anapolon_50.php
Dar ca sa apelezi la steroizi, trebuie sa ai deja experienta in spate, o anumita varsta, nu se iau dupa ureche.