| Marck94 a întrebat:

Salutare tuturor! Am o intrebare, observ ca stranut de mai multe ori de ceva timp. Nu imi curge din nas. Ce poate fi asta? Vreo alergie sau? Am urticarie. Am fost la analize, e totul ok. Dar stranut si nu stiu de ce.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Mara a răspuns:

Sigur e vorba de o alergie, asa patesc si eu. trebuie sa afli care e cauza( praf, polen, par de la animale daca e cazul, sau poate chiar ceva din alimentatie) si sa o indepartezi sau sa o eviti.

Răspuns utilizator avertizat
| Donsavas a răspuns:

Ce zici sa mergi tu la un alergolog si sa-l lasi pe aceasta sa te diagnosticheze si sa afle care este cauza alergiei tale si ce terapie poti urma? E mai bine asa. E specialist-profesionist! Sanatate!

Răspuns utilizator avertizat
| Ironwin a răspuns:

Posibil sa fie o alergie, trebuie sa te gandesti ce ai schimbat in ultimul timp de cand a aparut stranutul. De exemplu o pisica in casa sau praf de afara.

Răspuns utilizator avertizat
| Mara a răspuns (pentru Marck94):

Alergiile astea pot veni de la cele mai stupide lucruri, eu am mai facut alergii de la unele parfumuri si chiar geluri de dus. Si intotdeauna fac alergii de la maini murdare( cand merg cu metroul si pun mana pe scaune, bara, etc). poti merge la medic sa iti faci teste si vei primi o lista cu toti factorii care iti cauzeaza alergii( cam scump te va ajunge cei i drept, dar macar afli ce si cum)

Răspuns utilizator avertizat
| Mara a răspuns (pentru Marck94):

Si inca ceva, la mine unele dintre alergii se manifesta foarte urat si imi trece daca iau o pastila de claritine sau aerius. happy

Răspuns utilizator avertizat
| Mara a răspuns (pentru Marck94):

In ultimul timp am tot descoperit de la ce provin alergiile si am evitat factorii respectivi. alta alergie stupida: daca sunt mult la plaja, mi se umfla usor pielea de pe piept si se inroseste( am fost la medic, m-am speriat prima data cand s-a intamplat) si am fost nevoita sa stau pe claritine o saptamana cat am fost la mare. mare prostie cu alegiile astea. totusi, in ultimii 4 ani nu mi s-a mai intamplat faza cu soarele, ma gandesc ca o fi si ceva pe sistem imunitar( daca e scazut, esti mai sensibil si alergiile se manifesta mai violent). habar n-am...

| Mara a răspuns (pentru Marck94):

Ambele medicamente ma ajuta la fel, am observat totusi ca aerius are un rezultat mai rapid( maxim 3-4 minute). multumesc, multa sanatate si tie!

Răspuns utilizator avertizat