| bennn a întrebat:

Ajutati-ma va rog sa pot conecta un modem 3g rds zte mersi 110, pe tableta e boda revo r85
Nu stiu ce setari trebuie facute, imi arata sus ca am semnal dar n-am net, imi zice nici o retea wifi gasita
FUNDA!

2 răspunsuri:
| Elena_Maria_Dragan_1992 a răspuns:

Cartela SIM 3G nu trebuie sa aiba codul PIN activat! Daca este cumva activat codul PIN pe cartela, atunci bagati cartela intr-un telefon si dezactivati codul PIN.

- Conectati modemul 3G la tableta PC.
- Accesati meniul "Setari/ Setari avansate/ USB Bus Mode" si debifati aceasta optiune. Acest lucru trebuie facut de fiecare data cand porniti tableta.

In acest moment, ledul modemului 3G se va aprinde verde intermitent. In momentul in care se conecteaza la internet, se va aprinde albastru intermitent.

Intrati in "Setari / WIFI & Retele / 3G network settings / New a 3G network" si s efac urmatoarele setari pentru 3G:

- Device: se alege tipul de modem pe care il utilizati.
- Name: se denumeste tipul de conexiune (ex: Vodafone pentru. Vodafone, etc...).
- Phone number: NU SE SHIMBA NIMIC IN ACEST CAMP
- APN: se introduce APN-ul corespunzator retelei folosite (Orange: internet; Digi: internet; Vodafone: internet.vodafone.ro).
- Pin code: se lasa liber acest camp.
- User: se lasa liber acest camp.
- Password: se lasa liber acest camp.

La final se apasa "Connect", profilul 3G pe care l-ati creeat va fi salvat si tableta se va conecta la reteaua 3G. Ledul de stare al modemului 3G va ramane aprins albastru si simbolul de "3G" va aparea in bara de stare a tabletei.