| anonim_4396 a întrebat:

Am 2 placi placa integrata si placa dedicata 950m cum pot sa scot placa integrata, ca in alte jocuri se activeaza placa integrata il loc de placa dedicata.

4 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Urmeaza pasii din urmatorul videoclip: https://www.youtube.com/watch?v=rvaAfCBCJ2M si nu vei mai avea astfel de probleme.

| Frank51 a răspuns:

La jocurile mai slabute intra placa integrata automat, daca dai click dreapta pe jos, poti intra in el cu "Run with high performance graphics" si va rula orice joc cu dedicata. Sau poti urma tutorialul de mai sus ^^^.

| Catalinlupu23 a răspuns (pentru Frank51):

Mie nu imi apare run with high performance graphics.

| Bizon95 a răspuns:

NU AI PLACA DEDICATA

NOOOO SHlT

ai o placa integrata si un accelerator 3D care NU e placa video si DOAR GPU (procesor grafic)

ca sa intelegi, "fenomenul", producatorii de hardware NU au un termen exact al ideii de mai sus, asa ca se folosesc de cunostiintele "populare" care e o imbecilitate amarata, dar asta e viata, asa ca numesc dedicata o chestie care nu e placa video absolut deloc

si, ei bine, DE CE NU E PLACA VIDEO?!?
pentru ca (si asta te intereseaza SERIOS pe tine pentru ca e practic EXPLICATIA RASPUNSULUI "NU") definitia unei placi video este IN PRIMUL RAND faptul ca pune imagine pe ecran, ei bine un accelerator 3D NU se incadreaza DELOC in definitia asta pentru ca NU E DELOC CAPABIL SA PUNA IMAGINE PE ECRAN, numai cea integrata e

si ca sa ZDROBESC, idiotii care vin sa ma contrazica (s-a contrazis cu mine cineva la un moment dat, pentru ca nu e prima oara cand cineva pune intrebarea asta), modelul asta: placa video INCAPABILA 3D, iar pe langa ea, un accelerator 3D a fost prima idee de grafica 3D in PC-uri (sau printre primele, cel putin), se numea pe vremea aia Voodoo 3D FX si daca aveai unu iti mergea 3D-ul la 800x600, daca aveai doua iti mergea 1024x768, iar daca nu aveai placa video atunci NU AVEAI IMAGINE... DELOC

in plus ideea e atat de inradacinata... in telepele comerciale, ca nici un program de windows NU spune altceva decat ca e placa video, doar in Linux unde tepele comerciale nu se mai aplica, daca dai comanda: lspci, o sa apara:
"01:00.0 3D controller: NVIDIA Corporation GM107M [GeForce GTX 850M] (rev a2)"
cel putin asa apare la mine!

totusi, ca solutii la problema ta, incearca sa instalezi driverele video direct de pe site-ul Nvidia (nu alea din windows update), apoi sa te duci in Nvidia Control Panel si sa pui "default" placa video Nvidia, si nu "auto-select", totusi unele jocuri si programe NU VOR si/sau NU STIU, cum ar fi Metin