| CostinxD a întrebat:

Am windows 8.1 si mi se aprindea laptopul in maxim 7 secunde cu tot cu programe incarcate gata de folosire, am luat tuneup 2014 ca am crezut ca e mai bine sa-l optimizez ca poate se misca si mai repede si acum mi se aprinde in 18 secunde + lag pana se incarca tot... data trecuta folosisem niste setari in regedit de la o intrebare TPU dar nu o mai gasesc si ma gandeam ca poate stiti voi setarile acelea din regedit cu autokill 1 sau ceva de genu.
Tuneup 2014 mi-a facut pc-ul praf!
Dau funda

Răspuns Câştigător
| Cronki a răspuns:

laughing ...stai kill Tuneup'ul e rege! Ccleaner nu'i necesar pentru cei care se pricep la calculatoare, dar pentru 90% din utilizatori este un kit bun.
Acum 2 luni m'a sunat o tipa din Franta si mi-a spus ca are partitia C: plina, desi are doar trei programe instalate. De la distanta nu poti sa'i spui omului ce anume sa faca, mai ales daca nu stie unde'i si ce functii are o banala tasta precum Ctrl! I'am spus sa ruleze ccleaner si a eliberat astfel vre'o 35Gb din HDD.
Da, chiar 35Gb, si eu m-am mirat!

Apoi la dezinstalarea unor programe raman in PC multe file, multe registry inutile care trebuiesc indepartate, mai ales ca astea pot intra in conflict cu alte programe, care urmeaza sa fie instalate.
Deci ccleaner e necesar dar Tuneup'ul asta e catastrofal pe un system. L'am instalat si l'am testat. Nu merita achizitionat! Sa ma plateasca sa'l folosesc si tot nu l'as instala! laughing

9 răspunsuri:
| Cronki a răspuns:

Daca te-a mancat in cur sa faci optimizari cu kituri de genu, care nu fac altceva decat o mare aiureala in tot sistemul operativ. Sa-ti fie invatatura si sa nu le mai folosesti! Ccleaner este suficient, dar numai cand e neaparata nevoie!

| K0sti a răspuns (pentru Cronki):

Ccleaner e o porcarie si mai mare decat Tuneup! Il intrece de departe! Numai eu stiu cate calculatoare am reparat din cauza lui!

| Goonies a răspuns (pentru K0sti):

Si ce anume a facut CCleaner astfel incat sa fie nevoie de reparatie? Chiar sunt curios.

| K0sti a răspuns (pentru Goonies):

A busit registri la windows, si a facut unele programe nefunctionale! Cand dadeai click pe aplicatie nu se mai deschidea, spunea ca nu-si gaseste calea! Cele mai des probleme intalnite dupa utilizarea lui!

| Goonies a răspuns (pentru K0sti):

Il folosesc de vreo 2 ani si nu am avut astfel de problema. Poti sa incerci HiJackThis pentru ceva mai complex.

| K0sti a răspuns (pentru Goonies):

Mersi, nu folosesc asa ceva. Eu vorbesc de calculatoarele clientilor care imi vin la reparat!

| Cronki a răspuns (pentru K0sti):

laughing ...stai kill Tuneup'ul e rege! Ccleaner nu'i necesar pentru cei care se pricep la calculatoare, dar pentru 90% din utilizatori este un kit bun.
Acum 2 luni m'a sunat o tipa din Franta si mi-a spus ca are partitia C: plina, desi are doar trei programe instalate. De la distanta nu poti sa'i spui omului ce anume sa faca, mai ales daca nu stie unde'i si ce functii are o banala tasta precum Ctrl! I'am spus sa ruleze ccleaner si a eliberat astfel vre'o 35Gb din HDD.
Da, chiar 35Gb, si eu m-am mirat!

Apoi la dezinstalarea unor programe raman in PC multe file, multe registry inutile care trebuiesc indepartate, mai ales ca astea pot intra in conflict cu alte programe, care urmeaza sa fie instalate.
Deci ccleaner e necesar dar Tuneup'ul asta e catastrofal pe un system. L'am instalat si l'am testat. Nu merita achizitionat! Sa ma plateasca sa'l folosesc si tot nu l'as instala! laughing

| K0sti a răspuns:

:))) Poate ii spui si fetitei ca ea il lauda peste tot:
http://www.tpu.ro/......a-este-ce/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Run-regedit-HKEY_LOCAL_MACHINE-SYSTEM-ControlSet001-Control-WaitToKillServiceTimeout...seteaza valoarea 100!

| ҲҲƠƠƤƧҲҲ a răspuns:

Daca vrei sa ti-se incarce iar repede downloadeaza: Glary utilites si apoi fa optimizare etc. si curate-l si du-te in optimizare si da-I la Managerul De Pornire si opreste-le pe toate si o sa vezi ca se incarca in 7 secunde calculatorul. Sper ca te-am ajutat. Fundita?