| Rares3 a întrebat:

Bună, am nevoie de câteva păreri din partea voastră. Vreau să îmi schimb telefonul (iPhone 11) pentru că vreau ceva mai bun din punct de vedere al luminozității afară și câteva caracteristici în plus. Dintre opțiunile pe care le pot alege sunt: iPhone 13 pro și Samsung S22 Ultra (varianta 8 gb RAM și 128 stocare). În special, vreau ca telefonul să fie unul luminos, deoarece atunci când sunt afară, ecranul actualului telefon este foarte slab luminat… Nu mai zic că uneori are câteva bug-uri și scade semnificativ luminozitatea, chiar dacă ea este setată la maxim. În principiu, vreau ca telefonul să îndeplinească aceste caracteristici:
1. Să aibă un ecran bun și luminos
2. Să țină bateria măcar o zi
3. Să facă poze bune (nu prea fac poze decât foarte rar, dar atunci când fac, să fie ceva de calitate)
4. Să se miște fluent și rapid
5. Să fie măricel ca dimensiune
plus altele. Să vă zic câteva lucruri despre cum folosesc eu telefonul zilnic: în mare parte a zilei îl folosesc pentru Facebook, Messenger, etc. Nu sunt fan așa de mare al jocurilor, decât foarte rar atunci când mă plictisesc și nu am altceva mai bun de făcut. Dacă mă ține bateria până seara, sunt foarte mulțumit.
Din câte am auzit de pe net, bateria lui S22 Ultra nu ține prea mult, iar de aceea am apelat la voi pentru a mă sfătui ce să aleg. Din punctul de vedere al dimensiunii, am fost la Altex, iar Samsung-ul este destul de Ok pentru mâna mea. Design-ul mă atrage și mai mult, mai ales ca ador telefoanele pătrățoase. Cât despre ecosistem, nu prea am preferințe. Aștept părerile voastre.

4 răspunsuri:
| StripperRaoul a răspuns:

Eu n as da iphone veci pentru nimic in lune. cel mai smecher sistem de operare ever. curat sigur si usor de folosit si eu vine de pe android pe ios da pe mine Samsung sau androidul nu ma mai vede in harababura aia. si eu sunt fan ecrane patratoase am avut note 8, 9. acum am iphone 13 pro max inainte xs max. dar pentru mine ii cel
Mai bun tel ever. bateria ii cea mai tare tine si 2 zile.

| Moggy a răspuns:

Samsung este un telefon mult mai bun din punct de vedere al performanței si al sistemului de operare. Iphone face poze mai bune si cam atat.
Decizia e strict a ta, eu recomand Samsung

| Rares3 explică (pentru Moggy):

Mulțumesc pentru părere. Da, într-adevăr iPhone este bun pe partea de fotografie (și nu numai), lucru pe care eu îl fac destul de rar. Venind de pe un iPhone, m-am cam plictisit de aceeași interfață și parcă aș vrea să încerc ceva nou. Aș vrea să merg pe Samsung, dar nu știu cum vă fi cu bateria…

| Moggy a răspuns (pentru Rares3):

O sa tina mult bateria, stai linistit, mai ales cum tu nu prea il folosesti laughing