| Mihaa22 a întrebat:

Buna.
Am o problema la laptop.
Cand fac click stânga dureaza câteva minute pana se deschid opțiunile (fereastra cu refresh, personalizare, afișare etc).
Aveți idee ce as putea sa-i fac sa își revină? Mersi

7 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Cumperi alt laptop, asta daca n-ai expertiza in a-ti instala un linux mai light, asta in eventualitatea in care componentele sunt slabe si nu i-ai facut ceva in marja virusare-overbloating.

| NLS a răspuns:

Ce procesor are, cat % e folosit cand incerci sa lucrezi,
cat RAM are, si cat foloseste din cantitatea totala?
(click dreapta pe Taskbar - Task Manager - Performance)

Reinstaleaza (restaureaza) Windowsul, folosind mai intai metoda simpla: Reset This PC

Mergi la Settings - Update & Security - Recovery - Reset this PC - Get Started -
daca ti-ai salvat in alta parte
(in alta partitie sau pe un HDD extern, stickuri, etc)
tot ce aveai important pe partitia C:\
(cea unde se afla Windowsul),
poti alege "Remove everything".

Daca nu, alege "Keep My Files". (va pastra intacte documentele din Downloads, Documents, Pictures...)

E de preferat sa iti muti totusi chestiile importante pe alta partitie si sa alegi prima varianta.

Daca faci asta si tot incet merge, revino cu feedback, si incearca sa ne spui daca vezi vreun proces care foloseste mult din putera procesorului.
Taskbar - Task Manager - Processes

In ultima instanta, daca nu identifici nici un serviciu sau proces care foloseste procesorul, ar trebui reinstalat Windowsul prin metoda clasica, cu kit de instalare scos de pe site-ul Microsoft (daca e vorba de Windows 10 sau 11), creat un stick bootabil (preferabil nu direct, ci prin utilitarul gratuit RUFUS, pe care il gasesti pe net).

| gabicoo a răspuns:

Ai incercat cu un mouse? Tot așa de lent reacționează?
Presupun că problema ta e la butonul fizic de pe laptop din zona de atingere! Ori e uzat contactul pentru că ai tot făcut click ori a intrat praf acolo! Eu folosesc un mouse wireless și nu am probleme!
Dacă nu e problemă fizică atunci e una de soft!

| Dismally a răspuns:

Cat ram ai la laptop? Incearca sa reinstalezi Windows-ul, asta ar trebui sa rezolve problema.

| Mihaa22 explică (pentru Dismally):

E proaspăt resetat din fabrica laptopul

| gabriel2004o a răspuns:

Scrie modelul laptopului cu procesor și cautam noi restul

| iEMANUWEL a răspuns:

De obicei nu are nici o treaba Ramu-l daca este nou. De obicei daca ai ocupat in C foarte multe documente etc procesarea este mult mai greoaie. Trebuie facut optimizare laptopului, SSD sau HDD daca este prea plin iar va merge greu. Ramul in cazul tau nu ar trebui sa fie problema. Ramu-l in cazul in care nu functioneaza ar insemna sa fie ars, si sa ruleze greu si Windows-ul. Te sfatuiesc sa instalezi aplicatia CPU-Z iar acolo vei vedea toate componentele si mai ales cati rami functioneaza in momentul acela, daca ai 8 si scrie 4 atunci al 2-lea slot cu 4 este nefunctional/ars. Succes!