| cryssa_8542 a întrebat:

Buna!
As avea si eu o intrebare:am o multifunctionala canon mp250 si imi cam face figuri de la un timp.Problema este ca imprimanta mea nu mai printeaza si atunci cand vrea sa imi printez imi arata o eroare "the following ink has run out", dar cartusul este la locul lui si l-am scos si l-am pus de foarte multe ori.

funda

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Canonurile sunt foarte păcătoase de felul lor.
Cartuşul conţine un cip care, după un anumit număr de printări, îi dă driverului semnalul potrivit căruia cartuşul este gol (indiferent dacă în realitate lucrurile stau aşa sau nu).
Downloadează programul MPTool, de aici: http://www.mediafire.com/? 2cqullzm9cn şi resetează cartuşul corespunzător celui care-ţi dă eroare.
Dacă nu-ţi merge cu MPTool (există 60% şanse să nu-ţi meargă) atunci fă în felul următor: Îi dai print la ceva (orice) şi, în momentul în care îţi apare eroarea, ţine apăsat vreme de 5 secunde butonul de resume/reset (ar trebui să fie de culoare roşie) de pe imprimantă.
Apoi, după ce se anulează comanda de imprimare, închide şi redeschide imprimanta şi apoi dă-i print din nou. Asta merge 100% numai că nu pentru multă vreme, după aceea va trebui din nou să faci asta.
Desigur, există şi soluţia oficială să schimbi cartuşele, soluţie care merge mai mult decât sigur dar, care, din păcate este cam foarte scumpă pentru vremurile de astăzi.
Sper că te-am ajutat.

1 răspuns:
| Oxandero a răspuns:

Salut!
Daca iti da eroarea "the following ink has run out" si cand iti apar cartusele, unul din ele are un X rosu, inseamna ca respectivul cartus s-a terminat si trebuie inlocuit.
Spor!