| Stoica_Paul_1996_csBA a întrebat:

Bună >: puteți să-mi spuneți și mie vă rog frumos un laptop, sau mai multe, la care să meargă GTA V say dacă nu, măcar CS:GO, să fie mai ieftin de 2000-1500. Săru'mâna >:'

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Recomand unul refurbishet, adică recondiționat.A nu se confunda cu second hand că nu e același lucru.Laptopurile de genul ăsta provin în mare parte de la firmele din afara țării sau de la garanții, au fost reparate de micile defecte sau completate cu piesele lipsă, adică recondiționate cu piesele originale(de la baterii la harduri, etc), și apoi re-vândute; singura problemă fiind acea că sunt de generații un pic mai vechi(un an doi maxim, dar fac față cerințelor software de azi). Astfel poți avea un laptop ce nou valorează peste 2000 lei la juma' de preț numa că o venit de exemplu din Austria fără hard disc și cu bateria ce trebuie schimbată de la contabilitatea unei firme.
Recomand așa ceva:
https://www.vexio.ro/......in-7-home/
sau
https://www.vexio.ro/......ws-7-home/
Are SSD=> viteză de lucru mult mai bună și o autonomie mult peste unul ce are hdd
iar dacă ai plusa puțin te-ai pute alege cu așa ceva:
https://www.vexio.ro/......fessional/
Succes

| bogdan324 a răspuns (pentru DeyCj):

El nu are nevoie de pc-uri de office, o bucata de plastic ambulanta din zilele astea are performanta mai buna decat alea, ele avand si placi video dedicate, de care el are nevoie pentru ca vrea sa se joace.
http://www.pcgarage.ro/......nux-black/
CS GO va rula lejer pe maxim cu peste 60fps, dar daca vrei gta 5 va trebui sa ii cumperi inca 4gb ram altfel o sa ti se blocheze din 5 in 5 secunde dupa 5 minute de joc, garantez ca daca faci asta o sa duci si gta-ul foarte ok, o sa ai in jur de 35fps pe medium-high si nu vorbesc din auzite, am testat.
Ram-ul nu e scump dar merita, mai ales cand ai vreo 10 tab-uri in chrome,iar pe langa asta mai ai si skype, steam, un joc etc care ruleaza simultan.
Uite niste rami compatibili
http://www.pcgarage.ro/memorii-notebook/crucial/4gb-ddr3-1600mhz-cl11-5/

| DeyCj a răspuns (pentru bogdan324):

Nu știu de ce mi-ai răspuns mie, dar în fine...
Crucial...Bani aruncați pe branduri
Acer-ul ăla, numa brandu îi de ele, calitatea.....nu prea.Placa video poate fi ea și de 100 de gb că dacă e pe 16 sau 32 de biți o poate arunca că jocul îi va rula nașpa.
Un laptop recondiționat are piese mult mai de calitate în el decât orice laptop nou ce se fabric acum, mai ales la banii ăștia unde toate intră în capitolul consumabile, adică chestii de unică folosință la care nu are sens să faci upgrade-uri(faci degeaba), nu fiabile măcar 3 ani.

| bogdan324 a răspuns (pentru DeyCj):

Poate sa fie din titaniu acel laptop, daca nu are si ceva hardware in el, degeaba.Si sunt 100% sigur ca acel laptop este mult mai bun in gaming decat un refurbished vechi de ani de zile(duce gta 5 in 1080p pe low-medium cu 30fps, fata de un Intel hd 3000 dintr-un refurbished care nu duce nici gta 4.Omul cauta laptop pentru jocuri, nu ca sa dea ciocane in el sa testeze rezistenta. Oricum in interior nu exista calitate, doar diferente hardware si atat, ca laptop-ul e mai fragil asta-i partea a doua dar eu detin un laptop asemanator cu acela si poti da si cu pumnul in el ca nu se crapa.

| BobocelMihai a răspuns:

Pentru GTA V iti trebuie grafica buna merge si PC dar trebuie sa ai minim 3gb de RAM dar sa fie 4 mai bine si placa video dedicata cu miniprocesor si ventilatie de 2 GB nu conteaza marca aman2 costa cam 500 de lei