| houyhnhnm a întrebat:

am o intrebare legata de captura video de pe o camera mini-dv. Cum pot sa conectez prin firewire camera video la laptop (laptopul meu nu are port firewire)? Am vazut un cablu firewire-usb, dar nu stiu daca din punct de vedere al calitatii video scoase e acelasi lucru cu unul firewire simplu, pentru ca am inteles ca prin firewire iese la o calitate mai buna decat prin usb. Ar trebui sa imi cumpar un adaptor firewire pentru laptop? Sau cablul respectiv si-ar face treaba?

Răspuns Câştigător
| Zartbitter a răspuns:

Dacă găsești cablu, este suficient.
Cablul (respectiv portul) nu are legătură cu calitatea datelor, întrucât imaginea a fost deja înregistrată. Singura diferență este viteza de transfer.

| houyhnhnm explică (pentru Zartbitter):

Asa stiam si eu, dar am citit pe niste forumuri ca prin firewire s-ar transfera la o calitate mai buna, pentru ca usb-ul 2.0 desi ar avea viteza mare, nu stiu daca chiar merge la acea viteza si prin urmare s-ar mai pierde frame-uri si calitatea scade. S-ar putea sa bat campii, dar din proprie experienta, cand descarcam clipuri de pe minidv in calculator prin usb nu erau cine stie ce calitativ. Nici nu ma astept sa scot HD-uri la 1080p, dar oricum sunt prea slabe. Rezolutia era undeva pe la 320*240 sau ceva de genul. Nu mai zic ca windows 7 nu prea imi vede camera cand o conectez prin usb si singura rezolutie pentru descarcat pe care mi-o arata Sony Vegas e cea de mai sus. Oricum, multumesc pentru raspuns. Cred ca o sa imi cumpar un adaptor firewire pentru laptop ca nu e foarte scump si o sa vad daca e vreo difrerenta.

| Zartbitter a răspuns (pentru houyhnhnm):

Stai liniștit. Imaginează-ți că descarci ceva de pe internet. Dacă ai o conexiune slabă, fișierul ajunge mai greu. Asta e singura diferență vizibilă :-)
Clipul este deja înregistrat, calitatea sa nu se schimbă. E vorba de ce poate face placa ta video, că ea face calculele pentru codificare.

3 răspunsuri:
| furios4you a răspuns:

Cumpara o placa de captura si folosesti cablul s-video. merge super si nu pierde calitate