| anonim_4396 a întrebat:

Care e mai bun:
1. Intel Core I5 1035G1 sau AMD Ryzen 5 3500U?
2. Intel UHD graphics sau Radeon Vega 8?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

1. Intel ul, cam cu 25%
2. Vega

| FanGaming98 a răspuns (pentru NLS):

Scurt și la obiect. Mulțumesc

24 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Daca vrei gaming fara placa video dedicata mergi pe AMD ca poate te mai joci ceva, dar pe placa integrata de la Intel slabe sanse.

| FanGaming98 a răspuns (pentru Ineys):

Dar ca procesor care e mai bun? Mă gândesc să iau un Huawei Matebook D15 pentru office cu AMD, dar îmi clipește și un Asus X509J cu I5

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru FanGaming98):

Ce taskuri de office vei face in mod uzual? Pentru asta cel mai bine iei cel mai ieftin laptop cu un display cu care sa te intelegi bine, pana si procesoarele low-end sunt foarte ok pentru munca de birou uzuala.

| FanGaming98 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Rutina ar fi cam așa:
Pornesc laptopul - pornesc Office - deschid browser - caut info pe net - fac proiectul - mă uit la un film - închid laptopul. Dar le-aș vrea pe toate extrem de rapid și fără lag. Cum e următoarea configurație?: Amd ryzen5, 8Gb ram Ddr4, Ssd 256gb, radeon vega 8?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru FanGaming98):

Nu ai zis in ce consta proiectul. Rapid si fara lag implica musai un SSD. Poti sa iei fara nici un stres cel mai ieftin laptop cu i3, 8 GB de memorie, SSD. Daca nu te joci, e de preferat sa te uiti sa fie ceva durabil, nu racheta. Ai putea chiar sa iei ceva refurbished de clasa business cu 3 ani garantie - https://www.pchouse.ro/......ished.html - 1700 RON, licenta de Windows inclusa, model facut cu simt de raspundere.

| FanGaming98 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Proiect în Office : powerpoint și word, pur și simplu prezentări făcute cu informații scrise la tastatură. Am pus ochii pe un Huawei matebook D15 (https://altex.ro/......P53010UAJ/ cum ar merge acesta?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru FanGaming98):

Frumos, nu zic nu, dar:
1. Ai nevoie MUSAI de mobilitate? Esti dispus sa iti crape bateria/placa de baza dupa ~2 ani si sa nu mai merite reparat?
2. Mai citeste postul meu precedent. Vezi cit costa un Elitebook nou.

| FanGaming98 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu înțeleg ce vrei să spui prin '' să crape placa de bază''
+fără supărare, nu îmi place acel laptop de care zici...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru FanGaming98):

1. Planned obsolescence. Laptopurile low-end si mainstream rar daca prind peste 5.000 de ore de functionare. Sistemele de racire si modul de conceptie sunt facute ca sa tina o perioada limitata.
2. Acel laptop de care zic nu trebuie sa iti placa, ca nu il inramezi si il pui la expozitie. E model din clasa business care pleaca de pe la 5.500 RON. Ideea e ca, dpv CONSTRUCTIV, e cu mult mai solid decat toate spanacurile astea noi pe care le poti gasi cu pana in 3000 RON. Simplu.
Si tot nu mi-ai raspuns daca chiar ai nevoie de mobilitate sau ti se pare tie misto laptop.
Scurta povestioara: acum vreo 7-8 ani, imi zice o verisoara ca vrea laptop. Dupa o discutie scurta, ajung la concluzia ca nu are nevoie de laptop, doar ca auzise ea pe la altii ca ar fi mai cool laptop. Unul de-ala ieftin de pana in 1500 RON, desigur. Ei bine, i-am luat un desktop Pentium IV (prima generatie), Dell, scula business refurbished. Modelul avea vreo 8 ani de la fabricatie, insa hard discul era schimbat recent si avea doar vreo 300 de ore de functionare. Genul de desktop care nou pleca de la vreo 2000 de dolari - carcasa superba, design incredibil de inteligent al sistemului de racire, sursa de vreo 120 W, totul gindit pentru a merge ceas si a rezista in timp. De atunci a avut inclusiv o inundatie care i-a bagat apa in carcasa - sistemul ala inca merge ireprosabil. Chit ca are Windows XP pe el si e antic ca si configuratie. Oare cate laptopuri ar fi schimbat de atunci si mai ales cit ar fi costat-o daca se lua dupa "cunoscatori" si nu ma asculta pe mine? 3? 4? 5?

| FanGaming98 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Repet: Nu-mi place acel laptop de care zici

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru FanGaming98):

Pune un sticker pe el. Sa mor eu, nu pot sa inteleg treaba asta. CE VREI DE LA UN LAPTOP CA SA ITI PLACA? Vrei unul care sa iti placa si sa crape dupa un an-doi, sau unul care SA TINA?

| FanGaming98 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Să fie unul frumos care să țină

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru FanGaming98):

Modelele de business sunt facute ca sa tina, nu sa fie frumoase. Ce nu iti place la ala de exemplu si ce ai modifica la el ca sa iti placa? Sa inteleg si eu ca poate reusesc sa iti recomand altceva cum trebuie din gama asta. P.S. Laptopul meu, care se intampla sa fie praf si pulbere, eram constient ca e urit cu spume cand l-am luat. In principiu si-a facut treaba, si asta ma interesa. Sa inteleg ca si asta ar fi urit, nu? https://www.pchouse.ro/......ished.html

| FanGaming98 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

În primul rând, da, și ăla e urât
În al doilea rând, nu voi lua niciodată un laptop second hand sau refurbished.
În al treilea rând nu voi accepta un procesor mai mic de Core I5/Ryzen 5, ecran mai mic de 15 inchi

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru FanGaming98):

SH/refurb cu 3 ani garantie? Bine mai, atunci ia o mizerie de-asta noua si mai discutam peste un an-doi cand o sa crape. Sante, liberte, fraternite, egalite, si alte de-alea!

| FanGaming98 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Chiar crezi că orice laptop din ăsta nou se strică așa cu una cu două?
Atunci de ce mai luăm toți din astea noi și nu vedem peste tot din astea vechi? De ce nu se vând astea vechi așa ca alea noi, dacă tot sunt așa bune? Înseamnă că noi toți luăm mizerii care se strică, care crapă după doar 2 ani? Atunci de ce se mai cumpără? Asta poți să explici?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru FanGaming98):

Se cumpara din acelasi motiv din care selly, ngang si alte mizerii fac milionul de vizualizari in 12 ore. Nu e vorba de chiar cred ca... ci de statistici, planned obsolescence, review-uri serioase, am si un prieten care a lucrat intr-un service niste ani buni si guess what? Si el cand isi cumpara un laptop nou se uita dupa refurb-uri/sh-uri de clasa business. Dintre astea noi, daca vrei ceva care sa si tina, ai de scos macar vreo 6000 RON din buzunar, e atit de simplu. Plus de asta, daca in momentul in care ai de ales intre un laptop facut in 2016 cu pret de vreo 3000 de dolari pe care dai ~1800-2000 RON si il iei cu 3 ani garantie, baterie detasabila, posibilitati de expansiune, carcasa de magneziu si unul nou cu bateria lipita de placa de baza, posibilitati de upgrade ca si nule, carcasa din plastic vai de ea, 2 ani garantie... tu mergi pe varianta a doua, chiar nu mai am ce comenta. https://www.geckoandfly.com/......omparison/

| FanGaming98 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

'' În al doilea rând, nu voi lua niciodată un laptop second hand sau refurbished''

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru FanGaming98):

... pentru ca de aia. "Mai bine o virgina pe care au spart-o altii in toate gaurile decat una care a avut o relatie-doua stabile, pe termen lung." Ai niste idei preconcepute paguboase care nu au nici un fundament logic. Ia si citeste macar linkul de mai sus si mai discutam dupa aia.

| FanGaming98 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am găsit niște modele de laptop noi interesante

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru FanGaming98):

Da sa vedem...

| fana1vulpitza2000 a răspuns:

Nu știu nu mă pricep

| FanGaming98 a răspuns (pentru fana1vulpitza2000):

Oare chiar a meritat efortul de a scrie acest răspuns? Dacă nu te pricepi atunci nu răspunde