| Vectra1 a întrebat:

Ce windows este cel mai bun din punct de vedere al jocurilor (sa mareasca performanta in jocuri, sa nu mearga scadat)

Răspuns Câştigător
| Marius1789 a răspuns:

Windows 7 Ultimate a fost cel mai bun, cel mai optimizat. Când a apărut Windows 8, a fost un fail, era prin de lag, bug. A apărut updatarea la 8.1, în acest update a optimizat tot și consumă foarte puține resurse pentru a rămâne cât mai mult pentru jocuri/aplicații. Părerea mea este câ Windows 8.1 e cel mai bun deocamdată că prin septembrie apare Windows 10 și "cică" va fi cel mai bun.

| Jipa95 a răspuns (pentru Marius1789):

Gresit! Windows 7 ultimate este o mizerie de marketing creata pentru platforme de testare! Windows 7 pro are cateva unelte in el potrivite pentru cei care lucreaza foarte mult la calculator, iar pentru un home user care doar sa joaca pe un pc, se uita la filme, etc, exista windows 7 home premium care este cel mai ok in momentul de fata!

| Vectra1 explică (pentru Jipa95):

De 8.1 ce parere ai? big grin

| Jipa95 a răspuns (pentru Vectra1):

Personal, nu prea il ingit. O da bine pe laptopuri cu ecrane tactile, tablete si toate prostiile astea, dar pe un dekstop nu prea este o alegere ok.Nu stiu ce face fiecare cu sistemul de operare, unii poate il folosesc doar ca sa le porneasca jocurile... caz in care interfata sistemului e irelevanta.
Ce pot sa spun e ca eu personal LUCREZ intens pe computer, 10-12 ore pe zi, am 30 de ferestre deschise pe 3-4 monitoare in mod constant, folosesc meniul de start mult, folosesc taskbar-ul interactiv din Win7, foldere, navigatia din explorer, scurtaturi din taste precum si multe alte functii ale interfetei...
Cand am incercat acel Windows 8 parca aveam 3 maini stangi, nimic nu mergea cum trebuie, nimeream aiurea in "hot corners" deschizandu-mi-se chestii de care nu aveam nevoie, RIBBON bar-ul din explorerul din 8 este foarte prost gandit, iar launcher-u ala cu tile-uri colorate e GAY.

10 răspunsuri:
| vali1985 a răspuns:

Eu folosesc windows 7 ultimate si pot spune ca este un windows foarte bun, dar trebuie sa ai si un calculator care sa ruleze acele jocuri.

| Vectra1 explică:

Eu am laptop, o sa incerc 8.1 si o sa incerc si home premium, cum ai zis tu

| Vectra1 explică:

Intelegand ca home premium este pentru jocuri, cum ai zis tu

| H3cky a răspuns:

Eu folosesc windows 7 ultimate si pe calculator XP, dar mai multe jocuri intra pe XP decat 7 ultimate

| Playgames_Seehowone_Moldovan_1995 a răspuns:

Cel mai bun windows pentru jocuri este 7 profesional, îmi merg aproape toate jocurile, dar am auzit ceva si despre update-ul la windows xp service pack 3 la fel de bun pentru jocuri.

| MN_Daria_1995 a răspuns:

Eu il am pe 7 si merge excelent!

| Alexe_Cretu_1993 a răspuns:

Depinde de sistemul tau de operare. Mereu cel mai ok pentru jocuri a fost XP. Acum depinde daca iti suporta pc-ul tau Windows 7 Ultimate poti sa-l instalezi si sa-i dai un up sa isi actualizeze sistemul singur.