| AlecsAnndru a întrebat:

De ce, cand opresc calculatorul din start isi da restart? Funda pentru cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| AlexandruShark a răspuns:

Deoarece firele sunt bagate gresit! Uita-te in unitate de la butonul start si o sa vezi ca in spatele butonului e firul care face conexiunea punele invers sau cum trebuie, vezi ca ai acolo jos unde bagi mufa scrie restart, shutt down etc! Succes!

| VyrusEleven a răspuns (pentru AlexandruShark):

Serios? laughing este din setarile soft-ului nu de de la hardware. Este setat co optiune principala restart nu shutdown.

| AlecsAnndru explică (pentru AlexandruShark):

AlexandruShark, daca desfac unitatea si fac ce mi-ai zis tu mi-e frica sa nu bag fierele gresit sa nu faca un scurt ceva, si sa il arunc dupa accea la SALUB sau ROSAL laughing

| AlexandruShark a răspuns (pentru AlecsAnndru):

Roaga si tu pe cineva laughing Nu e foarte greu...

9 răspunsuri:
| floryn1993 a răspuns:

Reinstaleaza windows-ul

| AlecsAnndru explică (pentru floryn1993):

Am reinstalat de 10 ori pana acum.

| availablehandyman a răspuns:

Intra in Bios! si seteaza actiunea butonului acolo! daca nu sti zi la cineva care se pricepe!
happy

| availablehandyman a răspuns:

Sunt incurcate firele, pentru butoane, trebuie doar sa le schimbi!

| VyrusEleven a răspuns:

Uite este foarte simplu. Pentru ca asa este setat. Totusi daca nu stii sa schimbi setarile poti sa il opresti asa: Ctrl+alt + delete si cand iti apare task manager ai sus opiunea de shut down (unde iti apare File, Options, View, Help etc.) Selectezi Shutdown de acolo si gata. Sau iei linia asta:
@echo off
shutdown.exe /s /t 00
o copiezi in notepad si o salvezi cu numele de shutdown.bat pe desktop. Cand vei da click pe fisier calculatorul se va stinge. Sper ca raspunsul meu te-a ajutat. Bafta

| Hellp a răspuns:

Probabil este setat să dea restart şi nu Shut down. Pune pe cineva să se uite atent la setări